Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Inwestujemy w kulturę

Atrakcyjność Krakowa tworzą nie tylko miejsca ale i ludzie, którzy budując ofertę kulturalną miasta starają się uwzględnić potrzeby szerokiego grona odbiorców: krakowian i gości. Tu odbywa się wiele festiwali. Liczne z nich mają bogatą tradycję i stałą publiczność. Z roku na rok powstają także nowe projekty, w tym zainicjowane przez Prezydenta Jacka Majchrowskiego: Misteria Paschalia, Sacrum-Profanum, Noc Muzeów, Festiwal Muzyki Polskiej, prezentujący dzieła muzyki polskiej w najwybitniejszych światowych wykonaniach, oraz Festiwal Dramaty Narodów.

inwest1Co roku Prezydent Miasta Krakowa przyznaje nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki i kultury, funduje stypendia młodym dobrze zapowiadającym się twórcom. Co pięć lat ze środków gminnych fundowane są nagrody naukowe im. Mikołaja Kopernika.

Za kadencji Prezydenta Jacka Majchrowskiego powstało kilka nowych instytucji kultury. W 2005 r. utworzono Teatr "Łaźnia Nowa", który pozyskał własny lokal na Os. Szkolnym w Nowej Hucie, w budynku byłych warsztatów szkół zawodowych, oraz "Teatr KTO", funkcjonujący dotychczas jako Klub w strukturach Centrum Kultury "Dworek Białoprądnicki". Teatr KTO od 20 lat organizuje jeden z najbardziej znanych krakowskich festiwali - Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych. W 2006 roku - jako kolejna instytucja miejska - powstał Balet Dworski "Cracovia Danza".

Działający od 1951 r., dotychczas funkcjonujący w wynajmowanych pomieszcze-niach, Ośrodek Kultury Zespół Pieśni i Tańca Krakowiacy, od stycznia 2006 r. prowadzi działalność w nowej siedzibie przy ul. Gertrudy 4. Przy Muzeum Historycznym Miasta Krakowa powołano pracownię ds. dokumentacji dziedzictwa historycznego Nowej Huty, którą w 2005 przekształcono w Oddział Muzeum "Dzieje Nowej Huty". Poza Dworkiem Jana Matejki jest to jedyna placówka muzealna na terenie Nowej Huty. Siedzibą pracowni jest lokal na os. Słonecznym 16. Odnowiono oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa "Apteka Pod Orłem".

Zmierzając do poszerzenia oferty kulturalnej Krakowa, Gmina wykupiła obiekty dawnych kin "Związkowiec", "Światowid" i "Sfinks", na potrzeby instytucji kultury.
inwest2
W przejętym i zaadaptowanym - dzięki staraniom Prezydenta Miasta - budynku dawnej Fabryki "Emalia" (zwanej też Fabryką Schindlera) powstało Muzeum Sztuki Współczesnej.

Ożywiono zaułek przy murach miejskich oraz Barbakan. Przeprowadzono szereg prac konserwatorskich i udostępniono mury zwiedzającym. Przeprowadzono modernizację i renowacę zapomnianego i zniszczonego Dworu Czeczów w Bieżanowie, który został przeznaczony na dom kultury.

W Pałacu Krzysztofory - przy udziale środków Gminy Miejskiej Kraków i Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa - podjęto prace konserwatorsko-adaptacyjne i remontowe. Gruntownie odnowiono reprezentacyjne pomieszczenie Pałacu - Salę Fontany, z wysokiej klasy sztukateriami Baltazara Fontany. Dokonano także znaczących przeróbek zabytkowych piwnic, w trakcie których, w podziemiach odkryto unikatowe przedproża, które będą udostępnione do zwiedzania.

Od roku 2006 z inicjatywy Prezydenta decyzją Rady Miejskiej są przyznawane środki na remonty w obiektach nie będących własnością Gminy Miejskiej Kraków. M.in. kamienicę narożną u zbiegu ulic Brackiej i Gołębiej, pałac Przebendowskich przy ul. św. Jana 13. W ramach rekompozycji Plant poddano konserwacji elewację Klasztoru Sióstr Dominikanek z bramą Rzeźniczą i obrazem Matki Boskiej Szwedzkiej.

pokaż metkę
Osoba publikująca: JOANNA SZULBORSKA-ŁUKASZEWICZ
Data publikacji: 2010-12-03
Data aktualizacji: 2012-04-13
Powrót