Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wystawa „Konstelacja LEM: technologia – krytyka – sztuka”

Zapraszamy na wystawę „Konstelacja LEM: technologia – krytyka – sztuka”, prezentującą prace młodych artystów z zakresu sztuki intermediów. Wernisaż wystawy odbył się 8 października, o godz. 18.00 w Autorskiej Galerii Bronisława Chromego w parku Decjusza. Towarzyszyła jej muzyka na żywo w wykonaniu ixc999x.

Fot. materiały prasowe

„Bo wczorajsza niezwykłość staje się dzisiejszym banałem, a dzisiejsza skrajność jutrzejszą normą” – hasło Roku Lema, zaczerpnięte z powieści „Katar”, nabiera szczególnego znaczenia w kontekście przyspieszającego rozwoju technologii, która w coraz większym stopniu naznacza ludzki stosunek do świata. Stanisław Lem w swojej twórczości przewidywał technologiczną przyszłość – roboty, maszyny, urządzenia i techniki informacyjne, które w jego książkach były jedynie wytworami naukowej fantastyki, dzisiaj są normą i współtworzą naszą codzienność.

Wystawa jest komentarzem do rzeczywistości naznaczonej przez technologię. Przyświeca jej przekonanie, że sztuka intermedialna, której „naturalnym środowiskiem” jest przestrzeń technicznych zdobyczy, pokazuje tkwiące w technologii piękno, ale jednocześnie pełni rolę krytyczną, wskazując na jej zagrożenia. Dorobek Stanisława Lema jest dla tworzących tę wystawę artystów nieocenionym źródłem inspiracji i podpowiedzi.

  • Autorska Galeria Bronisława Chromego w parku Decjusza, 8–31 października. Kurator wystawy: Mateusz Świderski.

    • Godziny otwarcia wystawy:
      • od wtorku do piątku: 15.00–18.00
      • sobota i niedziela: 11.00–18.00
      • Wstęp wolny.
  • Seminaria lemowskie

9 października, odbyły się dwa seminaria lemowskie towarzyszące wystawie „Konstelacja LEM: technologia - krytyka - sztuka".

  • Silikonowo-krzemowy archetyp człowieka, godz. 11.00-13.00, Willa Decjusza. Prowadzenie: Sidey Myoo / Academia Electronica, mgr. Anna Kołbasa / UJ
  • Digitalna kreatywność – nieludzka sztuka, godz. 13.00-15.00. Prowadzenie: Sidey Myoo / Academia Electronica, dr Jacek Złoczowski / UP w Krakowie

Oba seminaria odbyły się równocześnie w Willi Decjusza i Academia Electronica w Second life. Udział w seminariach był bezpłatny.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-10-06
Data aktualizacji: 2021-10-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź