Aktualności

Dzień Niepodległości Czech

28 października nasi południowi sąsiedzi obchodzą swoje najważniejsze święto. Data ta upamiętnia powstanie niepodległego państwa czechosłowackiego.

Prezydent Krakowa i Burmistrz Wiednia złożyli sobie życzenia na 20-lecie współpracy

W tym roku mija 20 lat od podpisania pierwszego oświadczenia o współpracy między Krakowem i Wiedniem. Sformalizowana współpraca naszych miast rozpoczęła się dokładnie 18 października 2000 r., choć wzajemne kontakty sięgają niemal średniowiecza, kiedy istniała wzajemna wymiana studentów i wykładowców między uniwersytetami wiedeńskim i krakowskimi. Deklaracja podpisana w 2000 roku nadała tym naturalnym, od dawna istniejącym historycznym  powiązaniom nowy wymiar i umocniła liczne kontakty rozwijające się z początkiem lat 90-tych.

Polak Węgier, jedna krew

23 października ­ ruszyła akcja honorowego krwiodawstwa upamiętniająca Powstanie Węgierskie z 1956 r. Na krwiodawców – oprócz satysfakcji z zaangażowania w tę ważną inicjatywę - czekają słodkie podarunki i możliwość wygrania kolacji dla dwojga.

25 drzew na 25-lecie współpracy partnerskiej Krakowa i Lwowa

W czwartek, 22 października 2020 r. - w przeddzień 25. rocznicy podpisania przez Kraków i Lwów oficjalnej Umowy o współpracy partnerskiej - Prezydent Jacek Majchrowski i Generalny Konsul Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowskyj zasadzili w Parku Dębnickim ostatnie z 25 drzew upamiętniających ten jubileusz. 25 charakterystycznych klonów zasadzi także Lwów. Będą to żywe i służące kolejnym pokoleniom mieszkańców obu miast pomniki "wiecznie zielonej" współpracy Krakowa i Lwowa. 

Lady Dada. Twórczość Elsy von Freytag-Loringhoven w Domu Norymberskim

Dom Norymberski realizuje projekt zatytułowany Lady Dada. Elsa von Freytag-Loringhoven. Wystawę poświęconą tej niezwykłej artystce można obejrzeć do 8 listopada w Galerii Domu Norymberskiego w Krakowie przy ul. Skałecznej 2.

Selfie z kawą! KONKURS

Czarna jak noc, słodka jak  miłość i mocna jak śmierć… Kawa, o której mieszkańcy Lwowa mówią językiem poezji, została tak mocno wpleciona w jego historię i kulturę, że stała się jego prawdziwą lokalną dumą. Jako symbol „Lwowa w rozkwicie sił”, kawa towarzyszy dzisiaj lwowianom we wszystkich ich aktywnościach, a turystów – zwabia do przytulnych, smakowicie pachnących kawiarni. Z okazji jubileuszu 25-lecia współpracy partnerskiej Krakowa i Lwowa zapraszamy Was do udziału w kawowym konkursie!

Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie