Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kraków upamiętnia Mariana Dąbrowskiego

27 września przed pałacem Prasy przy ul. Wielopole 1 odbędzie się uroczystość upamiętnienia Mariana Dąbrowskiego. Imieniem legendarnego twórcy „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” zostanie nazwany platan rosnący przed historyczną siedzibą największego koncernu wydawniczego II RP. Uroczystości, której inicjatorem jest Adam Radzikowski – wnuk stryjeczny upamiętnianego, towarzyszyć będzie zwiedzanie pałacu Prasy z przewodnikiem oraz wieczorne spotkanie w pałacu Potockich.

Fot. Domena publiczna

Kim był Marian Dąbrowski?

Życiorys Mariana Dąbrowskiego (1878-1958) mógłby być tematem na niejeden film. Był rzutkim biznesmenem i filantropem z amerykańskim zacięciem, najpotężniejszym magnatem prasowym II Rzeczpospolitej, twórcą medialnego imperium „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” – gazety, która w szczytowym okresie osiągnęła nakład 180 tys. egzemplarzy, będąc częścią koncernu zatrudniającego 1400 pracowników.

Dąbrowski był zarazem postacią niezwykle zasłużoną dla Krakowa i Małopolski. To właśnie tu, w modernistycznym biurowcu na rogu ulic Wielopole i Starowiślnej biło serce „IKC”. Na tarasie pałacu Prasy pamiątkowe zdjęcia robiły sobie wszystkie sławy świata kultury i polityki, które odwiedzały Kraków. Dąbrowski zainicjował powstanie Teatru Bagatela i był jego pierwszym dyrektorem, wsparł pokaźną kwotą budowę Gmachu Głównego Muzeum Narodowego, sfinansował głośne prace archeologiczne na kopcu Krakusa, dzięki skutecznemu lobbingowi medialnemu zainspirował powstanie pierwszej samochodowej szosy łączącej Kraków z Zakopanem. Pozbawiony źródeł utrzymania w czasie II wojny światowej, zmarł w zapomnieniu na Florydzie.

Dzień Mariana Dąbrowskiego – program

Na dzień uroczystości wybrano 27 września – datę urodzin i śmierci Dąbrowskiego. Na ceremonię odsłonięcia pamiątkowej tablicy pod platanem rosnącym przed pałacem Prasy zapraszamy o godz. 16.00. Tablicę odsłonią prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i Adam Radzikowski, inicjator wydarzenia oraz wnuk stryjeczny bohatera dnia.

Po uroczystości zapraszamy na wydarzenia towarzyszące. O godz. 16.15 i 17.00 odbędzie się zwiedzanie budynku pałacu Prasy. Modernistyczny obiekt wybudowany w latach 1920-1922 od połowy lat 20. stanowił główną siedzibę koncernu wydawniczego „IKC”, a redakcje różnych pism mieściły się w nim aż do 2011 roku. Uczestnicy zobaczą m.in. imponujący hall i rzadko udostępniany do zwiedzania taras obiektu, z którego roztaczają się unikatowe widoki na stary Kraków. Zwiedzanie poprowadzi Michał Wiśniewski – historyk architektury, współtwórca Instytutu Architektury i Krakowskiego Szlaku Modernizmu.

Udział w oprowadzaniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy za pośrednictwem strony KBF: Bilety. Więcej informacji na:

Tego samego dnia o godz. 18.00 zapraszamy do pałacu Potockich (Rynek Główny 20, I piętro) na spotkanie poświęcone Marianowi Dąbrowskiemu. W rozmowie, którą poprowadzi Marcin Wilk weźmie udział prof. Piotr Borowiec z UJ – medioznawca i politolog, autor dwóch monografii o „IKC”, Magdalena Idem – autorka książki „Manekin w peniuarze” o modzie w II RP oraz Adam Radzikowski. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Dzień Mariana Dąbrowskiego

Współorganizatorami oprowadzania po pałacu Prasy są KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i Instytut Architektury. Współorganizatorem spotkania w pałacu Potockich jest KBF.

Więcej na informacji na stronie: krakowheritage.com.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-09-12
Data aktualizacji: 2023-09-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź