Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Czyszczą ulice i usuwają przyczyny smogu [WIDEO]

Emisja wtórna to jedna z przyczyn powstawania smogu. Dlatego MPO Kraków intensywnie czyści ulice w Krakowie.

Główne ciągi komunikacyjne standardowo są oczyszczane kilka razy w ciągu dnia, np. Aleje Trzech Wieszczów są zmywane i zamiatane 2-3 razy na dobę. Oczyszczaniem mechanicznym (zmywaniem i zamiataniem) według harmonogramu objęte jest łącznie 2300 km ulic w mieście, jednak gdy stężenie pyłu PM10 jest wyższe, na ulice Krakowa kierowane są większe siły, nawet kilkanaście dodatkowych polewaczek i zamiatarek, żeby skuteczniej ograniczać wtórne wzbudzanie pyłów i zanieczyszczeń ulicznych. Dotyczy to zwłaszcza obszarów miasta o szczególnie dużym natężeniu ruchu samochodowego i pieszego: Starego Miasta, ulic do II obwodnicy Krakowa oraz Nowej Huty.

Loading the player...

Prowadzone przez MPO Kraków działania przyczyniają się do ograniczenia tzw. emisji wtórnej. W pyle zalegającym na ulicach Krakowa znajduje się pokaźna ilość szkodliwych substancji. Dzięki regularnemu zmywaniu ulic zmniejsza się ich stężenie w powietrzu.

Warto wiedzieć, że do walki ze smogiem, MPO wykorzystuje najnowszej generacji sprzęt. Ekologiczne zamiatarki gwarantują realne zmniejszenie stężenia pyłów PM10 – są wyposażone w specjalne filtry i system usuwający zanieczyszczania z zamiatanych i zmywanych ulic. Tylko w tym roku firma kupiła 6 dodatkowych zamiatarek wyposażonych w takie filtry i wszystkie te auta każdego dnia sprzątają ulice miasta – wyjątkiem są jedynie dni, w których intensywnie pada deszcz lub temperatura zbliża się lub spada poniżej 0° C.

pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-11-09
Data aktualizacji: 2015-11-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź