Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków Culture Lab – cykl rozmów o kulturze Krakowa

Liderzy życia kulturalnego naszego miasta, zaproszeni goście, eksperci i specjaliści, ważne tematy, wyzwania i bolączki świata kultury. Ideą cyklu rozmów i okrągłych stołów Kraków Culture Lab jest identyfikacja wyzwań, wymiana doświadczeń, wzajemna inspiracja, dzielenie się wiedzą o efektywnym zarządzaniu i wdrażaniu projektów, służących rozwojowi współpracy sektora kultury. 25 listopada rozpoczął się cykl regularnych spotkań Kraków Culture Lab, który stanie się stałym programem platformy PLAY KRAKÓW.

Fot. materiały prasowe

– Kraków Culture Lab ma się stać przestrzenią moderowanych rozmów o szeroko rozumianej kulturze miejskiej. Spotkania praktyków i ekspertów rozmaitych sektorów i dziedzin mają umożliwić wymianę wiedzy i doświadczeń, a także poprawiać koordynację i sprzyjać zacieśnianiu więzi między krakowskimi instytucjami kultury, bez względu na ich organizatora czy formę prawną. Chcemy patrzeć na kulturę Krakowa w sposób holistyczny i porównywać opinie i doświadczenia z korzyścią dla rozwoju całego ekosystemu kultury naszego miasta. Regularne dyskusje pomogą znaleźć odpowiedź na najbardziej istotne wyzwania pojawiające się w różnych obszarach kultury, wszędzie tam, gdzie potrzebna jest rozmowa o planowaniu i wdrażaniu projektów kulturalnych oraz o właściwym zarządzaniu całokształtem podejmowanych w związku z tym działań – zapowiada cykl Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

Moderowane przez red. Justynę Nowicką spotkania będą przebiegać w formule rejestrowanych rozmów w gronie ekspertów. Każda rozmowa rozpocznie się od przedstawienia konkretnego problemu oraz tezy nakłaniającej do dyskusji, a zakończy ją sformułowanie rekomendacji rozwiązań do wdrożenia w przyszłości.

Bohaterami pierwszego spotkania, które odbyło się 25 listopada, byli: Magdalena Doksa-Tverberg (Miasto Kraków), Katarzyna Nowak (Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha), Izabela Błaszczyk (KBF), Tomasz Ostrowski (Muzeum Narodowe w Krakowie), Jan Tomasz Adamus (Capella Cracoviensis), oraz Paweł Orski (Festiwal Muzyki Polskiej).

Uczestnicy rozmawiali nad tematem planowania wydarzeń kulturalnych z kilkuletnim wyprzedzeniem i udostępniania ich rocznego kalendarium. To szczególnie istotny aspekt związany z koordynacją kluczowych festiwali, wystaw czy premier, ważny również z punktu widzenia funkcjonowania mediów, branży turystycznej, relacji między organizatorami. Zaproszeni praktycy odpowiadali też na pytania, jak taka praca powinna wyglądać z perspektywy odbiorcy, branży usług kulturalnych i turystycznych oraz przedstawicieli miasta i czy możliwe jest wprowadzenie mechanizmów skutecznej kalendarzowej koordynacji wydarzeń.

Tematami przewodnimi kolejnych spotkań w tym cyklu będą m.in. przestrzenie wspólne dla sztuki i w jaki sposób inspirować powstawanie przestrzeni włączających rozmaitych aktorów i organizatorów wydarzeń i programów kulturalnych; zarządzanie cyfrowe w epoce pandemii, co z nami zostanie?; animacja i edukacja kulturalna – Archipelag Kultury i co z tego wynika; prawa człowieka w kontekście działalności miejskich instytucji kultury; budowanie projektu „Teatr w Krakowie” włączającego sektor teatralny we współtworzenie marki, czy tworzenie programu i marki przyszłego Centrum Muzyki.

Projekt Kraków Culture Lab jest realizowany w ramach programu Kraków Culture. Istotą programu jest skuteczniejsza koordynacja wydarzeń, współpraca organizatorów i ścisła współpraca z sektorem usług turystycznych, a także rozwój innowacji pozwalających skutecznie wzmacniać miejski system kultury. Kraków Culture jest także narzędziem dyplomacji kulturowej miasta, a także działaniem mającym na celu rekomendację tego, co buduje wizerunek miasta w relacjach zewnętrznych, w tym w szczególności na użytek komunikacji międzynarodowej. Miasto Kraków wspólnie z jego instytucjami kultury rozwija narzędzia stworzone w trudnym czasie pandemii i wspiera ich wdrażanie.

W ramach projektu wydawany jest bezpłatny kwartalnik. Kraków Culture to też dwujęzyczna strona krakowculture.pl oraz stale rozwijający się portal karnet.krakowculture.pl, a także kampanie informacyjne i promujące poszczególne sezony kultury. Koordynację programu powierzono KBF.

Wszystkie odcinki będzie można obejrzeć na PLAY KRAKÓW.

Informacje o terminach kolejnych spotkań już wkrótce.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-11-23
Data aktualizacji: 2021-11-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź