Aktualności

KRAKÓW NA ŻYWO: koronawirus – sytuacja w mieście 1 kwietnia 2020 r.

Oto najświeższe informacje związane z występowaniem koronawirusa SARS-Cov-2 w Polsce i Krakowie:

Dbajmy o farmaceutów – apeluje Okręgowa Rada Aptekarska

Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie apeluje, by w trakcie zakupu lekarstw przestrzegać zasad zapewniających bezpieczeństwo pracownikom aptek. 

„Zredukujmy czas poświęcony informacjom o wirusie”

– Róbmy swoje i nie dajmy się zwariować. Dobry nastrój, pogoda ducha też budują odporność fizyczną – przypomina prof. Zbigniew Nęcki, psycholog społeczny i profesor nauk humanistycznych.

Wstrzymanie realizacji programów polityki zdrowotnej

Z uwagi na stan zagrożenia epidemicznego wstrzymana została realizacja miejskich programów polityki zdrowotnej.

Międzypokoleniowa akcja: TelefonUJ do Seniora

Może znasz starszą osobę, której ten trudny czas pozostawania w domu mogłyby trochę ułatwić rozmowy z młodymi ludźmi? Uniwersytet Jagielloński we współpracy z miastem przygotował akcję „TelefonUJ do Seniora”. 

Miasto zakupi 6 tysięcy testów na koronawirusa

Po konsultacji ze Szpitalem Uniwersyteckim prezydent Jacek Majchrowski zdecydował, że Kraków jako miasto kupi 6 tysięcy testów do wykrywania koronawirusa. Wartość zamówienia jest szacowana na 0,5 mln zł.  

Miasto pomaga - sprawdź, jak uzyskać potrzebne wsparcie!

Wsparcie w zakupach i innych sprawach wymagających wyjścia z domu dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami, pomoc objętym kwarantanną, a także telefoniczne wsparcie psychologiczne – sprawdź, jaką pomoc ze strony miasta możesz uzyskać w związku z aktualnym stanem epidemii.

Dodatkowa infolinia dla osób z niepełnosprawnościami

Do numerów kontaktowych, za pomocą których można zgłosić potrzebę wsparcia, dołączył kolejny - infolinia Miejskiego Centrum Informacji Społecznej. Za jej pomocą swoje prośby mogą zgłaszać osoby z niepełnosprawnościami.

Co powinieneś wiedzieć o kwarantannie?

Oto najważniejsze informacje Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób przebywających w kwarantannie.

Zachować zdrowy rozsądek – wywiad z lekarzem chorób zakaźnych

Co jest faktem, a co nieprawdą, na co zwracać uwagę – z lek. med. Katarzyną Turek-Fornelską, lekarzem chorób zakaźnych, zastępcą dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego w Krakowie, rozmawia Tadeusz Mordarski.