Klimat rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Akademia Bohaterów Klimatu

Projekt jest kontynuacją miejskich działań w obszarze edukacji klimatycznej realizowanych w ramach kampanii „Kraków w dobrym klimacie”. Krakowska Akademia Bohaterów Klimatu to całoroczny projekt dedykowany uczniom i uczennicom klas 1-3 szkół podstawowych, dzięki któremu uczestnicy będą mogli zapoznać się z tematyką zmian klimatu.

Cykl składa się z 6 spotkań w okresie od grudnia 2022 do czerwca 2023 podczas których uczestnicy będą mieli okazję poprzez gry, doświadczenia i spotkania poznawać różne zagadnienia klimatyczne. Podczas Akademii odwiedzimy Centrum Edukacji Ekologicznej Bielany prowadzone przez Wodociągi Miasta Krakowa, krakowską ekospalarnię a także Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej. W programie planujemy warsztaty zero waste, niemarnowania jedzenia, a także wspólne sadzenie drzew. Cyklowi towarzyszy „Elementarz Bohaterów Klimatu” z zadaniami do zrealizowania.

Odpowiednikiem Akademii dla uczniów szkół średnich jest Krakowska Akademia Klimatu.

Projekt został zainicjowany w Nowohuckim Centrum Kultury 19 grudnia 2022 r. Inauguracji Akademii towarzyszyła premiera Elementarza Bohaterów Klimatu, który poprzez zabawę i zadania do rozwiązywania będzie wspierał zmagania uczestników Akademii w realizacji proklimatycznych misji.

 

HRMONOGRAM 

KWIECIEŃ

CO: Zwiedzanie Ekospalarnii - na terenie Ekospalarni prowadzone są działania edukacyjne w ramach uruchomionej 1 października 2016 roku ścieżki edukacyjnej.

GDZIE: Warsztaty odbędą się w Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów pod adresem: ul. J. Giedroycia 23 w Krakowie.

CZEGO SIĘ DOWIEMY: Spotkania mają na celu uświadomienie uczestnikom roli prawidłowego funkcjonowania systemu gospodarki odpadami w mieście. Treści są dopasowane do grupy wiekowej. Dzieci zobaczą jak wygląda przywóz i rozładunek odpadów do bunkra, termiczne przekształcanie odpadów komunalnych, oczyszczanie spalin czy wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej. Ścieżka została zaprojektowana w sposób zapewniający pełne bezpieczeństwo dla zwiedzających. Poszczególne jej odcinki zostały odpowiednio przygotowane i wyposażone w niezbędne instalacje oraz architektoniczne elementy zabezpieczające, takie jak: balustrady, okna szklone szkłem bezpiecznym itp.

MAJ

CO:  – Warsztaty „Jak zostać Bohaterem Klimatu” to 1,5 godzina wizyta w Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej obejmująca zapoznanie się z nowym ośrodkiem edukacyjnym na mapie Krakowa, grę oraz warsztat uczący kreatywnego/ponownego wykorzystania przedmiotów.

GDZIE: Warsztaty odbędą się w Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej, w budynku Urzędu Miasta Krakowa pod adresem: ul Wielopole 17a.

CZEGO SIĘ DOWIEMY: spotkanie ma na celu przybliżenie zagadnień związanych ze zmianami klimatu a także rozwiązań, którymi dysponujemy, aby się do tych zmian dostosować lub je ograniczyć. Podczas wizyty uczestnicy będą mogli zagrać w edukacyjną grę klimatyczną a z używanej koszulki stworzą pelerynę superbohatera klimatu.

CZERWIEC

CO: spotkanie podsumowujące Akademię z udziałem wszystkich 10 klas. W programie treści dotyczące zieleni na terenie miasta. Tego dnia uczniowie będą sadzić drzewa i poznawać tajniki ich prawidłowej pielęgnacji. Otrzymają także certyfikaty potwierdzające ukończenie akademii.

GDZIE: Nowohuckie Centrum Kultury oraz teren obok Centrum.

CZEGO SIĘ DOWIEMY: spotkanie będzie miało charakter podsumowujący, którego motywem przewodnim będzie zieleń i rośliny. Uczestnicy spotkania nauczą się jak sadzić i pielęgnować drzewa.

 

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Malina
Osoba publikująca: Małgorzata Malina
Podmiot publikujący: Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu
Data publikacji: 2023-03-31
Data aktualizacji: 2023-04-05
Powrót