Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Święto książki pełne atrakcji

Zbliża się trzecia edycja akcji Drugie życie książki, organizatorzy mają nadzieję, że dziś (niedziela, 22 kwietnia), w przededniu Światowego Dnia Książki, padnie rekord frekwencji – przypomnijmy, że w drugiej edycji wzięło udział blisko 200 osób. Wymianie towarzyszyć będą po raz pierwszy - wydarzenia specjalne. Spotykamy się tradycyjnie w Pawilonie Wyspiańskiego.

Czekając na wymianę, wspólnie ze Strefą Wolnego Czytania, o godz. 14:45, organizatorzy ogłoszą kolejną edycję poszukiwania Miejsc Przyjaznych Czytaniu. Do 31 maja będzie można zgłaszać miejsca, w których można czytać wygodnie, swobodnie, bez krzywych spojrzeń i do syta, można wymienić się książkami, dyskutuje się o literaturze albo wręcz dobrze pisze się książki, niebanalnie promuje się czytanie. Wystarczy wypełnić i wysłać formularz zamieszczony na stronie www.strefawolnegoczytania.pl, w zakładce „dołącz do STREFY”. Każde zgłoszenie będzie rozpatrywane indywidualnie przez organizatorów akcji.

Punktualnie o godz. 15.00, na placu przed Pawilonem Wyspiańskiego, rozpocznie się trzecia edycja akcji Drugie życie książki. Jeśli nie dopisze pogoda spotkanie odbedzie się w holu budynku. Żeby wziąć udział w akcji wystarczy przynieść jedną, a maksymalnie dziesięć książek. Warto pamiętać, że wymieniać można także literaturę dla dzieci i książki obcojęzyczne.

Tuż po godz. 15.00 najmłodsi miłośnicy literatury będą mogli posłuchać fragmentów książki Tami z krainy pięknych koni czytanych przez autorkę Renatę Klamerus, a o godz. 16.00 – w sali konferencyjnej na I piętrze odbędzie się spotkanie Trzy poetki z charakterem z udziałem Miry Kuś, Ewy Sonnenberg i Katarzyny Turaj-Kalińskiej, prowadzone przez wybitnych literaturoznawców - prof. Gabrielę Matuszek i prof. Wojciecha Ligęzę.

Od poniedziałku (23 kwietnia) do obchodów święta książki włączy się Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, która organizuje 11. edycję Małopolskich Dni Książki Książka i Róża. W programie m.in.: spotkania z pisarzami, konkursy z - a jakże, książkowymi - nagrodami, wystawa "Dni Oświaty Książki i Prasy czyli o popularyzacji czytelnictwa w ostatnich dwudziestu latach istnienia PRL-u" przygotowanej ze zbiorów Pracowni Dokumentów Życia Społecznego, a dla najmłodszych - malowanie twarzy w motywy książki lub róży. Przypominamy, że w trakcie trwania Książki i Róży, księgarnie obniżają ceny książek o 10% a do każdej zakupionej książki dołączają różę. Spis księgarni biorących udział w akcji: www.ksiazkairoza.pl

Przypominamy, Drugie życie książki to wspólna akcja portalu Bookeriada i Krakowskiego Biura Festiwalowego. Już pierwsza edycja (26 lutego) okazała się wielkim sukcesem: wzięło w niej udział ponad sto osób, każda z nich przyniosła średnio po trzy książki, dzięki czemu nowych właścicieli znalazło blisko 500 tomów, a ponad sto kolejnych trafiło do zaprzyjaźnionych bibliotek. W kolejnej, marcowej, wiosennej edycji wzięło udział już blisko 200 osób, a nowego właściciela znalazło 800 tomów. Partnerami akcji są: Gazeta Wyborcza, radio RMF Classic, Strefa Wolnego Czytania oraz firma Opus Meble.

Znane są już daty kolejnych edycje akcji Drugie życie książki: 27 maja – książki, które zainspirowały filmowców - edycja dzień po finale 5. edycji Festiwalu Muzyki Filmowej; 1 czerwca – dzieci też czytają - czyli edycja specjalna na Targach Książki dla Dzieci (miejsce: hala targów przy ul. Centralnej 41 a); 24 czerwca – lato tuż tuż - trzy dni po pierwszym kalendarzowym dniu lata wymieniamy z przewodnikami i książkami podróżniczymi; 29 lipca – niech żyją wakacje! - wymieniamy się książkami, idealnymi na leniwe wakacyjne dni; 11 sierpnia – fantastyczna literatura – spotykamy się podczas zlotu miłośników fantastyki Krakon i wyjątkowo wymieniamy tylko literaturę fantastyczną, fantasy oraz japoński komiks manga (miejsce: teren konwentu Krakon); 26 sierpnia – powrót do szkoły - tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego wymieniamy się podręcznikami; 30 września – literatura nie zna granic - w Międzynarodowym Dniu Tłumacza wymieniamy się książkami autorów z zagranicy; 25-28 października – Kraków stolicą literatury - podczas Festiwalu Conrada i Targów Książki w Krakowie zapraszamy wyjątkowo aż na czterodniową wymianę książek (miejsce: hala targów przy ul. Centralnej 41 a); 25 listopada – jesienny wieczór z książką - wymieniamy się książkami idealnymi na długie jesienne wieczory; 16 grudnia – święta pod znakiem książki - wymieniamy się książkami idealnymi do czytania podczas świątecznych wieczorów. (KF)

pokaż metkę
Osoba publikująca: MARCIN FABER
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2012-04-22
Data aktualizacji: 2012-04-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź