Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ponad 100 000 osób odwiedziło muzea i galerie podczas 19. Nocy Muzeów

Za nami 19. edycja krakowskiej Nocy Muzeów, która w tym roku odbyła się 19 maja. Wzięło w niej udział ponad 60 instytucji, które zaprosiły do około 100 punktów zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Odwiedziło je ponad 100 000 krakowian i gości.

Fot. Piotr Wojnarowski / Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa

Realizowana od blisko dwóch dekad Noc Muzeów to jedno z tych wydarzeń w krakowskim kalendarzu kulturalnym, które cieszą się największą sympatią krakowian. Wydarzenie przyciąga też do miasta turystów zaciekawionych cennymi muzealnymi zbiorami i dodatkowymi atrakcjami organizowanymi specjalnie na tę okazję.

Fenomen Nocy Muzeów

Dogodne, wieczorne pory zwiedzania i bogaty program w połączeniu z symboliczną opłatą za wstęp od lat przyciągają rzesze odwiedzających. Słynne stały się nawet kolejki chętnych do wejścia do niektórych muzeów – stały się swego rodzaju elementem tworzącym atmosferę tego wydarzenia. Warto jednak dodać, że wynikają z kwestii organizacyjnych, związanych między innymi z potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu zwiedzających.

Noc Muzeów to wydarzenie lubiane i popularne, przyciągające osoby w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Przedsięwzięcie promuje niezwykle bogatą i różnorodną ofertę krakowskich muzeów, a także integruje środowisko muzealnicze Krakowa – biorą w nim udział instytucje miejskie, wojewódzkie, państwowe i prywatne.

Najwięcej zwiedzających

A które instytucje były najliczniej odwiedzane w trakcie tegorocznej edycji? Największym zainteresowaniem cieszyła się oferta Muzeum Narodowego w Krakowie - z frekwencją ponad 28 000 odwiedzających, Zamku Królewskiego na Wawelu (ponad 22 000) oraz Muzeum Krakowa, którego oddziały zwiedziło ponad 13 000 osób. Liczna grupa krakowian i gości odwiedziła także Muzeum Manggha (ponad 4 000), Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK oraz Muzeum Fotografii (w obu instytucjach ponad 3 000).

Frekwencja tegorocznej Nocy Muzeów jest dowodem na rosnące zainteresowanie tą formą zwiedzania krakowskich muzeów.

Nie tylko muzea zapraszają w cyklu Krakowskie Noce

Krakowską Noc Muzeów od 2004 r. organizują Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa oraz Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich. Hasło tegorocznej edycji: „Rytmy czcionki” było nawiązaniem do przypadającej w tym roku 550. rocznicy pierwszego druku na ziemiach polskich.

Noc Muzeów to jedna z odsłon cyklu Krakowskie Noce, którego ideą jest popularyzacja uczestnictwa w kulturze − zaproszenie do korzystania z atrakcyjnej oferty skierowanej do mieszkańców Krakowa i odwiedzających miasto turystów. To jednocześnie promocja dziedzictwa i kultury Krakowa oraz jego potencjału twórczego.

Projekt składa się z siedmiu odsłon. Poza Nocą Muzeów, która odbyła się 19 maja, a także zrealizowaną w kwietniu Nocy Kin Studyjnych, przed nami jeszcze Noc Tańca (3 czerwca), Noc Teatrów (17 czerwca), Noc Jazzu (15 lipca), Noc „Cracovia Sacra” (14 i 15 sierpnia) oraz Noc Poezji (8 października).

Dodatkowe informacje o można znaleźć na stronie krakowskienoce.pl, a także śledzić na profilach w serwisach Facebook oraz Instagram.


Patroni medialni cyklu Krakowskie Noce 2023: TVP Kraków, Radio Kraków, „Gazeta Wyborcza” Kraków, Love Kraków, Dwutygodnik KRAKÓW.PL.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Oliwia Stępień
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-05-25
Data aktualizacji: 2023-06-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź