Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Tajemniczy ogród” w Łaźni Nowej

Tajemniczy Ogród” to najnowsza premiera Teatru Łaźnia Nowa. Reżyser Tomasz Fryzeł wraz z zespołem zapraszają 19 i 20 sierpnia na pokazy w ramach Sceny Nocy Letniej.

Fot. Klaudyna Schubert

„Tajemniczy ogród” to spektakl, który wyrasta z inspiracji powieścią Frances Hodgson Burnett, a przede wszystkim – z fascynacji tytułowym miejscem. Zapisany w powieści ogród staje się punktem wyjścia do opowieści o osobach, roślinach, zwierzętach i innych, niemających swojej precyzyjnej nazwy zjawiskach (jak ruchy powietrza, zachody słońca, światło i cień) oraz o zachodzących pomiędzy nimi relacjach.

 

– Próbowaliśmy kontemplować, patrzyć i widzieć, a nie tylko obserwować – bo czasem patrzymy, ale nie widzimy. Zwracaliśmy uwagę na elementy przyrody: ruch drzew, wiatru, słońca. Spisywaliśmy w „dziennikach uważności” nasze odczucia ze współbycia z tą naturą, nasze przemyślenia, wewnętrzne monologi – mówi Kinga Bobkowska, aktorka.

– Chodziłem na spacery nad Zalew Nowohucki i na Łąki Nowohuckie, zapisywałem swoje przemyślenia, od tych skrajnie dziwacznych, po głębokie. Przykładowo, zafascynowała mnie spontaniczność ptaków i wierzba płacząca, która w moim odczuciu rzeczywiście „płakała”. To wszystko składa się na graną przeze mnie postać – dodaje aktor Adam Borysowicz.

Aktorzy podczas pracy nad rolą musieli zrozumieć, w jaki sposób myśli dziecko i jak zwiększona jest jego uwaga – w porównaniu z postrzeganiem u dorosłego – na rzeczy, których w dzisiejszym świecie czasem w ogóle nie zauważamy:

– Największym wyzwaniem było powstrzymanie się od „dzieciowania”, czyli próba uchwycenia dziecięcej perspektywy, ale z nadbagażem dorosłego myślenia i wiedzy na temat stanów, które zachodzą w dziecku. Musieliśmy potraktować to wyobrażenie o dziecku poważnie, jego problemy, a jednocześnie nie wtłaczać mu tej specyficznej, dorosłej narracji, dzięki czemu mogliśmy oddać prostotę dziecięcego funkcjonowania – opisuje Kinga Bobkowska.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Oliwia Stępień
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-06-10
Data aktualizacji: 2022-08-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź