Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Ekoporadnik dla zarządców domów wielorodzinnych.

Kolejny Ekoporadnik autorstwa Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju został przygotowany z myślą o zarządcach domów wielorodzinnych.

W skali globalnej sektor budownictwa odpowiada za 38% emisji gazów cieplarnianych. Bez jego dekarbonizacji nie uda się osiągnąć neutralności klimatycznej.

Wpływ budynków na klimat nie wiąże się jedynie z emisjami gazów cieplarnianych ze spalania paliw kopalnych (węgla, ropy, gazu ziemnego) do oświetlenia i ogrzania obiektu. Budynek oddziałuje na środowisko naturalne w całym swoim cyklu życia, począwszy od materiałów użytych do jego wybudowania, procesu budowy, przez etap użytkowania i renowacji aż do rozbiórki.

W poradniku znajdziecie m.in. odpowiedzi na pytania:

  • Jak zarządzać energią w budynku wielorodzinnym?
  • Czy i kiedy warto termomodernizować oraz wymieniać źródło ciepła w obiekcie?
  • Jak zmniejszyć ilość odpadów?
  • Skąd i na jaki cel można pozyskać dofinansowanie?

W dalszej części opracowania znajdziecie informacje o sposobach wykorzystania wody szarej w gospodarstwie domowym oraz wody deszczowej do nawadniania terenów wokół budynku a także o roli zieleni w retencji wody, dla poprawy jakości powietrza i obniżenia temperatury powietrza.

W poradniku przedstawiono także przykłady zielonych rozwiązań takich jak dachy biosolarne (połączenie zielonego dachu ekstensywnego z panelami fotowoltaicznymi), zielone dachy i ściany oraz ogrody deszczowe.

W następnym artykule przedstawimy ostatni już Ekoporadnik, tym razem dla dyrektorów jednostek edukacyjnych.

Projekt jest realizowany w ramach programu LIFE EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” i finansowany ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Logo EKOMAŁOPOLSKA

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Malina / Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-09-04
Data aktualizacji: 2023-09-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź