Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Czarny orzeł, biały orzeł

Czarny orzeł, biały orzeł. Piłkarze w trybach polityki" to tytuł książki Thomasa Urbana, której prezentacja odbędzie się w najbliższą środę (13 czerwca) o godz. 18:30 w Galerii Konsulatu Generalneg RFN „Konsulart" (ul. Stolarska 7). Spotkanie poprowadzi Michał Olszewski.

Po lekturze książki Thomasa Urbana trudno jednoznacznie rozstrzygnąć, czy jej tematem jest sport czy historia, która, podobnie jak polityka, miała ogromny wpływ na rozwój najpopularniejszej dyscypliny sportu zarówno w Niemczech, jak i w Polsce. Sięgając do czasów po podpisaniu traktatu wersalskiego, Urban omawia ważne dla polskiej i niemieckiej piłki nożnej mecze oraz przedstawia osoby z nią związane.

Dzięki zachowanym relacjom można dowiedzieć się jak przebiegał słynny mecz o Mistrzostwo Polski rozegrany w 1927 roku pomiędzy Wisłą Kraków i 1.FC Kattowitz, jak wyglądały rozgrywki piłkarskie w okupowanym Krakowie a także, kiedy i w których narodowych drużynach występowali śląscy piłkarze. Autor wspomina też niezapomnianą deszczową bitwę na Mundialu w 1974 roku we Frankfurcie nad Menem, w której Polacy – również przez gospodarzy uznani za najlepszy zespół tych mistrzostw – przegrali z Niemcami z powodu trudnych warunków atmosferycznych. W książce nie mogło zabraknąć biografii najsłynniejszych w dzisiejszych czasach polskich zawodników grających w Niemczech: Mirosława Klose i Łukasza Podolskiego.

Thomas Urban -dziennikarz i publicysta, urodził się w Lipsku,studiował romanistykę, slawistykę i historię Europy Wschodniej. Pracował dla agencji prasowych Associated Press w Nowym Jorku i Deutsche Presse Agentur w Hamburgu. Obecnie jest korespondentem gazety „Süddeutsche Zeitung“ w Warszawie. Jego rodzice pochodzą ze Wrocławia, jego żona jest Polką. Wydał m.in. następujące książki: Niemcy w Polsce. Historia mniejszości w XX wieku. Opole 1994, Od Krakowa po Gdańsk. Wędrówka przez dzieje polsko-niemieckie. Warszawa 2002, Utracone Ojczyzny. Wypędzenia Niemców i Polaków w XX wieku. Warszawa 2007.

Organizatorem spotkania jest Dom Norymberski w Krakowie, partnerem: Konsulat Generalny RFN w Krakowie. Projekt wspiera Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. (KF)

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2012-06-08
Data aktualizacji: 2012-06-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź