Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Jerzy Limon laureatem nagrody Jerzmanowskich

Polska Akademia Umiejętności wyłoniła laureata Nagrody Jerzmanowskich na 2015 rok. Dziś (4 maja, poniedziałek) na Wawelu odbyła się uroczystość wręczenia tej nagrody. Tegoroczny laureat – prof. Jerzy Limon – jest twórcą niezwykłego dzieła – Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. Teatr nawiązuje do wielkiej tradycji tego miejsca, gdzie już cztery wieki temu grano sztuki Szekspira.

Profesor Limon potrafił zmotywować i zjednoczyć lokalne środowisko, a także wybitnych polskich reżyserów i aktorów do wspólnego działania, czego rezultatem jest najbardziej nowoczesny polski teatr, imponujący zarówno wspaniałą architekturą jak i ogromnymi możliwościami technicznymi.

Nagroda, której pełna nazwa brzmi: „Nagroda Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich pod patronatem Województwa Małopolskiego", na nowo wpisuje się w piękną tradycję PAU i Małopolski w promowana zasług wybitnych Polaków. Przyznawana w latach 1915–1938 Nagroda zyskała wielki prestiż, ze względu na wybitnych laureatów, jak również na swoją wysokość. Odnowiona w roku 2009 – w stulecie śmierci Erazma Jerzmanowskiego – staraniem PAU i z jej inicjatywy, przy wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Prokocimia im. E. i A. Jerzmanowskich ma wyróżniać osobę, która – zgodnie z testamentem Erazma Jerzmanowskiego – „przez swe prace literackie, naukowe lub humanitarne dokonywane z pożytkiem dla ojczystego kraju, potrafił zająć wybitne stanowisko w społeczeństwie polskim".

pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-05-04
Data aktualizacji: 2015-05-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź