Klimat rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Misja 100 miast

W lutym 2022 r. Kraków przygotował wniosek o dołączenie do nowej, unijnej inicjatywy zatytułowanej „Europejska misja 100 neutralnych klimatycznie i inteligentnych miast do 2030 roku”. Jej celem jest wsparcie i promocja 100 europejskich miast w systemowej transformacji w kierunku neutralności klimatycznej i przekształcenie ich w ośrodki eksperymentów i innowacji.

28 kwietnia 2022r. Komisja Europejska ogłosiła listę miast wybranych do udziału w misji. Jest to 100 miast pochodzących ze wszystkich 27 państw członkowskich Unii, a dodatkowo 12 miast z krajów stowarzyszonych lub potencjalnie stowarzyszonych z programem Horyzont Europa (2021-2027) w zakresie badań naukowych i innowacji. Kraków znalazł się w gronie takich metropolii jak: Paryż, Lizbona, Monachium, Dublin czy Mediolan.

Wniosek o udział w programie zgłosiło 377 miast z całej Europy, spośród nich wybrano 100 z 27 państw członkowskich UE. W wybranych miastach zamieszkuje 12% populacji Europy. W tym gronie znalazły się zarówno większe, jak i mniejsze ośrodki  – znajdujące się obecnie na różnych etapach drogi do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Misja miast otrzyma 360 mln euro finansowania z programu „Horyzont Europa” na lata 2022-23, aby wstąpić na innowacyjne ścieżki prowadzące do neutralności klimatycznej do 2030 r. Kwota ta może w przyszłości zostać zwiększona. Działania w zakresie badań i innowacji będą dotyczyć: czystej mobilności, efektywności energetycznej i ekologicznego planowania urbanistycznego oraz możliwości budowania wspólnych inicjatyw i rozwijania współpracy w synergii z innymi programami UE.

Uczestniczące w Misji miasta opracują kontrakty klimatyczne Climate City, które będą zawierać ogólny plan dojścia do neutralności klimatycznej we wszystkich sektorach, takich jak: energia, budynki, gospodarka odpadami i transport wraz z powiązanymi planami inwestycyjnymi.

W proces będą zaangażowani: obywatele, organizacje badawcze, przedsiębiorstwa, inwestorzy oraz władze regionalne i krajowe.

Jak wyjaśnia KE, europejskie miasta odgrywają kluczową rolę w osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 r., co jest głównym celem Europejskiego Zielonego Ładu. Miasta zajmują tylko 4% powierzchni lądowej UE, ale zamieszkuje je 75% obywateli UE. Ponadto miasta zużywają ponad 65% światowej energii i odpowiadają za ponad 70% globalnej emisji CO2. Stąd też działania podejmowane w ramach Misji będą zmierzać do znaczącego obniżenia obecnego poziomu emisji. 

Więcej o Misji tutaj [eng.]

EU Mission 2

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Malina
Osoba publikująca: Małgorzata Malina
Podmiot publikujący: Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu
Data publikacji: 2023-03-14
Data aktualizacji: 2023-04-05
Powrót