Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

25 drzew na 25-lecie współpracy partnerskiej Krakowa i Lwowa

W czwartek, 22 października 2020 r. - w przeddzień 25. rocznicy podpisania przez Kraków i Lwów oficjalnej Umowy o współpracy partnerskiej - Prezydent Jacek Majchrowski i Generalny Konsul Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowskyj zasadzili w Parku Dębnickim ostatnie z 25 drzew upamiętniających ten jubileusz. 25 charakterystycznych klonów zasadzi także Lwów. Będą to żywe i służące kolejnym pokoleniom mieszkańców obu miast pomniki "wiecznie zielonej" współpracy Krakowa i Lwowa. 

Fot. Wiesław Majka - Kancelaria Prezydenta

25. rocznica podpisania Umowy o współpracy pomiędzy Krakowem i Lwowem przypada dokładnie 23 października 2020 r. Ponieważ planowane z tej okazji atrakcje dla mieszkańców - m.in. pikniki w miejskich parkach - nie mogły się odbyć ze względu na epidemię COVID i obowiązujące ograniczenia, prezydenci Jacek Majchrowski i Andriy Sadowyy zdecydowali, że jubileuszowe obchody odbędą się w mniej standardowej formie.

Oba miasta postanowiły upamiętnić lata przyjaźni przez zasadzenie po 25 drzew, charakterystycznych dla Lwowa klonów. "Lwowski zagajnik" w Krakowie powstał w Parku Dębnickim.

Prace nad zagajnikiem rozpoczął Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie [film]:

 

Sadzenie drzew zakończyli wspólnie Prezydent Jacek Majchrowski i Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowskyj [film]:

 

Zobacz zdjęcia w OTO FOTO Kronice Miasta Krakowa

https://www.krakow.pl/otofotokronika/222101,1367,0,1376,otofoto.html

Przez prawie ćwierćwiecze sformalizowanej współpracy Kraków i Lwów realizowały projekty w prawie każdej możliwej dziedzinie. Rozmawialiśmy o zarządzaniu miastem i rozwijaniu jego potencjału. Uczyliśmy Lwów organizować miejski transport i segregować odpady. Wymienialiśmy się unikatowymi dziełami sztuki i oryginalnymi wystawami. Zaspokajaliśmy apetyt melomanów (organizując koncerty) i moli książkowych (wymieniając się pisarzami i publikacjami jako Miasta Literatury UNESCO). Wspólnie przygotowywaliśmy się do mistrzostw EURO 2012, uczyliśmy się budować sportową infrastrukturę, a nawet sprawdziliśmy ducha sportowej rywalizacji na żywo - podczas meczów rozegranych przez miejskich radnych. Upiekliśmy na Lwowskim Rynku krakowski obwarzanek i smakowaliśmy lwowską kawę i czekoladę na Rynku w Krakowie. Nawiązywaliśmy współpracę szkół i rozmawialiśmy o atrakcjach i pomocy dla seniorów. Organizowaliśmy romantyczne weekendy w naszych miastach dla zakochanych par. Malowaliśmy graffiti i komiksy. Zaprzyjaźnialiśmy nasze biblioteki i muzea. Z pomocą izb przemysłowo-handlowych, wspieraliśmy rozwój lokalnego biznesu. Leczyliśmy ciężko chorych i pomagaliśmy szpitalom, a ostatnio – dzieliliśmy się pomysłami na walkę z pandemią COVID-19. Dzisiaj – dorzucając do ogródka kolejny kamyczek – zasadziliśmy w naszych miastach nowe  drzewa!

Ważna dla obu miast rocznica 25-lecia współpracy została godnie upamiętniona. Poza zasadzeniem drzew Kraków i Lwów przygotowały dla mieszkańców specjalną kampanię informacyjną i atrakcyjne konkursy. Zapraszamy do udziału!

POZNAJCIE LWÓW LEPIEJ i weźcie udział w jubileuszowym KONKURSIE!

Więcej o współpracy Krakowa i Lwowa w dziale HISTORIA WSPÓŁPRACY

 

Drzewa na 25-lecie współpracy Krakowa ze Lwowem_copy
Bogusław Świerzowski / kraków.pl
Drzewa na 25-lecie współpracy Krakowa ze Lwowem_copy
Bogusław Świerzowski / kraków.pl
Drzewa na 25-lecie współpracy Krakowa ze Lwowem_copy
Bogusław Świerzowski / kraków.pl
Drzewa na 25-lecie współpracy Krakowa ze Lwowem_copy
Bogusław Świerzowski / kraków.pl
Drzewa na 25-lecie współpracy Krakowa ze Lwowem_copy
Bogusław Świerzowski / kraków.pl
Drzewa na 25-lecie współpracy Krakowa ze Lwowem_copy
Bogusław Świerzowski / kraków.pl
Drzewa na 25-lecie współpracy Krakowa ze Lwowem_copy
Bogusław Świerzowski / kraków.pl
Drzewa na 25-lecie współpracy Krakowa ze Lwowem_copy
Drzewa na 25-lecie współpracy Krakowa ze Lwowem_copy
Drzewa na 25-lecie współpracy Krakowa ze Lwowem_copy
Drzewa na 25-lecie współpracy Krakowa ze Lwowem_copy
Drzewa na 25-lecie współpracy Krakowa ze Lwowem_copy
Drzewa na 25-lecie współpracy Krakowa ze Lwowem_copy
Drzewa na 25-lecie współpracy Krakowa ze Lwowem_copy
pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2020-10-22
Data aktualizacji: 2020-10-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź