Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Rezydenci Krakowa Miasta Literatury UNESCO

Hiszpańska pisarka Marta Soldado i ukraińska twórczyni Roksolana Zharkova biorą udział w programie rezydencjalnym Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Stypendystki Programu Rezydencjalnego dla Miast Literatury UNESCO spędzą lato w Willi Decjusza. Natomiast w mieszkaniu rezydencjalnym w Pałacu Potockich w lipcu zagości rysownik komiksowy PieR Gajewski, a w sierpniu – poeta i pisarz Łukasz Barys.

Fot. Magiczny Kraków

Roksolana Zharkova – ukraińska pisarka, eseistka, krytyczka literacka gości w Krakowie w czerwcu i lipcu. Zharkova to feministka, badaczka kobiecego pisarstwa i cech sztuki kobiecej. Absolwentka filologii na Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki. Uczestniczka, finalistka i zwyciężczyni wielu krajowych i międzynarodowych konkursów literackich i artystycznych. Jest także autorką zbiorów poezji „SłuchaTy – morze” (2015), „Ręce i słowa” (2017), „Wszystkie moje ptaki” (2019), tomików opowiadań i półpowieści „On pachnie jak ty” (2017). Opowieść „Zero całości, zero dziesiątek”, która wygrała w V Ogólnoukraińskim konkursie literackim im. Hryhora Tyutyunnyka (Kijów, 2021), opowiada historię bohatera z okupowanego Ługańska.

Druga rezydentka, katalońska  pisarka Marta Soldado, jest absolwentką historii i literatury porównawczej i pracuje jako nauczycielka języka, historii i filozofii w szkole średniej w Barcelonie. Opublikowała powieść „Szczęście pieczonego kurczaka” (L'Altra Editorial, 2018), rozdział eseju „Anioł nostalgii w pułapce między Wschodem a Zachodem” w zbiorowej książce Reinventing Eastern Europe: Imaginaries, Identities and Transformations (2019) oraz kronikę literacką El cap i la cua del drac (Comanegra, 2022). Miasta i ich wyobrażenia, zwierzęta i bałagan we współrzędnych geograficznych stanowią znaczną część jej literackiej i życiowej podróży. Soldado spędzi w Krakowie lipiec i sierpień.

Program Rezydencjalny Krakowa Miasta Literatury UNESCO jest realizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy z Instytutem Kultury Willa Decjusza.

Także w lipcu, do mieszkania rezydencjalnego w Pałacu Potockich, przyjedzie PieR Gajewski, który został wyłoniony w naborze rezydencjalnym dla artystów i artystek komiksowych, realizowanym przez dwa Miasta Literatury UNESCO – Kraków i Angoulême. Gajewski jest francuskim rysownikiem i autorem powieści graficznych. Absolwentem Szkoły Sztuk Pięknych w Angoulême (sekcja komiksu). Jego prace graficzne były wystawiane m.in. w Centre Pompidou w Paryżu, w La Cité de la BD w Angoulême, w Międzynarodowym Muzeum Mangi w Kioto, w Instytucie Francuskim w Stambule, w New Rochelle w stanie Nowy Jork, a także w Austrii i w Niemczech. Nabór skierowany był do artystów i artystek, którzy mają na swoim koncie debiut komiksowy, są związani z Krakowem lub Angoulême, a także aktywnie uczestniczą w lokalnych inicjatywach związanych z komiksem.

13 lipca, w Pałacu Potockich odbyło się spotkanie pt. „Języki komiksu” z PieRem Gajewskim i Katarzyną „Falauke” Dziergaczow.

Partnerami strategicznymi tej rezydencji są: Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe oraz Cité internationale de la bande dessinée et de l’image.

W sierpniu, w Pałacu Potockich zamieszka natomiast Łukasz Barys. Rezydencja Barysa jest realizowana w ramach Paszportu „Polityki”, który autor otrzymał w styczniu tego roku za książkę „Kości, które nosisz w kieszeni” (Cyranka). Barys jest poetą i prozaikiem; publikował w pismach literackich – m.in. „Toposie”, „Wizjach”, „Nowym Napisie” – i brał udział w licznych konkursach poetyckich, a nakładem Instytutu Literatury ukazała się w 2020 roku jego książka poetycka „Wysokie słońce”.

O innych programach rezydencjalnych, także tych prowadzonych przez KBF w ramach programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO, można przeczytać na stronie www.literaryresidenciespoland.pl

miasto literatury unesco - rezydenci

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-06-30
Data aktualizacji: 2022-07-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź