Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kolorowy (ty)Dzień Dziecka

Spektakle, warsztaty, koncerty, seanse, pikniki, animacje, kolorowe balony, arcyciekawe książki, klocki lego, lalki Barbie – z pewnością każdy (nie tylko mały) krakowianin znajdzie dla siebie coś atrakcyjnego wśród licznych propozycji przygotowanych z okazji Dnia Dziecka.

Fot. pixabay.com

− Początek czerwca to ten szczególny czas w roku, kiedy wszyscy koncentrujemy się na dzieciach i jeszcze bardziej staramy się sprawić, by czas dzieciństwa kojarzył im się z radością, beztroską, zaangażowaniem dorosłych i dobrymi, ciekawymi przeżyciami. Takimi właśnie założeniami kierowały się krakowskie instytucje kultury, które przygotowały szereg ciekawych wydarzeń z okazji Dnia Dziecka. Do udziału w nich zapraszają zarówno najmłodszych krakowian, jak też ich rodziców. W końcu wszyscy możemy chociaż na moment poczuć dziecięcą radość i beztroskę – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

1 czerwca przestrzeń parku przy Dworku Białoprądnickim wypełniła się muzyką oraz atrakcjami dla najmłodszych melomanów. Wśród parkowej zieleni został zaprezentowany program animacyjny z warsztatami i pokazami sztuki cyrkowej, a w części muzycznej usłyszeliśmy między innymi utwory: Vivaldiego, Mozarta i Straussa oraz melodie z filmów z serii o Harrym Potterze. Wystąpili muzycy Sinfonietty Cracovii, uczniowie szkoły muzycznej oraz młodzi soliści. Nad całością programu czuwała Danuta Augustyn, czyli Pani Sinfonietka.

Młodzi melomani mogli też wybrać się w koncert Capelli Cracoviensis zorganizowany w ramach edukacyjnego cyklu MATINÉE, który odbył się w auli bł. Jakuba przy ul. Franciszkańskiej 4.

Muzeum MOCAK zaprosiło na grę terenową dostępną w językach polskim i ukraińskim. Gra pomogła poznać „Kolekcję wokół MOCAK-u” poprzez zabawę. Przy każdym z pięciu dzieł umieszczone zostały skrzynki z instrukcjami. Karty do gry można było samodzielnie wydrukować lub otrzymać w recepcji muzeum. Także w recepcji dostępne były wybrane zeszyty edukacyjne z cyklu „Twórcza Kolekcja” dla dzieci i młodzieży.

Gra miejska, warsztaty i aktywności w Ogrodzie Doświadczeń im. S. Lema – także Muzeum Inżynierii i Techniki zadbało o najmłodszych. Również 1 czerwca Krakowski Teatr Scena STU zaprosił „Mały książę" w reż. K. Jasińskiego, a Teatr Bagatela zorganizował bajkowo-teatralne warsztaty, w których wzięło udział 100 młodych krakowian.

Różne atrakcje dla dzieci przygotował także Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta wraz z klubami. W poszczególnych lokalizacjach można wziąć udział m.in. bajkowym, truskawkowym, piknikowym czy integracyjnym Dniu Dziecka – świętowanie potrwa aż do 11 czerwca. Szczegółowe informacje na stronach klubów Ośrodka Kultury Kraków – Nowa Huta.

Każda okazja jest dobra, żeby wybrać się do biblioteki. Dzień Dziecka także, bo dla małych czytelników Biblioteka Kraków przygotowała wiele ciekawych propozycji, m.in.: czytanie utworów Astrid Lindgren, wystawę rozproszoną inspirowaną komiksowym atlasem Aleksandry i Daniela Mizielińskich „Którędy do Yellowstone?”, wystawę lalek Barbie czy imprezę plenerową, w której krakowianie powyżej ósmego roku życia mogli zmierzyć się z zagadkami, zaklęciami i testami sprawdzającymi znajomość pierwszych trzech tomów „Harry’ego Pottera”. W filiach Biblioteki Kraków można było także spotkać Misia Uszatka, Stasia Pętelkę, Reksia, Ogórasa i wielu innych lubianych bohaterów i w ten sposób rozpocząć ciekawą podróż przez świat literatury i zabawek, na którą razem z Biblioteką Kraków zapraszało KBF oraz Muzeum Zabawek. W ramach tej współpracy odbyły się także warsztaty i przygotowana przy wsparciu miasta wystawa (szczegóły tutaj).

W Krakowie Dzień Dziecka trwa zdecydowanie dłużej niż 24 godziny, a liczne atrakcje dla małych i dużych krakowian czekają także w kolejnych dniach.

2 czerwca na alejkach ogrodu zoologicznego w krakowskim zoo pojawiła się Lotna Czytelnia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie z książkami o zwierzętach.

4 czerwca Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida zaprosił na kreatywne śniadanie w ARTzonie, a Krakowskie Forum Kultury na spacery po Krakowie i wspólne rodzinne muzykowanie.

Ciekawe propozycje dla najmłodszych przygotowało Muzeum Krakowa, które zaprasza dziś, 5 czerwca. W programie między innymi oprowadzanie z questingiem „W pogoni za krzysztoforskim kogutem” i spacer śladem krakowskich zwierzaków (Pałac Krzysztofory), zajęcia w oddziale Rynek Podziemny, retro kuchnia – warsztaty w Kamienicy Hipolitów i warsztaty w Muzeum Nowej Huty, podczas których najmłodsi zużyją pewnie niejedno pudełko kredy, tworząc barwną galerią przed siedzibą muzeum.

4–5 czerwca to także weekend, w trakcie którego Kraków opanowały smoki. A to za sprawą organizowanej przez Teatr GroteskaWielkiej Parady Smoków – więcej informacji tutaj oraz Smoczego Dnia Otwartego Magistratu, który łączy dwa istotne dla naszego miasta tematy: obchody jubileuszu 50-lecia rzeźby Smoka Wawelskiego oraz przeciwdziałanie zmianom klimatycznym – więcej informacji tutaj. Wydarzenia wpisują się w kampanię Kraków Cię zasmoczy.

5 czerwca Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana zaprasza na piknik rodzinny w Parku Jordana. W programie koncert zespołu Beauty Plate, warsztaty rękodzieła i Kraina Eksperymentów, skręcanie balonów, malowanie twarzy, dmuchane zjeżdżalnie i bumper ball, zabawa z bańkami mydlanymi, strzelanie z łuku możliwość wzięcia udziału w grze w palanta. Oprócz tego organizatorzy zapraszają do odpoczynku w strefie relaksu oraz na mały poczęstunek. Impreza odbywa się w ramach Miejskiego Programu Integracji Międzypokoleniowej. Wstęp na piknik jest wolny. Impreza odbędzie się w godz. 15.30-21.30.

W najbliższych dniach, niezależnie od wieku, wszyscy możemy na chwilę poczuć się dziećmi. Choćby tylko po to, żeby wziąć udział w licznych atrakcjach przygotowanych przez miasto i instytucje kultury.

Szczegółowe informacje o poszczególnych propozycjach można znaleźć na stronach internetowych i w mediach społecznościowych instytucji.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-05-27
Data aktualizacji: 2022-11-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź