Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Styczeń na PLAY KRAKÓW. Co obejrzeć po Nowym Roku?

Styczeń na PLAY KRAKÓW przyniesie kolejne odcinki „Uniwersytetu patrzenia teatrem”, ciekawe dyskusje w ramach drugiej edycji Kongresu Książki, a fanów EtnoKraków/Rozstaje ucieszy informacja, że zobaczą na platformie najlepsze koncerty festiwalu. Na deser zaś – cykl krótkich filmów dokumentalnych opowiadających o pracy muzealników, a także wybrane nagrania z festiwalu Bomba Megabitowa.

Styczeń na PLAY Kraków
Fot. materiały prasowe

Festiwal EtnoKraków/Rozstaje to jak dotychczas 23 doroczne edycje święta muzyki z różnych stron świata w wykonaniu zespołów międzynarodowej i polskiej sceny etno, world music oraz muzyki tradycyjnej. To też miejsce spotkań i projekt otwarty na wielokulturowość. Od grudnia 2021 roku ważnym sposobem na dotarcie do publiczności stała się dla festiwalu platforma PLAY KRAKÓW. W specjalnej zakładce w najbliższych tygodniach pojawi się tam kolejno pięć festiwalowych premier: Stanisław Słowiński „Symfonia czterech stron świata”, Joanna Słowińska & Stanisław Słowiński Quartet, Zawierucha, Rasm Almashan oraz kolekcja nagrań premierowych, która będzie uzupełniana o archiwalne koncertowe nagrania z dotychczasowych edycji festiwalu EtnoKraków/Rozstaje.

Dalsza część, czyli cztery kolejne odcinki „Uniwersytetu patrzenia teatrem”, to projekt krakowskiego Domu Utopii. W jego ramach prezentujemy na PLAY KRAKÓW dwie części cyklu: „Mistrzowie – inspiracje”, tj. rozmowy z autorytetami życia teatralnego różnych pokoleń, podróże śladami procesu twórczego artystów teatru oraz „Teatr w lokalnych społecznościach”, gdzie zaproszeni goście z różnych stron Polski opowiadają, w jaki sposób teatr zmieniał i zmienia miejsca, w których działa – co od nich czerpie oraz ile oddaje w zamian, zmieniając tkankę miejską, budząc w ludziach uśpione tęsknoty i aspiracje.

W ramach drugiej edycji Kongresu Książki przedstawiciele różnych sektorów rynku książki starali się wspólnie wypracować nowe standardy współpracy, natomiast na spotkaniach otwartych dla publiczności opowiadali o zasadach działania rynku oraz trendach – nie tylko literackich. Na PLAY KRAKÓW pokażemy debatę „Jak działają trendy wydawnicze? O nowych książkach na nowe czasy”, inaugurację szkoły redaktorskiej i wykład mistrzowski Małgorzaty Szejnert, debatę „Czy książki są rzeczywiście drogie?”, którą poprowadzi Łukasz Wojtusik, a także spotkanie „Edukatorzy – młodzież. Jak rozmawiać o literaturze”, czyli wykład Przemysława Staronia z wprowadzeniem Katarzyny Jakubowiak.

W styczniu na PLAY KRAKÓW startuje też cykl krótkich filmów dokumentalnych „Zamku Królewskiego na Wawelu: Niewidzialni czarodzieje. Konserwatorzy”. Akcja każdego z odcinków rozgrywa się w wawelskich pracowniach konserwatorskich i opowiada historię wybranego obiektu, jednocześnie ukazując trudności i dylematy związane z tym zawodem. Opowiadamy między innymi o odkryciu pod oddanym do konserwacji XVIII-wiecznym wizerunkiem szlachcica dzieła starszego o dwa wieki; o tym, co można odnaleźć podczas konserwacji drewnianej rzeźby rycerza, a także o tym, jak dawniej wyglądał Wawel i dlaczego w czasie renowacji jego zabudowań nie wszytko odwzorowano zgodnie z pierwowzorem.

Kolejną propozycją będzie koncert, który odbył się w ramach cyklu festiwalu Sacrum Profanum: Post Scriptum w niecodziennej scenerii gmachu głównego Muzeum Narodowego w Krakowie, w przestrzeni nowej galerii sztuki polskiej XX i XXI wieku. Punktem wyjścia dla programu recitalu fortepianowego Reinholda Friedla – znanego już dobrze festiwalowej publiczności jest napisany specjalnie dla Friedla utwór „Execution of Intelligence” Zbigniewa Karkowskiego. Kontekst do tego wydarzenia stworzą trzy utwory zbudowane jedynie z trzech dźwięków: „Unstern! Sinistre, disastro” Franza Liszta, „Musica ricercata II” György Ligetiego oraz kompozycja „Ten-Thirty” Terre Thaemlitz, kompozytorki, muzyczki i aktywistki transgenderowej i queerowej.

Ostatnią propozycją w tym miesiącu będą nagrania z festiwalu Bomba Megabitowa, który był spotkaniem światów kultury, nauki i technologii. W specjalnej zakładce pojawią się m.in.: Władza algorytmów. O świecie, przed którym ostrzegał Lem, Patrząc w przyszłość: nowe technologie a stare wartości, Patrząc w przyszłość: sport, Patrząc w przyszłość: etyka, Patrząc w przyszłość: język, Patrząc w przyszłość: wolność 4.0, premiera książki Lem w PRL-u, spotkania Lem in Translation i Lem we wspomnieniach, debata Kosmos 2117 oraz uroczysta gala nagrody Planeta Lema.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-01-04
Data aktualizacji: 2022-01-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź