Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków upamiętnił Mariana Dąbrowskiego

27 września przed pałacem Prasy przy ul. Wielopole 1 odbyła się uroczystość upamiętnienia Mariana Dąbrowskiego. Imieniem legendarnego twórcy „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” został nazwany platan rosnący przed historyczną siedzibą największego koncernu wydawniczego II RP. 

Fot. Domena publiczna

Kim był Marian Dąbrowski?

Życiorys Mariana Dąbrowskiego (1878-1958) mógłby być tematem na niejeden film. Był rzutkim biznesmenem i filantropem z amerykańskim zacięciem, najpotężniejszym magnatem prasowym II Rzeczpospolitej, twórcą medialnego imperium „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” – gazety, która w szczytowym okresie osiągnęła nakład 180 tys. egzemplarzy, będąc częścią koncernu zatrudniającego 1400 pracowników.

Dąbrowski był zarazem postacią niezwykle zasłużoną dla Krakowa i Małopolski. To właśnie tu, w modernistycznym biurowcu na rogu ulic Wielopole i Starowiślnej biło serce „IKC”. Na tarasie pałacu Prasy pamiątkowe zdjęcia robiły sobie wszystkie sławy świata kultury i polityki, które odwiedzały Kraków. Dąbrowski zainicjował powstanie Teatru Bagatela i był jego pierwszym dyrektorem, wsparł pokaźną kwotą budowę Gmachu Głównego Muzeum Narodowego, sfinansował głośne prace archeologiczne na kopcu Krakusa, dzięki skutecznemu lobbingowi medialnemu zainspirował powstanie pierwszej samochodowej szosy łączącej Kraków z Zakopanem. Pozbawiony źródeł utrzymania w czasie II wojny światowej, zmarł w zapomnieniu na Florydzie.

Dzień Mariana Dąbrowskiego – program

Na dzień uroczystości wybrano 27 września – datę urodzin i śmierci Dąbrowskiego. Tablicę odsłonili prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i Adam Radzikowski, inicjator wydarzenia oraz wnuk stryjeczny bohatera dnia.

Po uroczystości odbyły na wydarzenia towarzyszące. O godz. 16.15 i 17.00 można było zwiedzić pałac Prasy. Modernistyczny obiekt wybudowany w latach 1920-1922 od połowy lat 20. stanowił główną siedzibę koncernu wydawniczego „IKC”, a redakcje różnych pism mieściły się w nim aż do 2011 roku. Uczestnicy zobaczyli m.in. imponujący hol  i rzadko udostępniany do zwiedzania taras obiektu, z którego roztaczają się unikatowe widoki na stary Kraków. Zwiedzanie poprowadził Michał Wiśniewski – historyk architektury, współtwórca Instytutu Architektury i Krakowskiego Szlaku Modernizmu.

O godz. 18.00 w pałacu Potockich odbyło się spotkanie poświęcone Marianowi Dąbrowskiemu. W rozmowie, którą poprowadził Marcin Wilk, wziął udział prof. Piotr Borowiec z UJ – medioznawca i politolog, autor dwóch monografii o „IKC”, Magdalena Idem – autorka książki „Manekin w peniuarze” o modzie w II RP oraz Adam Radzikowski.

Dzień Mariana DąbrowskiegoWięcej na informacji na stronie: krakowheritage.com.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-09-12
Data aktualizacji: 2023-09-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź