Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dlaczego warto zostać Krakowskim Ambasadorem Wielokulturowości?

Trwa druga edycja konkursu na Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości. Znasz osobę lub instytucję działającą na rzecz dialogu międzykulturowego? – zgłoś swojego kandydata. O tym, co daje udział w konkursie, opowiadają ubiegłoroczni laureaci. Na zgłoszenia czekamy do wtorku, 10 marca.

Fot. materiały prasowe

Kraków to miasto otwarte, wybierane jako miejsce do życia przez wielu obcokrajowców. Oferuje rozwiązania ułatwiające osobom z innych krajów funkcjonowanie w mieście, a także proponuje przedsięwzięcia zmierzające do integracji różnych grup mieszkańców. Osobom najbardziej zaangażowanym w dialog międzykulturowy przyznawany jest tytuł Krakowskich Ambasadorów Wielokulturowości. Do wtorku, 10 marca można zgłaszać kandydatów do tego tytułu.

Tytuł Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości jest przyznawany w dwóch kategoriach. W konkursie mogą zostać wyróżnione zarówno osoby indywidualne, jak też organizacje szczególnie zasłużone dla promowania zróżnicowania kulturowego, etnicznego, wyznaniowego oraz integracji mieszkańców Krakowa i środowisk cudzoziemców.

Pierwsza edycja konkursu została zorganizowana w ubiegłym roku. Cieszyła się dużą popularnością. Z 41 kandydatur kapituła konkursowa wybrała czterech Krakowskich Ambasadorów Wielokulturowości 2018. Ubiegłoroczni laureaci podkreślają, że konkurs spełnia bardzo ważną rolę w zakresie promowania działań wielokulturowych i zachęcają krakowian do udziału w tegorocznej edycji konkursu oraz zgłaszania kandydatur:

– Tytuł Ambasadora Wielokulturowości bardzo nas cieszy i jednocześnie jest też wielkim wyzwaniem. Dzięki niemu zyskaliśmy wiarygodność w oczach naszych partnerów oraz w oczach firm i instytucji, które wspierają naszą fundację – mówi ubiegłoroczna laureatka, Anna Zaroda-Dąbrowska, prezeska fundacji zajmującej się zarządzaniem różnorodnością w biznesie Diversity Hub.

Na korzyści wynikające z uhonorowania tytułem zwraca także uwagę Olha Menko, która prowadzi portal informacyjny dla Ukraińców. – Bardzo wiele rzeczy opiera się na zaufaniu do organizacji pozarządowych i ludzi, z którymi współpracujemy. Ta nagroda pomogła mi zyskać zaufanie miasta i innych partnerów, dlatego zachęcam przyjaciół z różnych krajów do udziału w konkursie na Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości. Myślę, że migranci wiedzą najlepiej, co to jest wielokulturowość i jak jest ważna – twierdzi Menko.

Krakowskimi Ambasadorami Wielokulturowości mogą zostać osoby i instytucje prowadzące różne rodzaje działalności, ważne by ich aktywność naprawdę wzmacniała dialog wielokulturowy.

– Tytuł Ambasadora Wielokulturowości pozwolił mi upewnić się, że działania, które realizuję, mają sens. To było bardzo ważne, symboliczne wzmocnienie. Zachęcam do zgłaszania kandydatów, których każdy może znaleźć w środowisku lokalnym i zawodowym. Nie muszą to być ludzie czy instytucje, które robią rzeczy o dużym zasięgu medialnym, to mogą być też małe, codzienne działania na rzecz integracji i wielokulturowości. Nie zapominajmy przy tym o szkołach i innych instytucjach edukacyjnych oraz nauczycielach – mówi Urszula Majcher-Legawiec, prezeska Fundacji Wspierania Kultury i Języka Polskiego, która organizuje inicjatywy wspierające proces integracji oraz konferencje poświęcone problematyce wielokulturowości w polskiej szkole.

Adam Bulandra, wiceprezes stowarzyszenia działającego na rzecz rozwoju społeczeństwa otwartego i wielokulturowego Interkulturalni PL podkreśla, że konkurs pozwala dodatkowo na poznanie i wymianę doświadczeń pomiędzy różnymi osobami i instytucjami aktywnie działającymi na polu wielokulturowości. – Dzięki tytułowi udało nam się rozwinąć naszą działalność na rzecz różnorodności społecznej w Krakowie, zacieśnić współpracę z miastem, ale też poznać inne instytucje działające na rzecz wielokulturowości w Krakowie – zaznacza.

Kandydatów do tytułu Krakowskich Ambasadorów Wielokulturowości można zgłaszać do wtorku, 10 marca zarówno w formie elektronicznej – skan podpisanego wniosku należy przesłać na adres: otwarty@um.krakow.pl, jak też osobiście – formularz zgłoszeniowy można złożyć w Wydziale Polityki Społecznej i Zdrowia UMK przy ul. J. Dekerta 24.

Kandydatury rozpatrzy Kapituła Wielokulturowości, powołana przez prezydenta miasta, a zwycięzców poznamy w maju, podczas uroczystej gali. Przy wyborze kandydatur do tytułu Kapituła będzie brała pod uwagę zakres, różnorodność, innowacyjność oraz efekty działań realizowanych w Krakowie na rzecz dialogu międzykulturowego.

Nagroda przyznawana Krakowskim Ambasadorom Wielokulturowości wpisuje się w realizowany w Krakowie od 2016 roku Program Otwarty Kraków. Szczegółowe informacje o konkursie oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć w serwisie otwarty.krakow.pl.

Ambasador wielokulturowości

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-02-25
Data aktualizacji: 2020-03-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź