Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Sinfonietta Cracovia świętuje! Krakowian czekają niespodzianki!

23 listopada (niedziela) o godz. 18:00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się pierwszy akustyczny koncert symfoniczny. Będzie to wielka gala jubileuszowa „Nowe otwarcie", obchodzącej 20-lecie działalności Sinfonietty Cracovii, i jednocześnie pierwszy w Krakowie koncert pod batutą jej nowego dyrektora, Jurka Dybała – cenionego dyrygenta i animatora życia muzycznego oraz muzyka słynnej orkiestry Filharmoników Wiedeńskich. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Z okazji jubileuszu wspólnie z orkiestrą wystąpi jeden z najwybitniejszych harfistów naszych czasów, Xavier de Maistre – również po raz pierwszy w Krakowie. Ten francuski wirtuoz – solista, pierwszy w historii wytwórni płytowej RCA/Sony Classical harfista na ekskluzywnym kontrakcie, na co dzień występuje z tak znakomitymi orkiestrami, jak: Wiener Philharmoniker, Chicago Symphony, czy Orchestre de Paris, pod batutą takich mistrzów, jak: Simon Rattle i Riccardo Muti. W ICE Kraków, wspólnie z Sinfoniettą pod dyrekcją Jurka Dybała, wykona niezwykle popularne Concierto de Aranjuez Joaquína Rodrigo – w oryginalnej wersji kompozytorskiej na harfę i orkiestrę.

Sinfonietta Cracovia swoje powstanie przed 20. laty zawdzięcza w dużej mierze Krzysztofowi Pendereckiemu i dlatego gala jubileuszowa odbędzie się w dniu jego urodzin, a dostojny Jubilat zadyryguje swoimi utworami osobiście. – Sinfonietta to wspaniały, szczególnie mi bliski zespół. Dlatego cieszę się że będziemy świętować razem –powiedziałKrzysztof Penderecki. Sinfonietta ma w stałym repertuarze wiele dzieł Mistrza, jednak tym razem zostaną one zaprezentowane w wyjątkowo atrakcyjny sposób, bo w oprawie taneczno-multimedialnej Daniela Stryjeckiego.

Koncert zwieńczy „przebój" muzyki klasycznej – „Symfonia z nowego świata" Antonina Dvořáka. Kompozycją zadyryguje nowy dyrektor Sinfonietty Cracovii, Jurek Dybał. Do sugestywnego podtytułu Symfonii Dvořáka nawiązuje tytuł gali – „Nowe otwarcie", które odnosi się do artystycznej działalności zespołu i jego wizerunku pod nową dyrekcją. Na koncert obowiązują bilety, które można było kupić m.in. punkcie Info Kraków i punktach sieci Ticketpro.pl.

UWAGA! W dniach 25-30 listopada (wtorek – niedziela), 20 muzyków Sinfonietty wykona na 20-lecie 20 koncertów-niespodzianek w ramach cyklu „Daj się zaskoczyć" – w przestrzeni publicznej miasta, nierzadko w bardzo nietypowych lokalizacjach. Muzycy chcą w ten sposób wyrazić wdzięczność swojemu miastu i jego mieszkańcom za 20 wspólnych lat. Więcej: www.sinfonietta.pl.

Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia to dynamiczny i wszechstronny zespół założony z inicjatywy samych muzyków przy wsparciu Krzysztofa Pendereckiego i Elżbiety Pendereckiej, obchodzi w tym roku jubileusz 20-lecia swojego istnienia. Niezwykle wysoki poziom wykonawczy Sinfonietty potwierdza współpraca z takimi mistrzami batuty, jak: Lorin Maazel, Valery Gergiev, Christoph Eschenbach, Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit czy John Axelrod. W gronie solistów współpracujących z orkiestrą znajdują się natomiast : Krystian Zimerman, Mischa Maisky, Maxim Vengerov i Pieter Wispelwey. Wśród wytwórni płytowych, dla których orkiestra nagrywała, znalazły się m.in.: Channel Classic, Arion, CD Accord i Dux.

Otwarty na różne gatunki i nieograniczający się tylko do klasycznego repertuaru Zespół, brał udział w takich projektach jak: Festiwal Unsound, Festiwal Muzyki Filmowej, przedstawienia teatralne „Chopin bez fortepianu" czy nagrania muzyki filmowej (ostatnio m.in. do produkcji „Miasto 44").

plakat

pokaż metkę
Autor: KATARZYNA FIEDOROWICZ-RAZMUS
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-11-10
Data aktualizacji: 2014-11-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź