Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

„Lata 80. – tamte dni, tamte lata”− konkurs literacki dla seniorów

Krakowianie 60+, którzy dobrze pamiętają lata 80. ubiegłego stulecia i mieliby ochotę podzielić się swoimi wspomnieniami, mogą wziąć udział w pierwszej edycji organizowanego przez miasto konkursu literackiego „Lata osiemdziesiąte – tamte dni, tamte lata”.

Fot. pixabay.com

To pierwsza edycja inicjatywy – przygotowana i realizowana przez Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia (w którym funkcjonuje referat ds. seniorów) oraz Annę Okońską-Walkowicz, pełnomocnika prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej.

Lata 80. XX w. to schyłek epoki komunizmu i rodzenie się nowego porządku społecznego. To czas walki: Solidarność, strajki, stan wojenny i okrągły stół. To trudna codzienność: puste sklepy, kartki żywnościowe, talony na benzynę i kolejki po wszystko. To również młodość wielu z nas: nauka, pierwsza miłość, spacery pod gwiazdami, rodzina i troska o dzieci. Luksusem na miarę tamtych dni były wyroby czekoladopodobne, wczasy zakładowe, dżinsy z Pewexu, samodzielne mieszkanie, regały na raty, książka i przekazywana pomimo cenzury prawda. Każdego z nas lata 80. spotkały na innym etapie życia. Dla jednych było to czas walki, dla innych wchodzenie w dojrzałość. Ocalmy od zapomnienia tamte dni, podzielmy się nimi ze sobą i z kolejnymi pokoleniami czytamy w regulaminie konkursu.

Konkurs jest adresowany do mieszkańców Krakowa, którzy ukończyli 60 lat i przygotują tekst (nigdzie wcześniej nie opublikowany, ani też nie nagrodzony w innym konkursie), w którym podzielą się swoimi wspomnieniami z lat 80. XX w. Tekst o maksymalnej objętości czterech stron maszynopisu (18 000 znaków ze spacjami, czcionka Times New Roman, wielkość 12 pkt) należy przesłać do 1 września na adres: piszmywiec@gmail.com wraz z wypełnionym oświadczeniem, które można pobrać tutaj [PDF]. Także na adres piszmywiec@gmail.com można kierować pytania dotyczące inicjatywy. Regulamin konkursu tutaj [PDF].

Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 14 grudnia w Centrum Kongresowym ICE Kraków podczas Koncertu dla Seniorów.

Przypominamy, że informacje o wszystkich działaniach miasta realizowanych z myślą o krakowskich seniorach można śledzić na stronie internetowej dlaseniora.krakow.pl.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-07-14
Data aktualizacji: 2022-08-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź