Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Lwów

Historia współpracy:

Kraków i Lwów współpracują ze sobą od 1992 roku, a formalna umowa o współpracy pomiędzy miastami została podpisana 23 października 1995 roku. Gwarantuje ona współdziałanie miast w obszarach: kultura, współpraca środowisk polonijnych, opieka zdrowotna, promocja, współpraca gospodarcza oraz administracja publiczna. Współpraca ze Lwowem opiera się na takich czynnikach, jak bliskość położenia, więzi historyczne oraz racje polityczne i ekonomiczne wynikające z idei partnerstwa wschodniego. Lwów jest niekwestionowanym centrum polityczno-gospodarczym zachodniej Ukrainy. Szczególnego wymiaru współpraca miast nabrała po zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę w 2022 roku.

Edukacja i współpraca środowisk młodzieżowych

  • Od 1999 roku Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie we współpracy z Firmą „Artim” i pod patronatem Urzędu Miasta Krakowa organizuje młodzieżowy projekt muzyczny „Mosty Między Miastami”, w którym uczestniczą artyści z młodzieżowych domów kultury Lwowa i Bratysławy. Od kilkunastu lat młodzi artyści spotykają się w grudniu w miastach partnerskich projektu, aby wspólnie kolędować, śpiewać, tańczyć i składać sobie życzenia świąteczno-noworoczne.
     
  • W roku szkolnym 1999/2000 nawiązana została współpraca Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych w Krakowie z Technikum Poligraficznym Ukraińskiej Akademii Drukarstwa we Lwowie.
     
  • Zorganizowane przez Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana „Dni Młodzieży Krakowa we Lwowie” były częścią programu prezentacji kulturalnej Krakowa we Lwowie w dniach 28-30 maja 2004 roku.
     
  • W maju 2014 roku Wydział Edukacji przekazał do krakowskich szkół propozycję Mera Miasta Lwowa Andrija Sadowego dotyczącą nawiązania korespondencji mailowej pomiędzy uczniami. Do Lwowa zostały przekazane dane kontaktowe krakowskich szkół, których uczniowie wyrazili chęć korespondowania z ukraińskimi kolegami.
     
  • W ramach prezentacji „Lwów wielokulturowy”, która odbyła się w Krakowie w dniach 19-20 czerwca 2015 roku z okazji jubileuszu 20-lecia partnerstwa miast, odbyło się naukowe Seminarium Lwowsko-Krakowskie, zorganizowane we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Państwowym Uniwersytetem im. I. Franka we Lwowie.
     
  • Chór z Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie wystąpił podczas Festiwalu Bożonarodzeniowego we Lwowie w styczniu 2018 roku.
     
  • Zespół Pieśni i Tańca "Małe Słowianki" z Centrum Młodzieży im. dra Henryka Jordana w Krakowie wystąpił podczas koncertu na lwowskim Rynku podczas Targów Wielkanocnych zorganizowanych w czasie prawosławnego święta Paschy. Przebywając we Lwowie w dniach 7-8 kwietnia 2018 roku na zaproszenie Wydziału Promocji Miasta Lwowa oraz firmy Lwowskie Jarmarki, dzieci z Krakowa mogły nie tylko poznać rówieśników z innych krajów, ale także zwiedzić miasto związane historycznie z Polską.
     
  • W ramach wydarzeń dedykowanych 25-leciu współpracy Krakowa i Lwowa, Urząd Miasta Lwowa zorganizował w pierwszym kwartale 2021 roku konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży "Kraków oczami małych lwowian". Do 1 kwietnia 2021 roku organizatorzy otrzymali 120 prac, z których 31 wyselekcjonowano do II etapu konkursu. 10 laureatów wybrał Urząd Miasta Krakowa. Zostali nimi: Samira Kopytko, Marta Gurska i Liliana Moroz (w kategorii wiekowej 7-10 lat), Wołodymyr Sikora, Ołena Walko i Lubow Snihur (w kategorii 11-13 lat), Anna Łupij, Anastasija Cymbalnyk i Weronika Sejtumerowa (w kategorii 14-16 lat) oraz 4-letnia Emilia Petrenko. Podsumowaniem konkursu była wystawa plenerowa prac dzieci, która została otwarta na lwowskim Rynku, tuż obok Ratusza, 17 czerwca 2021 roku.
     
  • 3 września 2022 roku Młodzieżowa Rada Krakowa gościła przedstawicieli Rady Młodzieży przy Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej. W czasie spotkania w krakowskim magistracie rozmawiano o polityce młodzieżowej obu miast i odpisano Memorandum o przyszłej współpracy Rad Młodzieży.  

Gospodarka

  • W 1998 roku, w ramach pierwszych „Dni Kultury Krakowa we Lwowie”, odbyło się Forum Gospodarcze, podczas którego krakowska i lwowska Izby Przemysłowo-Handlowe zawarły porozumienie o współpracy.
     
  • Wizyta misji gospodarczej miasta Lwów w składzie: Sekretarz Rady Miasta Lwowa Winowij Siryk, Radny Miasta Lwowa Igor Szumiło oraz Dyrektor Biura Informacji Jarosława Wołk (11 marca 2004 roku). Delegatów przyjął Prezydent Miasta Krakowa. Rozmowa dotyczyła ożywienia kontaktów gospodarczych, zwłaszcza zwiększenia obecności firm krakowskich na rynku lwowskim. Goście interesowali się także doświadczeniem Krakowa w dziedzinie prywatyzacji i zarządzania majątkiem miejskim.
     
  • Od 3 do 5 października 2007 roku na zaproszenie Mera Lwowa, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Wiesław Starowicz oraz Dyrektor Biura EURO2012 Barbara Janik uczestniczyli w Forum Inwestycyjnym „EURO 2012: Naprzód, Ukraino!”.
     
  • Od 3 do 6 grudnia 2007 roku w Krakowie z wizytą roboczą przebywał Naczelnik Wydziału ds. Inwestycji Zagranicznych Miasta Lwowa. Na spotkaniu z Zastępcą Dyrektora Wydziału Spraw Administracyjnych UMK oraz Kierownikiem Oddziału Obsługi Przedsiębiorcy wymieniono się doświadczeniami związanymi z obsługą inwestora w obu miastach. W Biurze EURO porównano stan przygotowań Krakowa i Lwowa do Mistrzostw Europy oraz procedurę wydawania zezwoleń dla przedsiębiorców inwestujących w związku z Euro 2012.
     
  • Od 1 do 3 października 2008 roku we Lwowie odbyło się Międzynarodowe Forum Ekonomiczne „Drzwi do Europy”, objęte patronatem Komisarza Unii Europejskiej i Prezydenta Ukrainy. Miasto Kraków podczas Forum reprezentował Andrzej Wyżykowski, Główny Architekt Miasta, który podzielił się z uczestnikami doświadczeniem Krakowa w dziedzinie rewitalizacji i rozwoju miasta. W Forum wzięło udział około 250 przedstawicieli różnych instytucji europejskich oraz krajów sąsiadujących z Ukrainą.
     
  • 25 czerwca 2014 roku została zainaugurowana działalność przedstawicielstwa gospodarczego Małopolski we Lwowie. Uroczystość była połączona z otwarciem wystawy Małopolski Potencjał Gospodarczy. Przedstawicielstwo ma swoją siedzibę we Lwowskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej.
     
  • 15 stycznia 2024 roku w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa odbyła się konferencja „Miasto – przestrzeń dla biznesu. Synergia dla odbudowy Ukrainy”, zorganizowana przez Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą w ramach kampanii społecznej „Partnerstwo i Zatrudnienie” i projektu „Praca dla odbudowy ukraińskiej przedsiębiorczości”. Partnerem PUIG było miasto Kraków. Celem wydarzenia było omówienie atrakcyjności gospodarczej regionu, narzędzi przyciągania biznesu i wsparcie przedsiębiorczości ukraińskiej, roli partnerstw pomiędzy miastami, regionami, biznesem z Polski i Ukrainy dla odbudowy Ukrainy. W charakterze panelistów w konferencji wzięli udział m.in.  Zastępca Dyrektora Kancelarii Prezydenta Miasta Krakowa ds. Współpracy Zagranicznej Beata Sabatowicz oraz Kierownik Działu Inwestycji i Projektów w Departamencie Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta Lwowa Andriy Pavliv. 

Gospodarka komunalna i usługi publiczne

  • Wizyta studyjna 50-osobowej grupy radnych Miasta Lwowa w Krakowie (7-8 września 2004 roku): polityka rozmieszczania hipermarketów w Krakowie oraz zasady funkcjonowania krakowskiego magistratu.
     
  • Wizyta studyjna w Krakowie członków Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Lwowa (27-29 października 2004 roku): zapoznanie się z doświadczeniem Krakowa w dziedzinie obsługi mieszkańców - procedowanie skarg i petycji, rejestracja samochodów, wydawanie praw jazdy, system parkowania w Krakowie.
     
  • Wizyta studyjna przedstawicieli Wydziałów Transportu, Gospodarki Komunalnej i przedsiębiorstwa komunalnego  „Lvivelektrotrans” (11-13 października 2006 roku). W Krakowskim Holdingu Komunalnym goście zapoznali się z doświadczeniem Krakowa w zakresie organizacji komunikacji miejskiej, oczyszczania miasta (wywóz i składowanie śmieci), odśnieżania ulic. Spotkanie w Krakowskim Zarządzie Dróg poświęcone było prezentacji stosowanych w Krakowie technologii remontu torowisk tramwajowych.
     
  • Wizyta studyjna delegacji Lwowa - kontrola, audyt i zarządzanie majątkiem komunalnym w Krakowie (18 sierpnia 2009 roku ).
     
  • 14 listopada 2013 roku Kraków odwiedziła Iryna Czelimowa, Naczelnik Administracji Dzielnicy Halickiej Miasta Lwowa, zainteresowana doświadczeniem naszego miasta w zakresie segregacji odpadów, które przybliżył jej Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Henryk Kultys.
     
  • W listopadzie 2015 roku Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie oraz Urząd Miasta Lwowa podpisali List Intencyjny o współpracy w zakresie realizacji projektu promującego rozwój i promocję idei partnerstwa publiczno-prywatnego. Od 7 do 10 czerwca 2016 roku delegacja Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie w towarzystwie ekspertów z warszawskiego Instytutu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego odwiedziła Lwów. Wizyta odbyła się w ramach projektu partnerskiego „Polsko-niemiecko-ukraińska inicjatywa samorządowa PPP”, zainicjowanego i realizowanego przez ZIS we współpracy z urzędami miejskimi Norymbergi i Lwowa. Podsumowaniem projektu była wizyta delegacji miasta Lwów (dyrektorów z Urzędu Miasta Lwowa, lwowskich spółek miejskich, radnych) na czele z Pierwszym Zastępcą Mera Lwowa Viktorem Pushkarovem w Krakowie w dniach 18-20 października 2016 roku oraz polsko-niemiecko-ukraińska sesja samorządowa PPP, która odbyła się w krakowskim magistracie 19 października. Podczas sesji omówiono skuteczne sposoby wdrażania formuły partnerstwa publiczno-prywatnego w różnych dziedzinach gospodarki komunalnej na przykładach z Krakowa i Norymbergi.
     
  • 20 maja 2016 roku ze studyjną wizytą w Krakowie przebywała delegacja przewodniczących administracji dzielnic Miasta Lwów. Celem spotkania w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania w Krakowie Sp. z o.o. było zapoznanie się z krakowskim doświadczeniem w zakresie gospodarki odpadami.
     
  • Kraków jest wzorem dla Lwowa w dziedzinie efektywnej gospodarki odpadami. Od maja 2016 roku, gdy w wyniku licznych pożarów Lwów zmuszony był zamknąć wysypisko śmieci w Dużych Grzybowicach, ukraińskie miasto musiało wywozić śmieci na inne wysypiska dostępne na terenie regionu i kraju. Mer Lwowa Andrij Sadowyj powołał zespół zadaniowy mający na celu zapoznanie się z doświadczeniem zagranicznych miast w zakresie gospodarki odpadami oraz wdrożenie najlepszych praktyk we Lwowie. Po licznych wizytach studyjnych, Lwów szczególnie docenił rozwiązania zastosowane na składowisku odpadów Barycz, jak np. zakład mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, kompostownie czy instalacje do pozyskiwania gazu ziemnego. Wspomniane rozwiązania Lwów planuje wykorzystać podczas budowy podobnego zakładu u siebie. Projekt nowego lwowskiego składowiska odpadów został przygotowany i jest na etapie konsultacji społecznych.  Wymianie informacji, doświadczeń oraz specyfikacji zasad współpracy miast poświęcone były spotkania delegacji Lwowa, na czele z Pierwszym Zastępcą Mera Miasta Viktorem Pushkarovem, z kierownictwem Miejskiego Przedsiębiorstwa ds. Oczyszczania. Spotkania odbyły się 12 i 20 października 2016 roku.
     
  • Opracowanie efektywnej strategii gospodarki odpadami było tematem warsztatów z udziałem polskich partnerów, które odbyły się we Lwowie 20 stycznia 2017 roku. Na spotkaniach, którym przewodniczył osobiście Mer Miasta Lwowa Andrij Sadowyj Kraków reprezentowali Wiceprezes Zarządu MPO Marek Kabaciński oraz Zastępca Dyrektora MPO ds. Gospodarki Odpadami Rafał Korbut.
     
  • 27 marca 2018 roku z wizytą studyjną w Krakowie przebywali Zastępca Mera Miasta Lwowa ds. Finansowych i Gospodarczych Hennadij Waskiw oraz Kierownik Zespołu Projektowego ds. Zarządzania Odpadami we Lwowie Wadym Nozdriw. Celem wizyty były dalsze ustalenia w zakresie współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Krakowie oraz wizja lokalna sortowni odpadów "Barycz".
     
  • 17 lipca 2019 roku z wizytą studyjną w Krakowie przebywali Dyrektor Departamentu Mieszkalnictwa i Infrastruktury Urzędu Miasta Lwowa Ołeksandr Odynec oraz Dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa ds. Remontu Dróg Teodor Ołeksyn. Celem wizyty było poznanie dobrych praktyk Krakowa z zakresu oczyszczania miasta i utrzymania dróg w sezonach letnim i zimowym, jak również w dziedzinie mieszkalnictwa i zarządzaniem majątkiem komunalnym gminy.
     
  • Założenia krakowskiej polityki wobec seniorów i osób niepełnosprawnych, realizowane w tym zakresie projekty oraz placówki opiekuńcze działające w naszym mieście były tematem wizyty studyjnej delegacji miasta Lwowa na czele z Wicemerem ds. Polityki Społecznej Panią Galiną Sliczną (22 października 2019 roku). Delegacja spotkała się z Pełnomocnikiem Prezydenta Krakowa ds. Seniorów Anną Okońską-Walkowicz, zwiedziła domy pomocy społecznej i Centra Aktywności Seniorów. 
     
  • W kwietniu 2022 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie przekazało miastu Lwów - w ramach pomocy humanitarnej - 5 miejskich autobusów marki Solaris Urbino. Pojazdy mają wzmocnić komunikację miejską Lwowa obciążoną w związku z napływem uchodźców wojennych z innych regionów Ukrainy.
     
  • W ramach realizacji lokalnej polityki smart-city i planów unowocześnienia miejskiego oświetlenia, miasto Lwów delegowało do Krakowa przedstawicieli Zarządu spółki komunalnej „Lvivsvitlo”. Wizyta studyjna odbyła się w dniach 22-23 października 2022 roku. W składzie delegacji znalazł się Dyrektor spółki „Lvivsvitlo” Ruslan Mylyanyk oraz jego zastępca ds. ekonomicznych Vladyslav Khvostenko. Delegacja odbyła liczne rozmowy z przedstawicielami Wydziału Gospodarki Komunalnej i Klimatu, Zarządu Dróg Miasta Krakowa oraz Zarządu Budynków Komunalnych.

Jubileusze i prezentacje

  • Pierwsze Dni Krakowa we Lwowie odbyły się w 1998 roku.
     
  • Dni Lwowa w Krakowie - 22-25 maja 2003 roku. Najważniejszym punktem programu była prezentacja w Zamku Królewskim na Wawelu słynnego obrazu Georgesa de la Toura „U lichwiarza” ze zbiorów Lwowskiej Galerii Obrazów.
     
  • Dni Krakowa we Lwowie - 28-30 maja 2004 roku. Prezentacja kulturalna i „Dni Młodzieży Krakowa we Lwowie” zorganizowane przez Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana. Program obejmował: wystawę fotografii Stanisława Markowskiego „Klimaty Krakowa", wystawę prac plastycznych młodzieży Krakowa i Lwowa „Miasta, które my kochamy", koncert pieśni polskich w wykonaniu akademickiego chóru Organum, koncerty młodzieżowych zespołów rockowych z Krakowa i Lwowa, koncert muzyki renesansowej w wykonaniu zespołu „Camerata Cracovia", połączony z recytacją poezji J. Kochanowskiego w interpretacji Anny Dymnej, koncert zespołu akordeonowego „Motion Trio".
     
  • Prezentacja kulturalna Lwowa w Krakowie (Dni Lwowa w Krakowie), która odbyła się w dniach 12-15 maja 2005 roku, zbiegła się w czasie z obchodzonym w 2005 roku w Polsce „Rokiem Ukrainy”. Na krakowskim Rynku Głównym odbyły się koncerty młodzieżowe, dziecięce oraz znanych lwowskich zespołów muzycznych („Gorgiszeli", Taras Czubaj i zespół „Płacz Jeremii", „Gryndżoły"). Na program prezentacji „Lwów w Alchemii" na Placu Nowym złożyły się: instalacje W. Kaufmana, N. Szymin, W. Kostyrki, M. Tymoszenki, uliczne spektakle w wykonaniu teatru pantomimy „Klatka", koncerty zespołów „Dzyga Jass Quartet and Michailo Barbara", tria „Drum 2 Bass", kwintetu „Leo M Art.", pokazy najlepszego niekomercyjnego kina Ukrainy (m.in. film „Wybrane otwartej nocy"). Teatr Polski ze Lwowa pokazał w Teatrze Bagatela spektakl „Wielka Gala". W Muzeum Historycznym Krakowa oraz w Krakowskiej Szkole Wyższej im. A. Frycza-Modrzewskiego odbyły się koncerty kwintetu smyczkowego Lwowskiej Akademii Muzycznej im. M. Łysenki.
     
  • Prezentacja kulturalna Krakowa we Lwowie - 8-10 czerwca 2006 roku. Na jej program złożyły się koncert polskiej muzyki współczesnej w wykonaniu orkiestry Sinfonietta Cracovia, plenerowe koncerty młodzieżowych zespołów z Krakowa w parku Chmielnickiego, spektakl teatralny Romana Brandstaettra „Ja jestem Żyd z Wesela" w wykonaniu aktorów Teatru Starego, koncert pieśni żydowskich „Bubliczki" Ireny Urbańskiej, koncert Joanny Słowińskiej oraz debata młodzieży na temat „Nowa Europa w oczach młodzieży. Problemy, nowe możliwości, perspektywy".
     
  • Kolejna prezentacja Lwowa w Krakowie odbyła się 18 maja 2007 roku. Ze względu na obchody 750-lecia Lokacji Krakowa i znacznie mniejsze możliwości finansowe miasta, program lwowskiej prezentacji był skromniejszy niż w latach poprzednich i koncentrował się głównie na imprezach młodzieżowych.
     
  • Dni Krakowa we Lwowie (20-22 czerwca 2008 roku). Na program złożyły się: koncert Pauliny Bisztygi, koncert plenerowy zespołu „Skaldowie", spektakl teatru Bagatela „Hulajgęba" na podstawie powieści Witolda Gombrowicza. Ponadto zorganizowany został mecz radnych obu miast.
     
  • Dni Lwowa w Krakowie (19-21 czerwca 2009 roku). Zorganizowano wystawy, koncerty, dyskusje młodzieży ukraińskiej i polskiej oraz kolejny mecz piłki nożnej pomiędzy radnymi obu miast. Prezentację  zainaugurowała wystawa fotograficzna Jurija Diaczyshyna zatytułowana „Ławeczki”.
     
  • Dni Krakowa we Lwowie (11-13 czerwca 2010 roku). Program obejmował wykład na temat życia ojca Serafina Kaszuby, połączony z prezentacją książki Stanisława i Małgorzaty Dziedziców pt. „Ojciec Serafin Kaszuba. Wielcy ludzie Kościoła", koncert Joanny Słowińskiej, spektakl „Taneczny świat Chopina" w wykonaniu Baletu Dworskiego „Cracovia Danza", koncert fortepianowy oraz koncert staropolskich pieśni maryjnych „Królowo róż".
     
  • Dni Lwowa w Krakowie (27-29 maja 2011 roku): wystawa fotograficzna „Sny Miasta” Tarasa Stefanyszyna, koncert kwartetu smyczkowego "Feniks" i Jaryny Rak w Collegium Novum, koncert chóru "Homin" w Bazylice oo. Franciszkanów, happening artystyczny "WLADKAUFMAN - Próba przeczucia" na Rynku Głównym, wystawa fotograficzna „Nie ma jak Lwów” i dyskusja młodzieży „Polityka młodzieżowa na Ukrainie i w Polsce” w Centrum im. dr H. Jordana, koncert grupy "Dagadana" w klubie Pod Jaszczurami.
     
  • W dniach 24-26 maja 2013 roku we Lwowie odbył się Krakowski Weekend, podczas którego przed ukraińską publicznością wystąpiła „Sinfonietta Cracovia” (występ wpisał się w program lwowskiego Międzynarodowego festiwalu Muzycznego „Wirtuozi”) oraz zespół jazzowy „Tomek Grochot Band”.
     
  • Prezentacja kulturalna Lwowa w Krakowie, która odbyła się 19-20 czerwca 2015 roku pod hasłem „Lwów wielokulturowy” z okazji 20-lecia współpracy partnerskiej miast, została poświęcona dziedzictwu Tatarów Krymskich. W Muzeum Archeologicznym odbyły się warsztaty (ceramiczne, malarskie, malowania henną) przybliżające kulturę krymsko-tatarską, na Małym Rynku wystąpił krymsko-tatarski zespół taneczny „Qirim” oraz wokalistka Elvira Sarykhalil z zespołem jazzowym „Usain Bekirov Trio”. Po raz pierwszy prezentacja została wzbogacona o komponentę naukową - zorganizowane we współpracy z Jagiellońskim Uniwersytetem Seminarium Lwowsko-Krakowskie.
     
  • Kolejną odsłoną kulturalnej współpracy miast, które łączy tytuł Miasta Literatury UNESCO (przyznany miastu Kraków w 2011 roku i miastu Lwów w 2016 roku) stał się Krakowski Weekend Literacki we Lwowie. 1 października 2016 roku związani z Krakowem poeci (Jan Polkowski i Adam Ziemianin) i artyści (Agnieszka Chrzanowska z zespołem) zabrali mieszkańców Lwowa w literacką podróż po naszym mieście.
     
  • W roku 2020 przypadła rocznica 25-lecia sformalizowania współpracy partnerskiej Krakowa i Lwowa. Niestety plany organizacji w obu miastach z tej okazji imprez plenerowych dla mieszkańców (koncertów, warsztatów, pikników) zostały zawieszone w związku z pandemią COVID-19. Aby uczcić ważny jubileusz, prezydenci Krakowa i Lwowa postanowili zasadzić w każdym mieście po 25 drzew. Charakterystyczne dla Lwowa klony utworzyły "Lwowski zagajnik" w Parku Dębnickim. Jego sadzenie osobiście dokończyli 22 października (w przeddzień 25. rocznicy współpracy) Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowskyj. Na stronach internetowych obu miast odbyła się wzajemna kampania promocyjna i konkursy dla mieszkańców. Podsumowaniem konkursu plastycznego "Kraków oczami małych lwowian" była wystawa plenerowa prac dzieci na lwowskim Rynku, otwarta 17 czerwca 2021 roku.

Kultura

  • Rok 2004 został ogłoszony „Rokiem polskim na Ukrainie”. 25 września w Operze Lwowskiej odbył się uroczysty koncert podsumowujący to wydarzenie, podczas którego wystąpiła orkiestra salonowa „Camerata Cracovia”.
     
  • Od 4 do 6 lutego 2009 roku odbyła się wizyta studyjna przedstawicieli Urzędu Miasta Krakowa we Lwowie. Celem wizyty było sporządzenie dokumentacji fotograficznej historycznych miejsc i zabytków architektury, związanych z postaciami dawnych burmistrzów naszego miasta. Zwieńczeniem poszukiwań jest bogato ilustrowana publikacja „Poczet Burmistrzów i Prezydentów Miasta Krakowa”.
     
  • Koncert krakowskiego zespołu muzyki kameralnej „Capella Cracoviensis”, który odbył się 16 września 2012 roku we lwowskiej Bazylice Metropolitalnej, zakończył zorganizowany przez Konsulat Generalny RP we Lwowie dwudniowy festiwal polskich partnerów Lwowa.
     
  • We wrześniu 2012 roku przedstawiciel Krakowskiego Biura Festiwalowego uczestniczył w VII Międzynarodowym Festiwalu Literackim we Lwowie, gdzie zaprezentował Kraków oraz projekt Literacka Małopolska. Nawiązane zostały kontakty mające na celu wymianę doświadczeń Krakowa i Lwowa w zakresie ubiegania się o tytuł „Miasto Literatury UNESCO”. W tym samym roku przedstawiciele Lwowa uczestniczyli w organizowanej przez KBF konferencji, która odbyła się przy okazji kolejnej edycji Festiwalu Conrada w Krakowie.
     
  • W 2013 roku lwowska artystka Grycja Erde uczestniczyła w projekcie „Graffiti” w ramach Dnia Otwartego krakowskiego magistratu.
     
  • 13-15 września 2013 roku we Lwowie odbyła się druga edycja „Festiwalu Partnerstwa”, organizowanego przez Konsulat Generalny RP i Urząd Miasta Lwowa. Krakowskim akcentem kulturalnym był występ orkiestry „Capella Cracoviensis” i wokalistki Joanny Słowińskiej.
     
  • 9-13 października 2013 roku na krakowskim Rynku Głównym odbył się I Polsko-Ukraiński Festiwal Kultury „Nasza Galicja” zorganizowany przez Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie, Urzędy Miast Krakowa i Lwowa oraz Konsulat Generalny Ukrainy w Krakowie.
     
  • 14 listopada 2013 roku Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski spotkał się Dyrektorem orkiestry kameralnej „Wirtuozi Lwowa” Serhijem Burko oraz prof. Jurijem Łuciwem, znanym ukraińskim dyrygentem, którzy – w imieniu Mera Lwowa Andrija Sadowego – poinformowali o inicjatywie zorganizowania we Lwowie festiwalu analogicznego do projektu „Muzyka w Starym Krakowie”. Partnerski Festiwal „Muzyka w Starym Lwowie”, organizowany we współpracy z Fundacją Capella Cracoviensis, organizowany jest od 2014 roku i - podobnie jak Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie” - odbywa się w sierpniu. Lwów i Kraków wymieniają się artystami i orkiestrami.
     
  • 17 maja 2014 roku, z okazji obchodów Dnia Europy, krakowski artysta Artur Wabik wykonał we Lwowie mural zachęcający do odwiedzenia Krakowa.
     
  • 5 września 2014 roku koncert kwintetu smyczkowego orkiestry Sinfonietta Cracovia zainaugurował trzecią edycję Polsko-Ukraińskiego „Festiwalu Partnerstwa” we Lwowie.
     
  • Zapoznanie się z organizacyjną stroną projektu kulturalnego „Krakowskie Noce” oraz wymiana pomysłów na wspólne działania miast partnerskich w dziedzinie promocji były celem wizyty roboczej delegacji miasta Lwów w Krakowie w dniach 14-15 sierpnia 2015 roku. Rewizyta krakowskiej delegacji na czele z Dyrektorem Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Stanisławem Dziedzicem we Lwowie odbyła się podczas 10. edycji projektu „Noc we Lwowie” w dniach 4-6 grudnia 2015 roku. Organizowany dwa razy do roku projekt łączy strukturalnie elementy różnych tematycznych Krakowskich Nocy. Podczas wizyty strona krakowska i lwowska porównały procesy organizacji obu projektów. Krakowianie spotkali się z przedstawicielami Wydziału Kultury i Wydziału Promocji Miasta Lwowa, omawiając przyszłe wspólne projekty. Przygotowali również prezentację „Krakowskich Nocy” dla lwowskich muzealników.
     
  • W dniach 3-6 września 2015 roku we Lwowie odbył się kolejny Polsko-Ukraiński „Festiwal Partnerstwa”. Wydarzenie, którego celem jest prezentacja partnerskich polskich miast i województw Lwowa i Obwodu Lwowskiego, odbywało się wspólnie z III Kongresem Kultury Partnerstwa Wschodniego. Kraków prezentował się podczas artystycznej części festiwalu. 5 września na lwowskim Rynku wystąpił krakowski zespół KROKE.
     
  • Szósta edycja "Festiwalu Partnerstwa" odbyła się we Lwowie w dniach 8-10 września 2017 roku. Ciekawostką pośród stoisk promocyjnych polskich miast i województw, które były prezentowane na lwowskim Rynku, był Kamper Małopolski. Kraków, który ze Lwowem łączy także tytuł Miasta Literatury UNESCO, postawił też na wątek literacki w niesztampowym wydaniu. Komiksowe warsztaty dla lwowskich dzieci poprowadził artysta Piotr "Bedyk" Bednarczyk - autor m.in. komiksu "Lil i Put". Innym krakowskim akcentem był udział ekspertów w zakresie rewitalizacji – Magdaleny Wiechniak i Jana Barańskiego – w warsztatach poświęconych tworzeniu kreatywnej przestrzeni na terenach poprzemysłowych Lwowa.
     
  • Od 1 grudnia 2017 roku do 8 kwietnia 2018 roku w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie prezentowana była wystawa „Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm”. Można było na niej zobaczyć modele ważniejszych gmachów modernistycznych Lwowa, oryginalne projekty architektoniczne z polskich kolekcji, a także charakterystyczne dla lwowskiej sztuki międzywojennej obrazy, grafikę, fotografie, dokumenty filmowe, pocztówki i plakaty.
     
  • Przedstawicielki miasta Lwów Anastasiya Nechyporenko (bibliotekarka, koordynator projektu "Miejska Biblioteka" i przedstawiciel Wydziału Kultury) oraz Solomia Humenuk (Wydział ds. Technologii Informacyjnych) wzięły udział w seminarium „Biblioteka w czasie przełomu”, które zostało zorganizowane 19 stycznia 2018 roku w Centrum Kongresowym ICE przez Bibliotekę Kraków.
     
  • 28 stycznia 2019 roku w Sali Miedzianej Muzeum Historycznego Miasta Krakowa odbyła się 2. edycja Międzynarodowej Konferencji zorganizowanej przez Bibliotekę Kraków we współpracy z Kancelarią Prezydenta Miasta Krakowa oraz Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego - "Oferta bibliotek a dostępność odbioru kultury". Anastasiya Nechyporenko ze Lwowa przybliżyła projekt „Sensoteki” – pierwszej na Ukrainie biblioteki integracyjnej. W konferencji uczestniczyła także Lilia Hudenko z Wydziału Kultury miasta Lwowa.
     
  • Na zaproszenie Wydziału Promocji Miasta Lwowa 8 stycznia 2020 roku  zespół „Krakowiacy” wziął udział w tradycyjnym świątecznym „Pochodzie Kolędników” ulicami Lwowa i wystąpił na lwowskim Rynku podczas bożonarodzeniowego koncertu.
     
  • W roku 2021 - ogłoszonym Rokiem Stanisława Lema - zespoły Miasta Literatury UNESCO z Krakowa i Lwowa (w którym Lem się urodził) zorganizowały liczne wydarzenia przypominające postać i twórczość kultowego polskiego pisarza SF. Kulminacja imprez przypadła na 12 września - datę urodzin Lema. W tym dniu w Krakowie odbyła się inauguracja interdyscyplinarnego festiwalu "Bomba Megabitowa", a we Lwowie - "impreza urodzinowa" Lema z udziałem ukraińskich pisarzy, lemologów, naukowców i gości z Polski. Kraków reprezentowała we Lwowie delegacja Rady Miasta na czele z Wiceprzewodniczącym Sławomirem Pietrzykiem. Prezydent Jacek Majchrowski nagrał video ze specjalnymi pozdrowieniami dla lwowskich fanów Lema, które zostało wyemitowane podczas uroczystości zorganizowanych przez lwowski Ratusz.

Ochrona zabytków

  • W 2004 roku Oddział Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Krakowa podjął działania mające na celu pomoc w odnowieniu pomnika Adama Mickiewicza we Lwowie. Z uwagi na liczne przeszkody natury formalno-prawnej pomoc ograniczyła się do wskazania firm konserwatorskich, które zgłosiły chęć wykonania prac renowacyjnych.

Pomoc humanitarna

  • Po zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, Kraków aktywnie zaangażował się w pomoc humanitarną ukraińskim miastom - w tym, w szczególności, swoim miastom partnerskim. Pierwsza zbiórka darów dla Ukrainy, zorganizowana w Krakowie pod koniec lutego 2022 r. na Stadionie „Wisły”, była odpowiedzią na apel Mera Lwowa Andrija Sadowego. W marcu 2022 r. Kraków przekazał do Lwowa 6 tirów z pomocą humanitarną, w tym kilkanaście agregatów prądotwórczych. Kolejne tiry i busy były regularnie wysyłane przez krakowskie spółki (np. Wodociągi Krakowskie) i instytucje (np. Nowohuckie Centrum Kultury). Z Krakowskiego Magazynu Pomocy korzystali wolontariusze Sztabu Humanitarnego Lwowskiej Politechniki oraz Lwowskiego Centralnego Kościoła Baptystycznego. Dedykowaną pomoc otrzymały z Krakowa lwowskie szpitale: Klinika intensywnej terapii z oddziałem SOR, Klinika rehabilitacji i opieki paliatywnej, Lwowski związek akuszerstwa i ginekologii oraz Obwodowe Lwowskie Centrum Medycyny Ratunkowej i Medycyny Katastrof, które otrzymało od Miejskiego Szpitala im. G. Narutowicza karetkę pogotowia wypełnioną lekami i środkami medycznymi. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie przekazało miastu Lwów 5 nowoczesnych miejskich autobusów marki Solaris Urbino. Kraków zorganizował liczne mniejsze transporty humanitarne dla Lwowskiej Wojskowej Obwodowej Administracji oraz oddziałów wojskowych stacjonujących w Obwodzie Lwowskim. Lwów, obok miast Kijów i Wynohradiw, został także beneficjentem pomocy uchwalonej 11 maja 2022 r. przez Radę Miasta Krakowa. Łączna kwota 500 tys. zł została rozdzielona pomiędzy miastami i zakupiono za nią m.in. sprzęt dla wojskowych.

Promocja

  • 14 grudnia 2003 roku podczas krakowskich Targów Bożonarodzeniowych odbył się Dzień Lwowa. Na program imprezy zainaugurowanej przez Konsula Generalnego Ukrainy Oleksandra Medownikowa oraz Prezesa Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej złożyły się występy muzycznych i tanecznych zespołów lwowskich oraz prezentacja wyrobów lwowskich artystów.
     
  • 16-17 marca 2004 roku w Krakowie przebywała grupa dziennikarzy ze Lwowa i Kijowa. Wizyta została zorganizowana na zlecenie Departamentu Promocji MSZ przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych z okazji „Roku polskiego na Ukrainie”. Dziennikarze wzięli udział w forum „Polska - Ukraina, co dalej?", zorganizowanym w Międzynarodowym Centrum Kultury. Spotkali się także z Dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu Janem Ostrowskim, Rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego Franciszkiem Ziejką oraz Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa Tadeuszem Trzmielem.
     
  • Od 30 kwietnia do 1 maja 2008 roku w Krakowie przebywała załoga 11 starych „Zaporożców" ZAZ-965, z lwowskiego klubu samochodowego, uczestnicząca w rajdzie samochodowym „Szlakiem wojaka Szwejka”. Urząd Miasta Krakowa zorganizował załodze pobyt oraz zwiedzanie miasta, z uwzględnieniem miejsc upamiętniających pobyt Jarosława Haszka. Celem rajdu było włączenie Ukrainy do europejskiej trasy turystycznej „Szlakami Szwejka" oraz promocja regionu.
     
  • Kraków kilkakrotnie brał udział w odbywającej się we Lwowie w listopadzie konferencji „Win with the Lion” („Wygraj z Lwem”), poświęconej organizacji i promocji turystycznej miast.
     
  • Od 2015 do 2019 roku Lwów brał udział w krakowskich Targach Bożonarodzeniowych oraz Targach Wielkanocnych organizowanych przez Krakowską Kongregację Kupiecką i firmę „Artim”. Na lwowskim stoisku można było kupić m.in. świąteczne dekoracje i upominki, tradycyjne ukraińskie wyszywanki, lwowską kawę, ciasteczka i czekoladę. Odpowiedzialna za stoisko firma Lwowskie Targi zaprosiła przedstawicieli Krakowa do udziału w Bożonarodzeniowych i Wielkanocnych Targach we Lwowie. W związku z pandemią koronawirusa COVID-19 krakowskie Targi zostały odwołane w 2020 i 2021 roku.
     
  • Możliwość realizacji wspólnych projektów promocyjnych przez Lwów i Kraków - np. wspólnych konkursów na stronach internetowych miast - była omawiana podczas roboczej wizyty krakowskiej delegacji we Lwowie w dniach 4-6 grudnia 2015 roku. Wizytę zorganizował Wydział Promocji Miasta Lwów odpowiedzialny za realizację projektu „Noc we Lwowie”. Wspólny konkurs miast„Lwów dla Zakochanych” został ogłoszony na stronie Kraków Otwarty na Świat w grudniu 2015 roku. Jego uczestnicy walczyli o romantyczny weekend, odpowiadając na pytanie „Dlaczego Walentynki 2016 chcę spędzić z ukochaną osobą we Lwowie?”. Ostatecznie weekend 13-15 lutego we Lwowie spędziła Pani Joanna Brylska z osobą towarzyszącą. W kwietniu 2016 roku odbyła się kolejna edycja konkursu na stronie www.lviv.travel.  Lwowianie walczyli o weekend w romantycznym Krakowie. Wizyta zwycięskiej pary - Olgi Lytvyn i Sándora Vörösa - odbyła się w dniach 13-15 maja 2016 roku.
     
  • Miasto Lwów, Lviv Convention Bureau oraz Lviv Airport promowali się podczas 11. edycji Routes Europe - największej i najbardziej prestiżowej konferencji branży lotniczej, której gospodarzem w dniach 24-26 kwietnia 2016 roku był Kraków Airport. Partnerami wydarzenia byli Gmina Miejska Kraków i Województwo Małopolskie.
     
  • Wymiana doświadczeń i omówienie możliwości realizacji wspólnych projektów promocyjnych i kulturalnych były tematem wizyty roboczej Dyrektor Wydziału Promocji Miasta Lwowa Marty Ivanyshyn w Krakowie w dniu 14 grudnia 2016 roku. Spotkała się ona z Zastępcą Dyrektora Krakowskiego Biura Festiwalowego ds. Programowych Robertem Piaskowskim oraz przedstawicielami Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
     
  • 22-25 sierpnia 2019 roku Kraków prezentował swój potencjał turystyczny i kulinarny na Lwowskim Rynku w ramach pierwszych "Targów Partnerstwa". Krakowianie i delegacja Małopolskiej Organizacji Turystycznej przybyli do Lwowa Kamperem Małopolskim, obok którego otwarta została pracownia Żywego Muzeum Obwarzanka w Krakowie. Na stoisku były prowadzone warsztaty, na których każdy chętny mógł upiec własnego obwarzanka. Swoje obwarzanki ulepili także Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i Mer Lwowa Andrij Sadowyj.
     
  • W 2020 i 2021 roku, w związku z pandemią COVID-19 i brakiem możliwości organizacji międzynarodowych imprez, zintensyfikowane zostały działania na rzecz promocji kulturalnej miast zagranicznych na stronach internetowych. Lwów dołączył do miast promujących się na wortalu "Kraków Otwarty na Świat", przesyłając filmy o mieście i informacje o swoich flagowych projektach.
     
  • W związku z toczącą się na Ukrainie wojną szczególny - symboliczny i solidarnościowy - wymiar miał udział Lwowa i Kijowa w Krakowskich Targach Wielkanocnych w 2022 roku.
     
  • 30 czerwca 2022 roku przy Pawilonie Wyspiańskiego na Pl. Wszystkich Świętych (naprzeciwko krakowskiego magistratu) stanęła wystawa plenerowa "Kraków, Kijów, Lwów i inne części wspólne", poświęcona współpracy i interakcjom Krakowa z ukraińskimi miastami partnerskimi.

Sport i rekreacja

  • Od 15 do 19 sierpnia 2005 roku w Krakowie odbył się Turniej Piłki Nożnej Chłopców (rocznik 1990-1991) Polska - Ukraina „Pokolenie EURO 2012”. W turnieju uczestniczyło 6 miast z Polski i 7 z Ukrainy. Organizatorem Turnieju Było Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, współorganizatorem zaś Urząd Miasta Krakowa, PZN oraz Małopolski Oddział PZN. Kraków w rozgrywkach zajął trzecie miejsce, Lwów uplasował się na miejscu jedenastym.
     
  • Od 15 do 17 lutego 2008 roku Towarzystwo Sportowe „Wisła” Kraków zorganizowało XXI Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Chłopców U-12, w którym wzięło udział 12 drużyn z pięciu państw, w tym drużyna trampkarzy „Karpaty” Lwów.
     
  • W dniach 29-30 sierpnia 2008 roku pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa odbył się kolarski maraton na trasie Lwów-Kraków (długość trasy 305 km). Maraton wystartował spod Ratusza Lwowskiego. Wzięło w nim udział około 60 zawodników z Polski i Ukrainy. Meta maratonu została usytuowana na wysokości Nowohuckiego Centrum Kultury. Przejechanie dystansu zajęło kolarzom około 9 godzin. Pomysłodawcą zorganizowania wyścigu był B. Koraszewski, przewodniczący Rowerowej Akademii Królewskiej w Krakowie. Impreza, promująca związki pomiędzy miastami i nawiązująca do historycznej tradycji (pierwszy sportowy przejazd ze Lwowa do Krakowa miał miejsce w 1894 roku!), weszła na stałe do kolarskiego kalendarza.
     
  • Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski zwrócił się do Merów Lwowa i Kijowa z propozycją podpisania porozumienia o współpracy w zakresie wspólnych działań związanych z przygotowaniami do EURO 2012. Podpisanie dokumentu nastąpiło podczas wizyty Prezydenta Majchrowskiego w Kijowie, w dniach 27-29 lutego 2008 roku w związku z udziałem w II Forum Europa - Ukraina.
     
  • 21-22 kwietnia 2008 roku we Lwowie zorganizowano spotkanie polskich i ukraińskich gospodarzy EURO 2012, przy okazji odbywającego się we Lwowie Szczytu Prezydentów Polski i Ukrainy, Lecha Kaczyńskiego i Wiktora Juszczenki. Ze strony Krakowa w spotkaniu uczestniczył Wiesław Starowicz, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa. Podczas spotkania prezydenci miast-gospodarzy EURO podpisali dwie deklaracje dotyczące wspólnej organizacji Mistrzostw 2012: Deklaracja o stworzeniu Rady Miast „Euro-2012” oraz Deklaracja o wspólnych działaniach na rzecz realizacji projektu eurokolej „Polska – Ukraina”.
     
  • Przedstawiciel Lwowa wziął udział w ceremonii otwarcia III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 (20-21 czerwca 2023 r.). Lwów reprezentował Anton Nikulin, Dyrektor miejskiego Wydziału Sportu, mistrz sportu i były trener ukraińskiej drużyny narodowej z karate. 

Turystyka

  • Wizyta studyjna delegacji Lwowa na czele z Wicemerem Wasylem Kosiwem (22 czerwca 2008 roku): zapoznanie się z doświadczeniem Krakowa w zakresie funkcjonowania Centrum Informacji Turystycznej. Z gośćmi spotkali się Katarzyna Gądek, Dyrektor Biura ds. Turystyki oraz Grzegorz Grabowski, Kierownik Sieci Informacji Miejskiej.
     
  • Dyrektor Wydziału Rozwoju Lwowa Natalia Bunda wzięła udział w konferencji "Miasta Historyczne 3.0", która odbyła się w dniach 1-2 marca 2018 roku w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Celem konferencji była wymiana doświadczeń oraz poszukiwanie rozwiązań dla rozwoju ruchu turystycznego. Patronat nad konferencją objęła Organizacja Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC). Pani Bunda znalazła się w gronie przedstawicieli miast historycznych, którzy pod koniec konferencji podpisali List Intencyjny o współpracy.

Wizyty oficjalne

  • Wymiana delegacji oficjalnych miast tradycyjnie wpisuje się w program wzajemnych prezentacji (Dni Krakowa i Dni Lwowa) regularnie organizowanych w przeszłości.
     
  • 22 kwietnia 2004 roku w krakowskiej Willi Decjusza została podpisana Deklaracja Współpracy między Województwem Małopolskim a Obwodem Lwowskim. Ze strony ukraińskiej Deklarację podpisał Aleksander Sendega, Przewodniczący Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej. Ze strony Województwa Małopolskiego - Marszałek Województwa Janusz Sepioł. W uroczystości wziął udział Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Henryk Bątkiewicz.
     
  • Od 9 do 11 marca 2005 roku we Lwowie przebywała oficjalna delegacja Rady Miasta Krakowa, na czele z Przewodniczącym Pawłem Pytko. Wizyta związana była z deklaracją Rady w sprawie poparcia przemian demokratycznych na Ukrainie, a także uściślenia współpracy miast po demokratycznych wyborach Prezydenta Ukrainy.
     
  • 5-9 maja 2005 roku - udział Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa w obchodach Święta Miasta Lwowa.
     
  • W dniach 29 września - 2 października 2006 roku na obchody 750-lecia Lwowa udała się oficjalna delegacja radnych oraz przedstawicieli Urzędu Miasta Krakowa, pod przewodnictwem Stanisławy Urbaniak, Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa.
     
  • Na uroczystościach z okazji 750-lecia Lokacji Krakowa (4-5 czerwca 2007 roku) miasto Lwów reprezentowane było przez Zastępcę Mera Lwowa Martę Litwiniuk.
     
  • Wizyta delegacji Urzędu Miasta Krakowa oraz Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana we Lwowie (14-16 stycznia 2008 roku): ustalenia w sprawie projektów w 2008 roku oraz udziału Krakowa w "Dniu Polaka" Konsulatu RP we Lwowie.
     
  • Przedstawiciele delegacji oficjalnej Lwowa, która przebywała w Krakowie w dniach 18-21 czerwca 2015 roku, w związku z obchodami jubileuszu 20-lecia partnerstwa miast, wzięli udział w zorganizowanym wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim I Seminarium Lwowsko-Krakowskim. Dyrektorzy wydziałów i przedstawiciele uniwersytetów dyskutowali w Collegium Maius UJ, zaś eksperci i młodzież - na Sali Obrad Rady Miasta Krakowa w Pałacu Wielopolskich.
     
  • Efektywna współpraca Krakowa z niemieckimi i ukraińskimi miastami była jednym z tematów dyskusji panelowej zorganizowanej w ramach drugiej niemiecko-ukraińskiej konferencji „Wyzwania i synergiczne efekty współpracy w ramach trójstronnego partnerstwa”, która została zorganizowana we Lwowie w dniach 8-9 czerwca 2017 roku  przez niemiecką organizację Engagement Global przy współpracy Urzędu Miasta Lwowa. Kraków był reprezentowany przez Dyrektor Kancelarii Prezydenta Annę Frankiewicz oraz Zastępcę Dyrektora Kancelarii ds. współpracy zagranicznej Beatę Sabatowicz.
     
  • Od 29 listopada do 1 grudnia 2017 roku w Krakowie gościła oficjalna delegacja Miasta Lwów na czele z Wicemerem Lwowa ds. Rozwoju Andrijem Moskalenko. Głównym celem wizyty był udział w wernisażu wystawy „Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm” w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Delegacja odbyła również robocze spotkania w Miejskim Centrum Dialogu oraz w Wydziale Promocji i Turystyki Miasta. Na specjalne życzenie Wicemera Moskalenko, który we Lwowie odpowiada za pion rozwoju miasta, ale także m.in. kulturę i promocję, dla delegacji zorganizowano zwiedzanie Krakowskiego Parku Technologicznego oraz Centrum Kongresowego ICE Kraków.
     
  • W dniach 7-9 kwietnia 2019 roku delegacja miasta Lwowa wzięła udział w V Europejskim Kongresie Samorządów. W skład delegacji weszli: Dyrektor Administracji Mera Miasta Lwowa Yevhen Boyko, Dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki Svitlana Norec oraz Dyrektor Departamentu Współpracy Zagranicznej Tetiana Khabibrakhmanova. Poza udziałem w sesjach tematycznych Kongresu delegacja spotkała się z Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa Jerzym Muzykiem. Okazją do zapoznania się z doświadczeniem Krakowa w zakresie promocji i komunikacji społecznej były spotkania z Zastępcą Dyrektora Wydziału Turystyki Katarzyną Gądek oraz Zastępcą Dyrektora Wydziału Komunikacji Społecznej Rafałem Perłowskim.
     
  • W związku z obchodami Dnia Niepodległości Ukrainy, przyznaniem miastu Lwów Flagi Honorowej Rady Europy oraz organizowanymi przez Urząd Miasta Lwowa "Targami Partnerstwa", Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski złożył oficjalną wizytę we Lwowie w dniach 22-25 sierpnia 2019 roku. Poza wspomnianymi uroczystościami, Prezydent wziął udział w otwarciu Memoriału Bohaterów Niebiańskiej Sotni oraz w inauguracji sezonu Opery Lwowskiej. Odbył również oficjalne spotkanie z Merem Lwowa Andrijem Sadowym.
     
  • 6 lipca 2022 r. z jednodniową wizytą do Krakowa przybył Mer Lwowa Andrij Sadowy. Podziękował on Prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu i mieszkańcom za pomoc humanitarną udzieloną miastu Lwów w związku ze zbrojną agresją Rosji na Ukrainę oraz przedstawił szczegóły dotyczące budowy Narodowego Centrum Rehabilitacji „Niezniszczalni” we Lwowie.
     
  • Zastępca Prezydenta Miasta Bogusław Kośmider reprezentował Kraków na Forum Partnerstwa Samorządów, które odbyło się we Lwowie w dniach 27-28 listopada 2023 r. Podczas Forum, zorganizowanego w ramach inicjatywy „Cities 4 Cities | United 4 Ukraine”, przedstawiciele 45 ukraińskich samorządów spotkali się z reprezentantami 11 europejskich gmin, reprezentantami organizacji pozarządowych i europejskich. Forum zostało zrealizowane dzięki funduszom z projektu Agencji USA ds. Rozwoju Międzynarodowego USAID „Wzmocnienie zaufania społecznego (UCBI)” oraz projektu „Wspieranie decentralizacji Ukrainy” Związku Samorządów Lokalnych i Regionalnych Szwecji SALAR International.

Współpraca ze środowiskami polonijnymi

  • Kraków okazjonalnie udziela pomocy polskim i ukraińskim instytucjom we Lwowie (np. transport ławek szkolnych dla dwu szkół podstawowych - polskiej nr 24 i ukraińskiej). Nasze miasto aktywnie wspomaga działalność Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, organizując latem wizyty grup polonijnych w Krakowie oraz charytatywny transport paczek dla mieszkających we Lwowie Polaków, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Więcej informacji w dziale Polonia.

Zdrowie

  • Wizyta studyjna 40-osobowej delegacji przewodniczących komisji ds. ochrony zdrowia oraz prezesów obwodowych komitetów związków zawodowych pracowników ochrony zdrowia Miasta i Obwodu Lwowskiego (18-20 września 2003 roku): zapoznanie się z polskim doświadczeniem w zakresie przeprowadzenia reform w dziedzinie ochrony zdrowia oraz funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Krakowie. Delegaci wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia, zwiedzili Dziecięcy Szpital Uniwersytecki oraz Szpital im. Jana Pawła II w Krakowie.
     
  • W odpowiedzi na prośbę Miasta Lwowa Urząd Miasta Krakowa przygotował program studyjnego pobytu w Krakowie 45-osobowej delegacji lekarzy, przewodniczących komisji ds. ochrony zdrowia oraz prezesów obwodowych komitetów związków zawodowych pracowników ochrony zdrowia Miasta Lwowa, Kijowa i Charkowa oraz innych miast Ukrainy (25-28 stycznia 2004 roku). Goście uczestniczyli m.in. w studyjnych spotkaniach w siedzibie Narodowego Funduszu Zdrowia i Krakowskiej Izby Lekarskiej oraz w prezentacji Szpitala im. Jana Pawła II.
     
  • Wizyta studyjna lekarzy ze Lwowa w Krakowie (28-30 czerwca 2006 roku): zapoznanie się strony ukraińskiej z funkcjonowaniem służby zdrowia w Krakowie oraz problemami związanymi z jej reformą. Nawiązano kontakty pomiędzy Związkami Zawodowymi Lekarzy Krakowa i Lwowa.
     
  • 15 grudnia 2006 roku do Krakowa przybyła 47-osobowa delegacja Miejskiego Szpitala Dziecięcego we Lwowie. Odbyło się spotkanie studyjne w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Strona ukraińska wykazywała zainteresowanie metodami leczenia i organizacją pracy szpitala. Szpital Uniwersytecki wystąpił z propozycją zorganizowania szkolenia dla lekarzy z Ukrainy i Białorusi w ramach spłacania długu wobec tych instytucji z krajów zachodnich, które kształciły lekarzy krakowskich.
     
  • W związku z pandemią grypy na Ukrainie w 2009 roku Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski wystosował do Mera Lwowa pismo z wyrazami wsparcia i solidarności oraz zdecydował o przekazaniu na pomoc mieszkańcom Lwowa 150 tys. złotych z rezerwy budżetowej miasta Krakowa.
     
  • 28 lutego 2014 roku do Urzędu Miasta Krakowa wpłynęło z Urzędu Miasta Lwowa zapytanie o możliwość leczenia 11 pacjentów poszkodowanych w wyniku wydarzeń na Ukrainie (starcia podczas Rewolucji Godności). Lwów uzyskał zapewnienia o gotowości przyjęcia pacjentów z Ukrainy zarówno do szpitali nadzorowanych przez Gminę Miejską Kraków, jak i przez Województwo Małopolskie. Jednak 6 marca Lwów poinformował, że wszyscy pacjenci uzyskali pomoc medyczną w innych jednostkach. Po tragicznych wydarzeniach na kijowskim Majdanie Niepodległości Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski osobiście odwiedzał rannych leczonych 5. Wojskowym Szpitalu Klinicznym SP ZOZ w Krakowie. Ranni z Ukrainy byli leczeni także w Szpitalu Świętego Rafała Scanmed w Krakowie.
     
  • W związku walkami na wschodzie Ukrainy (na terenach tzw. Republik Separatystycznych) w 2014 roku do Krakowa zwrócił się Szpital Obwodowy w Łucku (Obwód Łucki graniczy z Obwodem Lwowskim) z prośbą o przekazanie brakujących stronie ukraińskiej instrumentów oraz środków medycznych i chirurgicznych. Na wniosek Biura ds. Ochrony Zdrowia medykamenty i specjalistyczny sprzęt na Ukrainę przekazały: Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego w Krakowie oraz placówki medyczne z Województwa Małopolskiego. Szpital Świętego Rafała Scanmed w Krakowie przekazał karetkę.
     
  • Od 2016 roku w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II organizowana jest Polsko-Ukraińska Konferencja Medyczna „Choroby serca i naczyń”. Wydarzenie odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Krakowa i Konsula Generalnego Ukrainy w Krakowie. W ramach współpracy krakowskiego szpitala z Lwowskim Wojewódzkim Szpitalem Klinicznym oraz Lwowskim Uniwersytetem Medycznym im. Daniela Halickiego, w konferencji biorą udział lekarze ze Lwowa. 
     
  • Ochrona zdrowia mieszkańców i organizacja lokalnych placówek służby zdrowia była tematem wizyty studyjnej delegacji miasta Lwowa do Krakowa w dniach 1-3 grudnia 2021 r. 2 grudnia delegacja, której przewodniczył Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowśkyj, odwiedziła krakowski magistrat, gdzie spotkała się z Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa Andrzejem Kuligiem oraz Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Elżbietą Kois-Żurek. Delegacja zwiedziła Szpital Miejski Specjalistyczny im. Gabriela Narutowicza oraz Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II. W składzie delegacji znaleźli się przedstawiciele stałej Komisji Rady Miasta Lwowa ds. zdrowia i pomocy społecznej, na czele z Przewodniczącym Komisji Panem Wałerijem Weremczukiem. Towarzyszyli im dyrektorzy i kierownicy oddziałów lwowskich szpitali: Państwowej Kliniki „Terytorialne Stowarzyszenie Medyczne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy w obwodzie Lwowskim”, Miejskiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Księcia Lwa oraz Miejskiego Szpitala Klinicznego nr 5 we Lwowie.   
     
  • W związku z toczącą się na Ukrainie wojną, w okresie od lutego do maja 2022 roku dedykowaną pomoc medyczną otrzymały z Krakowa lwowskie szpitale: Klinika intensywnej terapii z oddziałem SOR, Klinika rehabilitacji i opieki paliatywnej, Lwowski związek akuszerstwa i ginekologii oraz Obwodowe Lwowskie Centrum Medycyny Ratunkowej i Medycyny Katastrof. Ostatnia placówka otrzymała od Miejskiego Szpitala im. G. Narutowicza karetkę pogotowia wypełnioną lekami i środkami medycznymi.

Inne

  • W związku z tragicznymi wydarzeniami w stolicy Ukrainy, których kumulacja przypadła na luty 2014 roku, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski  wydał oficjalne oświadczenie wyrażające zaniepokojenie z powodu łamania praw człowieka na Ukrainie oraz potwierdzające solidarność krakowian z jej demokratycznym społeczeństwem. Symbolicznym gestem była wizyta Prezydenta Majchrowskiego w Konsulacie Generalnym Ukrainy, gdzie dokonał on wpisu w Księdze Kondolencyjnej, jak i podświetlenie krakowskich budowli na barwy narodowe Ukrainy: niebieski i żółty. W Krakowie odbyły się liczne obywatelskie akcje wspierające europejskie aspiracje Ukrainy.
     
  • Szlachetny dąb poświęcony miastu Lwów został zasadzony w krakowskim Przylasku Rusieckim 27 października 2018 roku w ramach akcji "100 dębów na 100-lecie polskiej niepodległości".
     
  • Za wieloletnie pielęgnowanie relacji między Polską i Ukrainą, w grudniu 2019 roku Prezydentowi Miasta Krakowa Jackowi Majchrowskiemu przyznana została Nagroda „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia. Nagrodę imienia wieloletniego redaktora paryskiej „Kultury” otrzymał również Mykoła Kniażycki, ukraiński dziennikarz i deputowany.
     
  • We wrześniu 2020 roku, po kompleksowej rewitalizacji, w Krakowie otwarty został Plac Św. Ducha. Ozdobą zrewitalizowanej przestrzeni są zegary, nawiązujące do historii tego miejsca, gdzie dawniej znajdował się dworzec autobusowy. Zegary pokazują czas w wybranych miastach partnerskich Krakowa z różnych stref czasowych. Jeden z zegarów jest dedykowany miastu Lwów.
     
  • 12 lipca 2022 roku miało miejsce uroczyste otwarcie skweru Wolnej Ukrainy, który stanowi część placu Biskupiego (naprzeciwko Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Krakowie). Uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Miasta Krakowa, podczas sesji 13 kwietnia 2022 r. Przemawiał podczas niej również Mer Lwowa Andrij Sadowyj.