Kraków i Lwów – współpraca wiecznie zielona!

23 października 2020 r. minie dokładnie 25 lat od czasu podpisania przez Kraków i Lwów oficjalnej Umowy o współpracy partnerskiej. Współpraca na papierze? Nic bardziej mylnego!

Kraków i Lwów – współpraca wiecznie zielona!
Fot. Urząd Miasta Lwowa

Przez prawie ćwierćwiecze sformalizowanej współpracy Kraków i Lwów realizowały projekty w prawie każdej możliwej dziedzinie. Rozmawialiśmy o zarządzaniu miastem i rozwijaniu jego potencjału. Uczyliśmy Lwów organizować miejski transport i segregować odpady. Wymienialiśmy się unikatowymi dziełami sztuki i oryginalnymi wystawami. Zaspokajaliśmy apetyt melomanów (organizując koncerty) i moli książkowych (wymieniając się pisarzami i publikacjami jako Miasta Literatury UNESCO). Wspólnie przygotowywaliśmy się do mistrzostw EURO 2012, uczyliśmy się budować sportową infrastrukturę, a nawet sprawdziliśmy ducha sportowej rywalizacji na żywo - podczas meczów rozegranych przez miejskich radnych. Upiekliśmy na Lwowskim Rynku krakowski obwarzanek i smakowaliśmy lwowską kawę i czekoladę na Rynku w Krakowie. Nawiązywaliśmy współpracę szkół i rozmawialiśmy o atrakcjach i pomocy dla seniorów. Organizowaliśmy romantyczne weekendy w naszych miastach dla zakochanych par. Malowaliśmy graffiti i komiksy. Zaprzyjaźnialiśmy nasze biblioteki i muzea. Z pomocą izb przemysłowo-handlowych, wspieraliśmy rozwój lokalnego biznesu. Leczyliśmy ciężko chorych i pomagaliśmy szpitalom, a ostatnio – dzieliliśmy się pomysłami na walkę z pandemią COVID-19. Dzisiaj – dorzucając do ogródka kolejny kamyczek – sadzimy w naszych miastach drzewa!

 

Więcej o współpracy Krakowa i Lwowa w dziale HISTORIA WSPÓŁPRACY

Jak widać, przez lata staraliśmy się maksymalnie poznać i wzajemnie rozkochać w sobie Kraków i Lwów. Chociaż planowane okazji jubileuszu 25-lecia partnerstwa atrakcje dla mieszkańców – m.in. tematyczne pikniki – zostały w związku z pandemią przeniesione na rok następny, ta ważna dla nas rocznica bynajmniej nie pozostanie nie upamiętniona! Na pamiątkę jubileuszu prezydenci miast – Jacek Majchrowski i Andriy Sadowyy – zdecydowali o zasadzeniu w Krakowie i Lwowie po 25 drzew, charakterystycznych dla Lwowa klonów.

Lwowski zagajnik w Krakowie powstaje w Parku Dębnickim. 22 października 2020 r. symboliczne drzewo zasadzą tu wspólnie Prezydent Miasta Krakowa i Konsul Generalny Ukrainy Wiaczesław Wojnarowskyj.

Tymczasem POZNAJCIE LWÓW LEPIEJ i weźcie udział w jubileuszowym KONKURSIE!

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie