Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Poniedziałek w krakowskiej kulturze

Co łączy Melę Koteluk, Paula McCartneya, Krzysztofa Pendereckiego i Johanna Straussa? Ich muzykę usłyszymy dziś w Krakowie. To jednak nie jedyne atrakcje kulturalne. Zapoznaj się z naszym kulturalnym rozkładem jazdy.

Fot. materiały prasowe

„Pochwała z Bejrutu” – film Michała Bisa jest pierwszą opowiedzenia historii lokomotyw spalinowych serii SP45 (późniejsza SU45) produkowanych w latach 1970–1976 w Zakładach Metalowych im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu, które pod koniec lat 70. ubiegłego wieku zostały sprzedane Kolejom Libańskim. Polskie lokomotywy przetrwały wojnę domową w Libanie i pozostawały w użyciu aż do 1997 roku. Przez kolejne niemal 20 lat maszyny miały jednak status zaginionych. Odnalazł je właśnie Michał Bis. W 2015 roku autor poleciał do stolicy Libanu. W filmie poznajemy losy maszyn od momentu ich transportu do Libanu aż do czasów współczesnych. Niezwykłą historię będzie można obejrzeć o godz. 12.00 w Kinie Paradox na ul. Krupniczej 38.

Kim był Józef Kuraś ps. „Ogień”? Bohaterem i Janosikiem XX wieku? Czy może pospolitym bandytą i mordercą? Z jego mitem zmierzył się reżyser teatralny Wojciech Klemm. Jego spektakl pt. „W ogień!” można będzie obejrzeć o godz. 17.30 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki na ul. Rajskiej 12.

Czy nauka może rozwiązywać problemy filozoficzne? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć uczestnicy dyskusji panelowej w De Revolutionibus Books&Cafe na ul. Brackiej 14. O godz. 18.00 rozpocznie się tam spotkanie, w którym udział wezmą prof. dr hab. Marek Kuś – fizyk teoretyczny i filozof, pracownik Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i dyrektor Międzynarodowego Centrum Ontologii Formalnej na Politechnice Warszawskiej, oraz ks. dr Zbigniew Liana – filozof nauki, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i członek Centrum Kopernika. Rozmowę poprowadzi dr Łukasz Lamża – filozof przyrody, popularyzator nauki, członek Centrum Kopernika i redaktor działu naukowego „Tygodnika Powszechnego”.

Centrum Kultury Żydowskiej zaprasza na drugą część wykładu prof. Wojciecha Ligęzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego o krajobrazie literackim w II Rzeczpospolitej Polskiej. Początek spotkania o godz. 18.00 na ul. Meiselsa 17.

„Wystawa na ekranie” to prezentacja kolekcji najwybitniejszych artystów malarstwa z najważniejszych muzeów na całym świecie. Na dużym ekranie, w znakomitej jakości obrazu HD, są pokazane wystawy tematyczne, uchwycone w specjalny, dostosowany do warunków kinowych sposób. Dziś o godz. 18.00 w Multikinie będziemy mogli zobaczyć film dokumentalny z cyklu Art Beats pt. „Hitler kontra Picasso i reszta”.

W TAURON Arenie Kraków dziś odbędzie się koncert legendy światowego rocka Paula McCartneya. Muzyk po raz pierwszy odwiedza Kraków w ramach trasy koncertowej „Freshen Up”. Bramy hali zostaną otwarte o godz. 18.15, a legendarny członek grupy The Beatles pojawi się na scenie około godz. 20.00.

Akademia Muzyczna w Krakowie w roku obchodów 130-lecia swojego powstania świętuje jeszcze jeden ważny jubileusz: 85-lecie urodzin prof.  Krzysztofa Pendereckiego, wieloletniego rektora tej uczelni. Dziś o godz. 19.00 w auli Florianka na ul. Sereno Fenn’a 15 wystąpi Massages Quartet w składzie Małgorzata Wsiucionek (skrzypce), Oriana Masternak (skrzypce), Maria Dutka (altówka), Beata Urbanek-Kalinowska (wiolonczela). W programie utwory Krzysztofa Pednereckiego, Andrzeja Panfunika i Henryka Mikołaja Góreckiego.

Europejska Orkiestra Straussowska pod dyrekcją Hansa-Petera Mansera oraz znakomici soliści – Anita Maszczyk, Monika Piechaczek, Anna Jankowiak, Jarosław Zawartko i Tomasz Tras wystąpią na niezwykłym koncercie pt. „Nie tylko Strauss Gala”. Za ich sprawą o godz. 19.00 w Centrum Kongresowym ICE na ul. Konopnickiej 17 przeniesiemy się do Wiednia, gdzie od blisko 150 lat niezmiennie na balach króluje walc, a melodie operetkowe nuci niemal każdy mieszkaniec tego miasta. Wieczór wypełni Muzyka najsłynniejszych twórców przebojów operetkowych: Straussów, Lehara i Kalmana.

Godzinę później w Operze Krakowskiej na ul. Lubicz 48 rozpocznie się koncert Meli Koteluk w ramach trasy koncertowej „Migawka”. Artystka powróciła na scenę po dwuletniej przerwie i zaprezentuje słuchaczom materiał ze swojej najnowszej płyty.

Więcej informacji na karnet.krakow.pl.

pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-12-03
Data aktualizacji: 2018-12-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź