Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Weekendowe spacery po Krakowie

Koło Grodzkie PTTK w Krakowie zaprasza na kolejne spacery po Krakowie w ramach 51. sezonu akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. Aby wziąć udział w akcji, wystarczy zgłosić się na miejsce zbiórki wskazane w programie. Udział jest bezpłatny.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Sobota, 4 marca:

  • dla odznaki brązowej: „Kościół Mariacki w Krakowie”
    To najważniejszy kościół miejski. Zbudowany na przełomie XIII i XIV w., na miejscu pierwszego, romańskiego kościoła. W II poł. XIV w. dobudowano piękne, gotyckie prezbiterium, a w XV w. kaplice boczne. Wyższa wieża służy od zawsze miastu – do dzisiaj co godzinę jest z niej grany jest hejnał. Najświetniejszym zabytkiem kościoła jest gotycki ołtarz – dzieło Wita Stwosza, rzeźbiarza pochodzącego z Norymbergi, który powstał w latach 1477-1489, w ostatnich latach gruntowanie odnowiony.
    Spotkanie o godz. 11.30 na placu Mariackim. Bilety wstępu do kościoła uczestnicy kupują indywidualnie!

  • dla odznaki srebrnej: „Tajemnice ulicy Karmelickiej”
    Należy do reprezentacyjnych ulic Krakowa, pochodzących z końca XIX w. Dawniej wiodła tędy droga do Czarnej Wsi i pałacu w Łobzowie. Obecna zabudowa to dobry przykład architektury doby historyzmu. Napotkamy tutaj oryginalny jak swoje czasy budynek Teatru Bagatela, słynny kiedyś „Dom Pod Pajakiem” z fantazją zaprojektowany przez architekta Teodora Talowskiego, a także XVIII-wieczny dworek, zwieńczony mansardowym dachem. Przy ul. Karmelickiej mieszkał rzeźbiarz Ksawery Dunikowski. Stanisław Przybyszewski, a w pobliżu nad Rudawą stał domek Ambrożego Grabowskiego, niestrudzonego badacza historii Krakowa.
    Spotkanie o godz. 9.30 przed Teatrem Bagatela.

  • dla odznaki złotej: „Szlakiem słynnych krakowianek. Krakowianka, kobieta odważna!”
    Podczas spaceru poznamy zasługi Kazimiery Bujwidowej, odwiedzimy miejsce I Zjazdu Kobiet Polskich, poznamy bohaterki walki o prawa wyborcze Polek, odwiedzimy lokalizacje słynnych kobiecych czytelni, gdzie rodził się ruch kobiecy, prześledzimy szlaki, którymi podążały pierwsze studentki. Dowiemy się, jakie sklepy prowadziły krakowianki i „czy szyja zawsze kręci głową”.
    Spotkanie o godz. 10.30 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”, ul. Westerplatte 15/16.

Niedziela, 5 marca:

  • dla odznaki brązowej: „Kraków w okresie II wojny światowej”
    Na szlaku pamięci narodowej związanej z okresem II wojny światowej znajduje się kilka miejsc bardzo ważnych dla mieszkańców Krakowa i turystów. To m.in. gmach Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego i więzienie św. Michała.
    Spotkanie o godz. 9.00 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”, ul. Westerplatte 15/16.

  • dla odznaki srebrnej: „Szlakiem Młynówki Królewskiej – część pierwsza. Tajemnice ulicy Łobzowskiej i placu Biskupiego”
    Ulica Łobzowska znajduje się na obszarze dawnej podkrakowskiej jurydyki miejskiej Garbary. W średniowieczu tereny, po których prowadzi, nazywano Półwsiem, a pierwsze informacje o niej pochodzą z 1414 r. Ulica wytyczona została śladem wcześniejszej, istniejącej w tym miejscu od co najmniej XIV wieku podmiejskiej drogi prowadzącej wzdłuż brzegu Rudawy, a konkretnie jej odnogi – Młynówki Królewskiej.
    Pierwsze wzmianki o Młynówce pojawiają się w XIII w., gdy postanowiono doprowadzić wodę Rudawy z rejonu Mydlnik do centrum Krakowa, ziemnymi akweduktami w celach gospodarczych, pitnych i obronnych. Na przestrzeni lat system ten ulegał rozbudowie, aż do potopu szwedzkiego, kiedy został zniszczony. W miejscu zasypanej Młynówki powstały ulice i park.
    Spotkanie o godz. 10.00 przed Teatrem Bagatela.

  • dla wszystkich oznak: „Wewnątrz Twierdzy Kraków”
    W 1849 r. Austriacy rozpoczęli prace fortyfikacyjne na Wawelu i przy kopcu Krakusa, a w 1850 r., cesarz Austrii, Franciszek Józef I, podjął decyzję o budowie Twierdzy Kraków. Do naszych czasów zachowała się wiele fortów, w lepszym lub gorszym stanie. Podczas tego spaceru odnajdziemy ślady Twierdzy w centrum Krakowa – od Nowego Kleparza, poprzez budynki Politechniki, Rakowice, Rondo Mogilskie, a na Grzegórzkach kończąc.
    Spotkanie o godz. 10.00 na pętli autobusowej Nowy Kleparz.

  • dla odznaki „Z Pawim Piórem”: „Kraków w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej” – prof. dr hab. Andrzej Chwalba
    Wykład organizowany przez Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, wstęp wolny.
    Spotkanie o godz. 10.30 w sali konferencyjnej PTTK, ul. Zyblikiewicza 2b.

Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc i regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej kologrodzkie.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-03-03
Data aktualizacji: 2023-03-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź