Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nazizm i komunizm – debata w Muzeum Historycznym

Nazizm i komunizm na szali zbrodni – to tytuł debaty publicznej organizowanej przez oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Ulica Pomorska, która odbędzie się dzisiaj (23 sierpnia, wtorek) o godz. 18:00 przy ul. Pomorskiej 2.

Debata jest organizowana w związku z 72. rocznicą zawarcia paktu Ribbentrop-Mołotow i ustanowionym w 2009 roku Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Panelistami będą: dr Marek Lasota – dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Zbigniew Gluza – prezes Fundacji Ośrodka Karta. Spotkanie poprowadzi dziennikarz Radia Kraków Grzegorz Bernasik.

23 sierpnia 1939 roku ministrowie spraw zagranicznych III Rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego – Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow – podpisali w Moskwie pakt o nieagresji. Na podstawie dołączonego do niego tajnego załącznika Adolf Hitler i Józef Stalin dokonali podziału terytoriów państw Europy Środkowej i Wschodniej. III Rzeszy Niemieckiej pakt sankcjonował możliwość agresji na Polskę. Stalin zapowiedział udział ZSRS w rozbiorze Rzeczypospolitej.

Debata ma służyć nie tylko ocenie samego paktu, bo ta jest jednoznaczna. Rocznica jego podpisania ma być punktem wyjścia do dyskusji na temat nazizmu i stalinizmu, różnic w traktowaniu Polaków przez Hitlera i Stalina. Wiele osób sprzeciwia się stawianiu znaku równości pomiędzy represjami nazistowskimi a późniejszymi stalinowskimi. Dyskusje na ten temat wywołuje także prezentowana w oddziale MHK Ulica Pomorska wystawa Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956.

Podczas debaty przewidziano możliwość zadawania panelistom pytań. Ważną jej częścią będzie także zaprezentowanie przez nich dorobku IPN i Fundacji Ośrodka Karta w zakresie upamiętnienia ofiar nazistowskich i stalinowskich. Dodatkowe informacje są dostępne na stronie internetowej: www.mhk.pl. (KF).

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-08-23
Data aktualizacji: 2011-08-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź