Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Mecenas Kultury Krakowa 2009

Kultura i sztuka od wieków rozwijały się dzięki hojności mecenasów i sponsorów. Współpracę krakowskich środowisk twórczych i artystycznych, animatorów i managerów kultury oraz instytucji kultury ze środowiskami gospodarczymi ma promować i wspierać tytuł „Mecenasa Kultury Krakowa”. Jutro (28 września) o godz. 14:00 w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa  poznamy kolejnych ośmiu Mecenasów.

Tytuł „Mecenasa Kultury Krakowa” przyznaje Prezydent Miasta Krakowa, na wniosek Bractwa Mecenatu, corocznie (od 1996 r.) za poprzedni rok kalendarzowy. Taka forma wyróżnienia ma wspierać i promować współpracę pomiędzy środowiskiem gospodarczym a środowiskiem artystycznym, instytucjami kultury oraz gospodarzami obiektów zabytkowych na terenie Krakowa. O tytuł „Mecenasa Kultury Krakowa” mogą ubiegać się osoby fizyczne i podmioty prawne (polskie i zagraniczne).

Laureaci konkursu na „Mecenasa Kultury Krakowa” wyłaniani są w czterech kategoriach:

·         Donator - za stałe i znaczące współfinansowanie instytucji i wydarzeń kulturalnych związanych z Krakowem (np. darowizny, dotacje);

·          „Sponsor” - za najciekawszą formę i efektywność mecenatu
(według kryterium najlepszego i niekonwencjonalnego pomysłu);

·          „Za działania na rzecz ochrony zabytków”- tytuł ten przyznawany jest osobom lub podmiotom, które w danym roku kalendarzowym zainwestowały własne środki finansowe w rewaloryzację lub restaurację zespołów, obiektów zabytkowych lub ich części lub dzieł sztuki zlokalizowanych na terenie Krakowa (nie mogą się o niego ubiegać podmioty, dla których działania na rzecz odnowy zabytków są działaniem statutowym);

·         „Patron Medialny” - według swobodnego uznania Bractwa, przy uwzględnieniu ilości i jakości przedsięwzięć o charakterze medialnym.

Laureaci konkursu na „Mecenasa kultury Krakowa” otrzymują statuetki (złotą, srebrną lub brązową) autorstwa artysty – rzeźbiarza Kazimierza Adamskiego i dyplom zaprojektowany przez prof. Adama Miratyńskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Mają też prawo używania znaku graficznego tytułu „Mecenas Kultury Krakowa” przez okres pięciu lat we własnych publikacjach (z zaznaczeniem roku, w którym otrzymali ten tytuł).

W ubiegłym roku w pierwszej z kategorii złotą statuetkę przyznano Krakowskiemu Bankowi Spółdzielczemu. W kategorii „Sponsor” statuetkami nagrodzono: złotą – Skalski Budownictwo Sp. z.o.o., srebrną – Verona Building Sp. z.o.o., a brązową – Powszechny Zakład Ubezpieczeń na Życie S.A. Złota statuetka „Mecenasa Kultury Krakowa 2008” w kategorii „Patron Medialny” powędrowała do Art. Marketing Syndicate S.A.(JK)

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ - Redakcja MPI
Podmiot publikujący: Kancelaria Prezydenta
Data publikacji: 2010-09-27
Data aktualizacji: 2010-09-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź