Klimat rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

4. Wielka Lekcja Ekologii już za nami.

Niedziela dla Klimatu minęła rodzinnie, gwarno i słonecznie.

Kolejna edycja Wielkiej Lekcji Ekologii pod hasłem Kraków dla klimatu odbyła się w plenerze, na terenie Arena Garden. Słoneczna pogoda zachęciła do udziału w tym wydarzeniu tysiące mieszkańców, którzy całymi rodzinami odwiedzili przygotowaną przez Miasto Kraków i Partnerów strefę wystawienniczą, dedykowaną ochronie klimatu i środowiska.

Na gości czekało kilkanaście namiotów, usytuowanych wokół Tauron Areny a w nich  niezwykle bogata, zróżnicowana oferta dla najmłodszych, młodzieży i dorosłych mieszkańców, którzy mogli pogłębić swoją wiedzę m.in. na temat zmian klimatycznych, odnawialnych źródeł energii, segregacji odpadów czy zasad bezpieczeństwa. Uczestnicy mogli też dowiedzieć się czym jest ślad węglowy i poznać zasady zdrowego stylu życia. Wydarzenie było też okazją do poznania innowacyjnych projektów krakowskich naukowców: łódź autonomiczną i samolot solarny.

Dzieciaki oraz ich opiekunowie otrzymali solidną dawkę wiedzy od profesjonalistów. Młodsi mogli nauczyć się: jak bezpiecznie ugasić niewielki, domowy pożar (MPEC), poznać zasady bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych, także rowerem (Małopolska Policja). Starsi natomiast mieli możliwość sprawdzić na specjalnych symulatorach, jak brak snu i zmęczenie oraz alkohol wpływają na koncentrację i uwagę kierowców. Na tym stanowisku można było także poznać Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Krakowska Straż Miejska zaprosiła natomiast mieszkańców do rywalizacji w Konkursie ABC Bezpieczeństwa.  Do udziału w przygotowanych quizach tematycznych, w których mogły wybrać drobne upominki  zachęcał dzieciaki Barbacus – maskotka Krakowskiej Straży Miejskiej.

Swoją wiedzę i inwencję twórczą można było sprawdzić również w innych konkursach: np. tworząc idealny, zeroemisyjny dom lub szczęśliwe, przyjazne środowisku miasto (KEGW) czy rozwiązując krzyżówkę tematyczną Bądź Eco (MPEC). Krakowskie Wodociągi uczyły mieszkańców, jak oszczędnie gospodarować wodą i zaprosiły ich do degustacji Krakowskiej kranowianki, która należy do najczystszych na świecie a podczas imprezy była dostępna wprost z beczkowozu. W namiocie dzieciaki grały w tematyczne gry, np. Koło fortuny, próbowały swoich sił w malowaniu na płytkach ceramicznych i lnianych torbach,  które ozdobione własnymi pracami z dumą zabrały do domów.

Zarząd Zieleni Miejskiej i edukatorzy Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza zaprosili najmłodszych do zabawy w gry terenowe: Z Symbiozą w chowanego oraz Dokąd lecą zapylacze?. Na orgaznizowanych przez tę jednostkę warsztatach Co łączy krakowskie legendy z ekologią? można było przekonać się, jak aktualne są podania sprzed wieków.

Imponującą kolekcję ekologicznych pojazdów m.in. śmieciarki, zamiatarki, polewaczki, odkurzacze miejskie, pojazdy elektryczne oraz specjalny samochód do czyszczenia kanalizacji zaprezentowało krakowskie MPO.  Atrakcyjną ekspozycję dla najmłodszych przygotowało także MPK. Były to: autobus elektryczny oraz dwa eksponaty muzealne, które wiele lat temu woziły naszych mieszkańców. Najmłodsi mogli podziwiać nowoczesny sprzęt Straży Pożarnej i spędzić chwilę za kierownicą wozu strażackiego.

Uczestnicy imprezy na specjalnych kartach zbierali pieczątki, uprawniające do odbioru nagrody: rośliny oczyszczającej powietrze: draceny, skrzydłokwiatu lub aloesu. Tym sposobem Lekcja Ekologii zawitała także do krakowskich domów.

We foyer TAURON Areny zaprezentowane zostały rozwiązania proklimatyczne. Spotkanie zainaugurowali Prezes Tauron Arena Małgorzata Marcińska oraz Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Andrzej Kulig, którzy zapowiedzieli kolejną edycję Wielkiej Lekcji Ekologii już za kilka miesięcy. 
W panelu tematycznym wzięli udział przedstawiciele jednostek miejskich, uczelni i kół naukowych. Zaprezentowali możliwości wykorzystania energii solarnej i nowoczesnych metod termomodernizacji budynków. Mowa także była o ogrodach deszczowych i mikroretencji, zazielenianiu elewacji i dachów jako elementów adaptacji do zmian klimatu.

Naszym gościom, Małym i Dużym serdecznie dziękujemy za aktywny udział a wszystkich już teraz zapraszamy na kolejną edycję Wielkiej Lekcji Ekologii.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiej relacji z tego wydarzenia:

pokaż metkę
Autor: Gospodarka komunalna
Osoba publikująca: Małgorzata Malina
Podmiot publikujący: Wydział Gospodarki Komunalnej
Data publikacji: 2021-09-27
Data aktualizacji: 2021-09-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat