Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków w projekcie NEEST

Kraków został wybrany do podjęcia bezprecedensowych działań na rzecz klimatu w ramach programu NetZeroCities Pilot Cities, dwuletniego programu finansowanego przez Unię Europejską w ramach Misji Miast Unii Europejskiej.

Fot. netzerocities.eu

Na nabór wpłynęły 103 wnioski aplikacyjne, reprezentujące 159 miast i regionów. W trzech rundach oceny wyłonione zostało portfolio 25 projektów o łącznej wartości 32 milionów euro. Kraków wraz z 52 innymi miastami pilotażowymi wdroży innowacje w celu przyspieszenia działań na rzecz klimatu i szybkiej dekarbonizacji. Kraków z czterema polskimi miastami uczestniczącymi w Misji: Warszawą, Wrocławiem, Rzeszowem i Łodzią a także Narodowym Centrum Badań i Rozwoju zrealizuje szeroki zakres działań, w tym pogłębioną analizę techniczną wybranych lokacji, przygotowanie technologicznych i ekonomicznych modeli regeneracji miasta, wzmacnianie współpracy z mieszkańcami i interesariuszami oraz z zakresu kształtowania polityki proklimatycznej. Na realizację tych działań przeznaczone zostaną pozyskane w ramach projektu środki w wysokości 1,5 mln euro. 

W ramach Programu Miast Pilotażowych będziemy testować i eksperymentować z nowymi podejściami do zmiany sposobu w jaki żyjemy i pracujemy, ulepszania budynków i systemów energetycznych i nie tylko.

Kraków będzie opierał się na wielu dźwigniach zmian, w tym nowoczesnych technologiach, innowacjach społecznych, modelach finansowych, poprawie zarządzania oraz wzmacnianiu potencjału i uczeniu. Program miast pilotażowych będzie okazją do dzielenia się doświadczeniami z innymi miastami oraz do powielania i skalowania rozwiązań, które działają w podobnych uwarunkowaniach. Ostatecznie doprowadzi to do przyspieszonego przejścia na neutralność klimatyczną w całej Europie.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: Net Zero Cities.

 

pokaż metkę
Autor: Grzegorz Grzybczyk / Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-03-02
Data aktualizacji: 2023-03-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź