Klimat rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Odpady - usługi dla mieszkańców

Odpady to w wielu światowych metropoliach spore wyzwanie. Ogromna ich ilość i różnorodność powoduje, że utrzymanie czystości, efektywna gospodarka odpadami to jedno z ważniejszych zadań spółek miejskich. Ogólnoświatowy trend zmierza w kierunku maksymalnego wykorzystania powstałych w miastach odpadów: poprzez ich przetworzenie i odzysk do postaci surowców i ich wielokrotnego wykorzystania.

MPO Kraków

Coraz częściej powstają także inicjatywy, które nadają przedmiotom używanym drugie życie: w wielu specjalnie wydzielonych miejscach można je pozostawić a potrzebujący mogą je nieodpłatnie pozyskać.

Takim miejscem jest Krakowska Meblarnia. To usługa dla mieszkańców, która mieści się na terenie Lamusowni przy ul. Nowohuckiej 1. Mieszkańcy mogą tam pozostawić meble w dobrym lub lekko uszkodzonym stanie, których sami nie potrzebują. Meble wymagające niewielkich napraw są na miejscu reperowane. 

Na terenie Lamusowni działa również Krakowski Kantorek Wymiany, w którym mieszkańcy mogą wymieniać używane książki. Zasady są proste: aby zabrać książkę, trzeba oddać inną. Książki na wymianę można oddawać w każdy czwartek w godzinach otwarcia Lamusowni, od godz. 10.00 do 18.00.

W Lamusowni można przy okazji obejrzeć kolekcję osobliwych rzeczy, które przez lata mieszkańcy zostawiali: stare telefony, telewizory, radia, żelazka oraz budzący wielkie zainteresowanie globus.

Wyzwaniem dla mieszkańców, szczególnie w okresie pandemii może być pozbycie się odpadów niebezpiecznych, jak np. zużyte igły, ampułko-strzykawki, przeterminowane lekarstwa czy drobne elektroodpady. Wszystkie tego typu odpady można pozostawić w specjalnym EKO-PUDEŁKU. Punkty odbioru wraz z harmonogramem są dostępne na stronie MPO.

Warto skorzystać również z oferowanej mieszkańcom usługi odbioru niepotrzebnych ubrań w ramach programu 100 % KORZYŚCI. Wystarczy zadzwonić pod numer 801 084 084 i umówić się na dogodny termin odbioru. W umówionym czasie pracownicy MPO odbiorą spod naszego domu przygotowane worki z tekstyliami. Udział w akcji nie wiąże się z żadną dodatkową opłatą. Oddając niepotrzebne tekstylia w ramach programu można mieć pewność, że trafią one we właściwe ręce. Ubrania są selekcjonowane przez pracowników PCK i przekazywane potrzebującym z terenu Krakowa.

W Krakowie pracuje także specjalna Elektrobrygada, która większe elektroodpady odbiera spod drzwi. Z zasadami odbioru można zapoznać się tutaj.

Odbiór większych odpadów od mieszkańców Krakowa jest ułatwiony dzięki usłudze Krakowska EKO-PAKA Jest to duży, oznakowany kontener, wyposażony w drzwi umożliwiające wygodny dostęp do jego wnętrza. Stanowi on ruchomy punkt selektywnej zbiórki odpadów wielkogabarytowych. EKO-PAKA jest ustawiana na okres jednej doby w miejscu i terminie ustalonym z zarządcą nieruchomości. Przez ten czas mieszkańcy mają możliwość umieszczania w niej odpadów wielkogabarytowych. Po 24 godzinach EKO-PAKA zostaje wywieziona przez specjalistyczny pojazd. W EKO-PACE można umieszczać takie odpady jak: meble, meble ogrodowe, deski do prasowania, suszarki na pranie, drzwi, dywany, wykładziny. Nie należy natomiast umieszczać w niej: sprzętu RTV i AGD, tekstyliów, odpadów budowlanych, odpadów niebezpiecznych, opon czy odpadów zielonych.

Usługa Krakowskiej EKO-PAKI jest realizowana w ramach Systemu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi i nie wymaga ponoszenia żadnych dodatkowych opłat. Zarządcy nieruchomości, którzy chcą skorzystać z EKO-PAKI powinni zgłosić zapotrzebowanie bezpośrednio do MPO Kraków.

Aby bliżej przyglądnąć się, jak Kraków radzi sobie z odpadami zapraszamy na film, przygotowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie pt. „Drugie życie po krakowsku”.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Małgorzata Malina
Podmiot publikujący: Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu
Data publikacji: 2022-02-25
Data aktualizacji: 2023-03-28
Powrót