Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kolejne miejsca schronienia dla uchodźców

Miasto uruchamia kolejne punkty, w których zakwaterowywani są uchodźcy przybywający do Krakowa. W części centrum handlowego przy ul. Kapelanka miasto zorganizowało kolejne miejsce schronienia. W uruchamianym 23 marca punkcie będzie ok. 350 miejsc dla potrzebujących.

miejsce schronienia dla uchodźców w Hali 100-lecia Cracovii. Łóżka polowe rozstawionew wielu szeregach.
Fot. B. Świerzowski - krakow.pl

Miejskie punkty schronienia

Obecnie miasto Kraków oferuje łącznie 1 515 miejsc w punktach zakwaterowania zbiorowego, zorganizowanych w kilku obiektach wielkopowierzchniowych. Liczba miejsc przeznaczonych do zakwaterowania uchodźców codziennie się zmienia i jest aktualizowana przez Centrum Zarządzania Kryzysowego cztery razy w ciągu doby.

Budynek dawnej Kliniki Chorób Zakaźnych i Gastroenterologii na ul. Śniadeckich 5, w dzielnicy Wesoła, został zaadaptowany na potrzeby uchodźców. Znalazło tam schronienie ok. 200 osób. Dostarczając żywność oraz środki higieniczne, można pomóc przebywającym tam osobom. Miejsce to obsługiwane jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz wolontariuszy.

Nieczynna galeria handlowa Plaza również stała się miejscem tymczasowego zakwaterowania dla osób uciekających z Ukrainy. W obiekcie znalazło schronienie ok. 300 uchodźców.

W Centrum Pomocy Ukrainie na ul. Kopernika 21 zakwaterowanie znalazło wielu uchodźców. W dawnych budynkach szpitala znajdują się w większości sale dwu-, cztero-, pięcioosobowe, w których lokowane są razem całe rodziny. Do dyspozycji lokatorów jest między innymi pralnia i pokój zabaw dziecięcych. Wkrótce uruchomiony zostanie telewizor z bajkami dla najmłodszych. Potrzebujący otrzymują ciepłe posiłki, koce, śpiwory, ubrania i środki higieniczne.


Punkt dla uchodźców znajduje się również przy ul. Złotej Jesieni 7. Schronienie znalazło tam ok. 70 osób, głównie matki z dziećmi. Miejsce jest dostosowane do potrzeb mieszkańców. Pokoje są 2-, 3- i 4-osobowe.

Więcej informacji o tym jak pomóc osobom, które dotarły do Krakowa można znaleźć tutaj.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-03-21
Data aktualizacji: 2022-03-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź