Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Trwa turniej finałowy TAURON Pucharu Polski siatkarzy w Krakowie

Aż 15 tysięcy kibiców obejrzy dziś, 3 marca w Krakowie finałowy mecz o TAURON Puchar Polski siatkarzy 2024. To może nie być jedyny rekord w TAURON Arenie Kraków. W sobotnich półfinałach zmierzyli się Jastrzębski Węgiel i Bogdanka LUK Lublin (godz. 14.45) oraz Projekt Warszawa i Aluron CMC Warta Zawiercie (godz. 18.00). W niedzielę o godz. 14.45 zwycięzcy tych meczów zagrają o trofeum.

Fot. materiały prasowe

W niedzielę, 3 marca poznamy zwycięzcę 67. turnieju o TAURON Puchar Polski. Rekordu nie poprawi Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, która dopiero po raz drugi w ostatniej dekadzie nie zagra w turnieju finałowym. Nie oznacza to jednak, że obsada będzie słabsza. Wystąpią bowiem półfinalista Ligi Mistrzów, czyli Jastrzębski Węgiel, zdobywca Pucharu Challenge – Projekt Warszawa, Aluron CMC Warta Zawiercie, wicelider PlusLigi, a także nowicjusz w tym gronie – BOGDANKA LUK Lublin, która w drodze do krakowskiej imprezy wyeliminowała Asseco Resovię Rzeszów, finalistę PUcharu CEV.

– Projekt zdobył puchar, Resovia awansowała do finału Pucharu CEV, a Jastrzębski jest w półfinale. Może się okazać, używając terminologii piłkarskiej, że w tym sezonie strzelimy hattricka – podkreśla Wiesław Kozieł, Wiceprezes Polskiej Ligi Siatkówki S.A. Od liczby największych siatkarskich gwiazd może się więc zakręcić w głowie, gdyż na boisku zobaczymy mistrzów olimpijskich, świata i Europy.

Po raz drugi z rzędu turniej finałowy TAURON Pucharu Polski zostanie rozegrany w TAURON Arenie w Krakowie, największej hali sportowej w Polsce. W 2023 roku mecz finałowy oglądało 12 tys. widzów, a w sumie trzy spotkania ok. 20 tys. W tegorocznej imprezie rekord na pewno zostanie pobity, bo biletów zostało niewiele i na finale można spodziewać się 15 tys. najlepszych siatkarskich kibiców na świecie. – Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że po 10 latach funkcjonowania hali potwierdza się, że jest ona wymarzona do wielkich imprez sportowych. Cieszymy się, że najlepsi siatkarze w kraju będą nas bawić grą i przyniosą wiele emocji – mówi Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa. A Małgorzata Marcińska, Prezes Zarządu Areny Kraków S.A., dodaje, że w TAURON Arenie rozegrano dotychczas 120 meczów siatkarskich, które w sumie obejrzało 800 tys. kibiców.

– Kraków to miasto sportu i siatkówki – zapewnia Krzysztof Kowal, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. – 20 czerwca 2014 roku na otwarcie naszej hali rozegrano spotkanie Polski z Brazylią w Lidze Światowej, który zgromadził na trybunach 15.200 kibiców. Gościliśmy mistrzostwa świata, mistrzostwa Europy, Final Six Ligi Światowej, Klubowe Mistrzostwa Świata i już osiem razy Memoriał Wagnera. Cieszę, się, że tak dobrze rozwija się siatkówka klubowa. Nie widziałem jeszcze tylu emocji na meczu siatkówki, jak w ubiegłym roku na meczu finałowym Pucharu Polski – dodaje.

Konferencja prasowa z udziałem trenerów i kapitanów drużyn

Na tradycyjnej konferencji prasowej uczestników turnieju finałowego reprezentowali trenerzy i kapitanowie. Z jednym wyjątkiem – w Jastrzębskim Węglu zamiast Benjamina Toniuttiego był Tomasz Fornal, który właśnie przedłużył kontrakt z klubem. – Prawda jest taka, że obejmuję funkcję kapitana. Oczywiście, żartuję. Wiem, jak będzie wyglądała drużyna na następny sezon i to był dla mnie priorytet przy podpisywaniu umowy – powiedział reprezentant Polski rodem z Krakowa.

Andrzej Wrona, kapitan Projektu Warszawa, pogratulował klubowi z Jastrzębia-Zdroju zatrzymania takiego świetnego zawodnika, jakim jest Tomasz Fornal. Wymógł na nim deklarację, że jeśli Jastrzębski Węgiel awansuje do finału, przefarbuje włosy na kolor trofeum, czyli magenta. – Zrobię to, jeśli zdobędziemy puchar – zgodził się Fornal. Wrona stwierdził, że kilka lat nieobecności Projektu w finałach TAURON Pucharu Polski to wieczność i zapowiedział, że jego drużyna zamierza w niedzielę zdobyć drugi puchar w jednym tygodniu. – A wtedy napiszemy historię – dodał trener Piotr Graban.

Michał Winiarski, Marcelo Mendez i Massimo Botti podkreślali znaczenie i bardzo mocną obsadę turnieju finałowego o TAURON Puchar Polski, wspaniałą atmosferę jaka panuje podczas spotkań w Krakowie. Bez skromności deklarowali, że przyjechali zdobyć trofeum.

Nowicjuszem w tym gronie jest BOGDANKA LUK Lublin, która w półfinale zagra z Jastrzębskim Węglem. – Dla mojej drużyny bycie tutaj to niesamowity i historyczny moment. Zmierzymy się z mocną drużyną ze świetnym trenerem, ale w sporcie wszystko jest możliwe – uważa Massimo Botti, szkoleniowiec lubelskiej drużyny. A kapitan Marcin Komenda, który jak Tomasz Fornal jest krakowianinem, dodał, że cieszy się z możliwości gry w rodzinnym mieście: – Zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy faworytami, ale postaramy się pokazać naszą najlepszą siatkówkę.

 

 

Dodatkowe atrakcje dla kibiców

Polska Liga Siatkówki współpracuje z Narodowym Centrum Kultury w akcji „Czytaj i wejdź do gry”. Jednym z jej ambasadorów jest Mateusz Bieniek, kapitan Aluronu CMC Warty Zawiercie. Podczas finałowego turnieju NCK przygotowało atrakcje dla kibiców. W hali będzie specjalne stoisko, a w niedzielę – na meczu finałowym – zaplanowana jest specjalna kartoniada. Gośćmi specjalnymi imprezy będą weterani, którzy zostali ranni podczas misji wojskowych poza granicami Polski. – Będziemy przypominali o tych, którzy poświęcają dla kraju zdrowie, a czasami nawet życie – podkreślił Kamil Składowski, Dyrektor Komunikacji Polskiej Ligi Siatkówki.

Program turnieju finałowego TAURON Pucharu Polski Kraków 2024

Półfinały w sobotę, 2 marca

  • Jastrzębski Węgiel – BOGDANKA LUK Lublin, godz. 14.45
  • Projekt Warszawa – Aluron CMC Warta Zawiercie, godz. 18.00

Finał w niedzielę, 3 marca o godz. 14.45

Bilety na tegoroczny turniej finałowy TAURON Pucharu Polski dostępne są na platformie Eventim.

Posłuchaj zaproszenia Tomasza Fornala oraz Marcina Komendy.


Ostatni finał TAURON Pucharu Polski, rozgrywany w lutym 2023 roku również w Krakowie, okazał się ogromnym sukcesem. Polscy kibice po raz kolejny udowodnili, że są zakochani w siatkówce. Wielki finał obejrzało w TAURON Arenie Kraków aż 11 815 widzów! Jest to największa, rekordowa widownia meczu z udziałem drużyn klubowych w historii nie tylko tych rozgrywek. Poprzedni pucharowy rekord frekwencji wynosił 6800 widzów. W marcu spodziewamy się, że rekord znowu zostanie pobity, bowiem do dyspozycji najlepszych polskich kibiców będzie cała TAURON Arena Kraków, czyli około 15 tysięcy miejsc. To będzie kolejne wielkie zimowe święto polskiej ligowej siatkówki.

1a4a2093.jpg-Turniej finałowy Pucharu Polski siatkarzy - konferencja prasowa
Turniej finałowy Pucharu Polski siatkarzy - konferencja prasowa Mateusz Chwajoł/ZIS
f91a2335.jpg-Turniej finałowy Pucharu Polski siatkarzy - konferencja prasowa
Turniej finałowy Pucharu Polski siatkarzy - konferencja prasowa Mateusz Chwajoł/ZIS
f91a2351.jpg-Turniej finałowy Pucharu Polski siatkarzy - konferencja prasowa
Turniej finałowy Pucharu Polski siatkarzy - konferencja prasowa Mateusz Chwajoł/ZIS
f91a2368.jpg-Turniej finałowy Pucharu Polski siatkarzy - konferencja prasowa
Turniej finałowy Pucharu Polski siatkarzy - konferencja prasowa Mateusz Chwajoł/ZIS
1a4a2098.jpg-Turniej finałowy Pucharu Polski siatkarzy - konferencja prasowa
Turniej finałowy Pucharu Polski siatkarzy - konferencja prasowa Mateusz Chwajoł/ZIS
1a4a2093.jpg-Turniej finałowy Pucharu Polski siatkarzy - konferencja prasowa
f91a2335.jpg-Turniej finałowy Pucharu Polski siatkarzy - konferencja prasowa
f91a2351.jpg-Turniej finałowy Pucharu Polski siatkarzy - konferencja prasowa
f91a2368.jpg-Turniej finałowy Pucharu Polski siatkarzy - konferencja prasowa
1a4a2098.jpg-Turniej finałowy Pucharu Polski siatkarzy - konferencja prasowa
pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-02-15
Data aktualizacji: 2024-03-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź