Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kraków w formie

Piramida żywienia według Roberta Korzeniowskiego

2021-06-23

Za całą instrukcję zasad zdrowego żywienia mogłaby posłużyć niedawno zaktualizowana przez Instytut Żywności i Żywienia piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Nasza dieta powinna być zróżnicowana pod względem podziału na węglowodany, białka, tłuszcze oraz produkty roślinne i zwierzęce, które mogą ich dostarczać. Koniecznie musimy brać pod uwagę sezonowość owoców i warzyw oraz stopień przetworzenia produktów zbożowych i odzwierzęcych. Im produkt mniej przetworzony, tym bogatszy w substancje odżywcze i uboższy w konserwanty.

Gotowi do startu? Start!

2021-06-18

Aby rozpocząć aktywność fizyczną oraz trening należy najpierw opracować plan działania. Punkt startowy zależny jest zawsze od formy, w której się aktualnie znajdujemy. Inaczej będą wyglądały treningi osoby prowadzącej aktywny tryb życia, a inaczej osoby, która po latach pracy biurowej postanowiła nagle zadbać o swoje zdrowie. Przyjmijmy metodę małych kroków.

Kraków w formie – rowerem przez jedno miasto i trzy kraje

2021-05-21

Podpowiadamy, gdzie i którędy pojechać na ciekawą wycieczkę rowerową po mieście. Tym razem podróżując po nim odwiedzimy trzy kraje: Włochy, Francję i Chorwację, pojedziemy po kilku rodzajach nawierzchni i trochę pospacerujemy.

Kraków w formie – rowerem w poszukiwaniu fontanny prof. Zina

2021-06-02

Podpowiadamy, gdzie i którędy pojechać na ciekawą wycieczkę rowerową po mieście. Przy okazji pokażemy nowe rozwiązania w tkance miejskiej, sprzyjające rowerzystom. Naszą wycieczkę rozpoczynamy na Rynku Głównym w Krakowie, skąd kierujemy się w stronę ulicy Grodzkiej, następnie do ronda Matecznego, dalej ulicą Kamieńskiego, następnie Wielicką i tak docieramy do parku Anny i Erazma Jerzmanowskich w Prokocimiu. Trasa jest łatwa, liczy niecałe 10 kilometrów.

Biegiem, rowerem, hulajnogą... czas na plener!

2021-06-02

Pamiętajmy, że to właśnie umiarkowany i systematyczny wysiłek fizyczny neutralizuje skutki długotrwałej pracy i stresu. Spacer, nordic walking, bieganie, jazda na rowerze czy rolkach, to kilka opcji z bardzo szerokiej gamy sportów, które można uprawiać na świeżym powietrzu.

Spacer to też trening

2021-04-28

Na początku warto zadbać o towarzystwo albo przygotować słuchawki i ulubiony audiobook. Zacząć od półgodzinnego spacerowania, by potem robić zalecane przez WHO 12 tys. kroków – podpowiada Robert Korzeniowski, chodziarz, czterokrotny mistrz olimpijski, trzykrotny mistrz świata.

Strój na trening zewnętrzny

2021-04-19

Często przed treningiem na świeżym powietrzu, zastanawiamy się – w co się ubrać? Ważne, żeby strój był wygodny i dostosowany do warunków pogodowych. O czym powinniśmy pamiętać przy doborze takiego stroju? Przedstawiamy klika cennych wskazówek.

Bieganie: sprawdź czy Twoje obuwie jest odpowiednie

2021-03-17

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Coraz więcej osób wychodzi na zewnątrz aby spacerować i biegać- bo przecież ile można siedzieć w domu?! Liczba biegaczy w Krakowie stale rośnie, jednak warto zadać sobie pytanie ilu z nas ma odpowiednie obuwie? Często mamy jedne buty sportowe i używamy ich do wszystkiego. Do biegania, na siłownię, na spacer… Niestety takie podejście może być powodem kontuzji!

Prosty przepis na wyjście z kwarantannowego braku formy

2021-03-17

Pandemia dała się wszystkim mocno we znaki. Praca zdalna, ograniczone spotkania towarzyskie i rodzinne, zamknięte studia ruchu i siłownie mocno ograniczyły naszą aktywność, a nawet ilość kroków rejestrowanych przez smartwatche. Jak wyjść z kwarantannowego braku formy i odpowiednio ustalić swoje cele?

Poznaj indiański sport z Kraków Lacrosse Kings

2021-05-25

Lacrosse (w tłumaczeniu „krzywy kij”) to gra drużynowa, którą tak nazwali hiszpańscy misjonarze – to jeden z najstarszych sportów zespołowych na świecie, praojciec hokeja. Powstał wśród plemion indiańskich Ameryki Północnej i w oryginale nosił nazwę tewaarathon (w języku mohawk „młodszy brat wojny”). Dla Indian był to przede wszystkim rodzaj wojennego treningu: indiańskie drużyny składały się z setek wojowników, a bramki mogły być oddalone nawet o kilometry. Przeczytajcie, krótki wywiad przeprowadzony z drużyną Kraków Lacrosse Kings.

Znajdź