Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

W Czyżynach powstaje wielkie lodowisko

Będzie na nim można rozgrywać międzynarodowe turnieje w hokeju, łyżwiarstwie figurowym, zawody w curlingu, a także tzw. short tracku, czyli jeździe szybkiej na torze do 200 metrów. Na budowie Kraków Areny rozpoczęła się operacja wylewania betonu pod płytę lodowiska. Jego całkowita powierzchnia wyniesie prawie 5 tys. metrów kwadratowych.

Operacja betonowania pod przyszłe lodowisko rozpoczęła się w Kraków Arenie w miniony piątek. Na placu budowy pracowało blisko 40 betoniarek, które w sposób ciągły dowoziły materiał niezbędny do rozpoczęcia tej operacji – betonowania przyszłej płyty fundamentowej w hali głównej. To na niej wykonane będzie lodowisko. W płycie zostanie zatopiona instalacja do mrożenia nawierzchni.

Obecnie trwa drugi etap betonowania. Na całkowite pokrycie płyty - z około 80 betoniarek - zostanie wylanych 600 m sześciennych specjalnego spoiwa, tzw. fibrobetonu, czyli betonu ze zbrojeniem strukturalnym, w tym przypadku z zastosowaniem włókien stalowych. Użycie takiej technologii zapewnia istotne oszczędności w czasie i kosztach. - Z uwagi na swoje szczególne właściwości, zastosowana przez nas technologia znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie, a w szczególności w drogownictwie - podkreśla Zbigniew Rapciak, prezes Zarządu Agencji Rozwoju Miasta. - Ten rodzaj betonu charakteryzuje się wyjątkową wytrzymałością, która sprawia, że jest to materiał niekruszący się i odporny na uderzenia, z którymi przyjdzie nam się zmagać w Kraków Arenie.

Powstająca obecnie w hali infrastruktura pod lodowisko musi być najwyższej jakości, bowiem spełniać ono będzie wymogi federacji sportów lodowych, które odbywają się w tego typu obiektach: hokeja, łyżwiarstwa figurowego, curlingu, a także tzw. short track, czyli jazdy szybkiej na torze do 200 m. Przypomnijmy, że od tej dyscypliny karierę sportową rozpoczynał mistrz olimpijski Zbigniew Bródka. Już w 2005 roku w short tracku odniósł znaczący sukces zajmując m.in. 8 miejsce na 1500 m oraz 9 miejsce na 500 m w mistrzostwach Europy w Turynie.

Lodowisko w Kraków Arenie będzie wyposażone w najnowocześniejsze systemy mrożące, w pełni zautomatyzowane oraz zarządzane elektronicznie. Dzięki nim będzie można uzyskiwać zmienną temperaturę lodu. Jest to niezmiernie ważne, bowiem różne dyscypliny uprawiane na lodzie wymagają odmiennych temperatur podłoża. I tak; hokej musi mieć lód o temperaturze -6 st.C., jazda figurowa to -3, curling ok. -4, zaś jazda rekreacyjna -2,5 st.C. Z kolei short track musi mieć między -0.5 a -1 st.C, gdyż jazda przy dużych prędkościach wymaga najlepszej przyczepności lodu, którą osiąga się właśnie poprzez utrzymywanie tak wysokiej temperatury lodu.

Równocześnie z betonowaniem pod lodowisko, we wnętrzach Kraków Areny, z każdym dniem przybywa rzędów niebieskich krzeseł, których docelowo na widowni ma być 15 tysięcy. - Na budowie trwa istny wyścig z czasem – przyznaje prezes ARM SA. - Wiele czynności jest już skończonych, inne są na ukończeniu. Garaże, ciągi komunikacyjne, pomieszczenia sanitarne – to wszystko już funkcjonuje, choć do użytku musi być jeszcze dopuszczone. Teraz szykujemy loże komercyjne zwane fachowo skyboxami, które będą naszą wizytówką, a które chcielibyśmy móc pokazać podczas naszego Drugiego Dnia Otwartego w Kraków Arenie- dodaje Zbigniew Rapciak.

Przypomnijmy, że dzień otwarty w Kraków Arenie odbędzie się w ostatnią sobotę marca (29.03.2014 r.).

IMGP8464.JPG
lodowisko Agencja Rozwoju Miasta
IMGP8472.JPG
lodowisko Agencja Rozwoju Miasta
IMGP8490.JPG
lodowisko Agencja Rozwoju Miasta
IMGP8494.JPG
lodowisko Agencja Rozwoju Miasta
IMGP8498.JPG
lodowisko Agencja Rozwoju Miasta
IMGP8503.JPG
lodowisko Agencja Rozwoju Miasta
IMG_6189.JPG
lodowisko Agencja Rozwoju Miasta
IMG_6218.JPG
lodowisko Agencja Rozwoju Miasta
IMG_6218.JPG
lodowisko Agencja Rozwoju Miasta
IMG_6238.JPG
lodowisko Agencja Rozwoju Miasta
IMGP8464.JPG
IMGP8472.JPG
IMGP8490.JPG
IMGP8494.JPG
IMGP8498.JPG
IMGP8503.JPG
IMG_6189.JPG
IMG_6218.JPG
IMG_6218.JPG
IMG_6238.JPG
pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-02-18
Data aktualizacji: 2014-02-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź