Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Budapeszt

Historia współpracy:

Umowa o współpracy partnerskiej pomiędzy Krakowem i Budapesztem podpisana 24 października 2005 roku wyznacza następujące obszary współpracy: kultura i ochrona zabytków, promocja miast oraz zarządzanie. 5 czerwca 2017 roku w Krakowie podpisana została Umowa o współpracy Krakowa i Budapesztu na zasadzie miast bliźniaczych. Przyczynkiem do współpracy miast była szczególnie aktywna działalność VII i XVI dzielnic Krakowa oraz XVI dzielnicy Budapesztu.

Budapeszt, podobnie jak Kraków, jest członkiem Organizacji Miast Dziedzictwa Światowego. W mieście aktywnie działa polska mniejszość narodowa.

 

Edukacja i współpraca środowisk młodzieżowych
 

• Jednym z projektów, które zapoczątkowały współpracę Krakowa i Budapesztu były wymiany uczniowskie realizowane pomiędzy placówkami Dzielnic VII i XVI Krakowa oraz dzielnicy XVI w Budapeszcie.

• 9 i 10 maja 2007 roku pod patronatem Prezydentów Krakowa i Budapesztu, w Urzędzie Miasta Krakowa zorganizowano seminarium naukowe i wystawę poświęconą bezpieczeństwu dzieci i młodzieży. W seminarium udział wzięli m. in. przedstawiciele Budapeszteńskiej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. (Więcej w dziale: Zarządzanie kryzysowe).

• 29 kwietnia 2016 roku krakowski magistrat odwiedzili studenci z Univeristy of Public Service w Budapeszcie. Goście wysłuchali prezentacji poświęconej strukturze organizacyjnej i funkcjonowaniu urzędu miasta. Wpisała się ona w szerszy program ich wizyty studyjnej w Krakowie. Celem wizyty było przybliżenie studentom z Węgier polskiego systemu ustrojowego i rozwiązań konstytucyjnych. Węgierska grupa przebywała w Krakowie na zaproszenie Koła Naukowego Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Goście wzięli również  udział w seminarium poświęconym współczesnym problemom polskiego i węgierskiego prawa konstytucyjnego.

• Od 21 do 25 maja 2016 roku w Krakowie spotykała się młodzież uczestnicząca w międzynarodowym projekcie edukacyjnym Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC). Wśród gości znalazła się grupka uczniów z budapeszteńskiej szkoły podstawowej Óbuda Harrer Pál. Tematem przewodnim krakowskiego programu było światowe dziedzictwo i jego ludzie. W czasie pobytu w Krakowie dzieci zwiedziły miasto oraz Kopalnię Soli w Wieliczce. Goście odwiedzili też szkołę swoich gospodarzy, a w Pałacu Wielopolskich spotkali się z Zastępcą Dyrektora Wydziału Edukacji. Projekt był finansowany przez Sekretariat Regionalny Miast Europy Wschodniej i Centralnej z siedzibą w Budapeszcie oraz Miasto Kraków.

• W dniach 17-23 sierpnia 2016 roku w Budapeszcie” gościli członkowie dziecięcego zespołu pieśni i tańca „Mali Krakowiacy. Zespół wziął udział w budapeszteńskich dożynkach i święcie węgierskiego patrona Św. Stefana. Swoje umiejętności i krakowskie stroje prezentowali podczas koncertów w kilku dzielnicach węgierskiej stolicy. Punktem kulminacyjnym pobytu był występ na Zamku Królewskim, gdzie zaprezentowali również program zabaw dziecięcych z regionu krakowskiego. Występy „Małych Krakowiaków” dopełniały pokazy zespołów z Węgier i Litwy. W trakcie pobytu  młodzi krakowianie mieli okazję brać udział w licznych spotkaniach z młodzieżą węgierską. Zwiedzili również najciekawsze zabytki stolicy na czele z Parlamentem. (Więcej w dziale: Kultura)

Projekt współpracy młodzieżowych zespołów folklorystycznych znalazł swoją kontynuację rok później. W dniach 10-14 sierpnia 2017 roku z rewizytą w Krakowie przebywał zespół folklorystyczny „Mali Csepelanie” z Budapesztu. 13 sierpnia zespół wystąpił na zlokalizowanej w Rynku Głównym scenie 41. Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej w Krakowie. Pokaz tradycyjnych tańców ludowych spotkał się z dużym zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem krakowskiej publiczności. W wolnych chwilach węgierska młodzież miała również okazję zwiedzić Kraków i spotkać się ze swoimi odpowiednikami z zespołu „Mali Krakowiacy”. (Więcej w dziale: Kultura)

• Na początku września 2019 roku uczniowie dwóch krakowskich szkół podstawowych: nr 37 i nr 124 uczestniczyli w obozie językowo-sportowym dla młodzieży z Budapesztu i Krakowa. Wyjazd odbył się na zaproszenie Urzędu Miasta Budapesztu i organizacji MOZAIK. Młodzież miała okazje zwiedzić najważniejsze zabytki Budapesztu, a także jego mniej znane zakątki. Jednocześnie ćwiczyła komunikację w języku angielskim i nawiązując relacje z węgierską młodzieżą.

Gospodarka komunalna i usługi publiczne

  • Budapeszt był wraz z Krakowem jednym z partnerów projektu STARS realizowanego w latach 2013-2016. Jego celem było promowanie dojazdów do szkoły rowerem wśród uczniów, rodziców i nauczycieli Całkowita wartość dofinansowania wyniosła 76 488 EURO.
  • Budapeszteńskie Centrum ds. Transportu brało udział w projekcie CHALLENGE, którego jednym z uczestników był także Kraków. Ten unijny projekt ukierunkowany na przyśpieszenie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich był realizowany w latach 2013-2016.

Jubileusze i prezentacje

  • 6 maja 2006 roku odbyła się uroczysta inauguracja prezentacji Budapesztu w Krakowie. Jej organizatorem byli Centrum Węgierskie w Krakowie oraz urzędy miast Krakowa i Budapesztu. (Więcej w działach: Kultura oraz Wizyty oficjalne).
  • 30 i 31 marca 2007 roku odbyła się prezentacja Krakowa w Budapeszcie zorganizowana przez Urząd Miasta Krakowa, we współpracy z Miastem Budapeszt oraz Centrum Węgierskim w Krakowie. Głównymi patronami wydarzenia byli Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Prezydent Miasta Budapesztu Gábor Demszky. (Więcej w działach: Kultura oraz Turystyka).

Kultura

  • W 2004 roku w Krakowie została zorganizowana wystawa Święci Polscy i Węgierscy.
  • 10 listopada 2005 roku w Budapeszcie otwarta została wystawa poświęcona papieżowi Janowi Pawłowi II, autorstwa krakowskiego fotografika Wiesława Majki. Wystawa była elementem obchodów Święta Narodowego organizowanego przez budapeszteńskie środowisko polonijne. (Więcej w dziale: Współpraca ze środowiskami polonijnymi).
  • W maju 2006 roku w ramach Międzynarodowego Miesiąca Fotografii, odbyła się prezentacja Budapesztu w Krakowie. Zorganizowało ją Centrum Węgierskie w Krakowie we współpracy z urzędami miast Krakowa i Budapesztu. W programie prezentacji przedstawianej w dawnym Browarze Kraków przy ul. Lubicz 17 znalazły się: wystawa fotograficzna obejmująca 250 prac różnych artystów, koncerty popularnych zespołów młodzieżowych Beshodrom i Korai Öröm, projekcje światło-dźwięk oraz degustacja kuchni węgierskiej. Zorganizowano również stoisko z materiałami promocyjnymi dla turystów. W otwarciu prezentacji wzięła udział oficjalna delegacja Miasta Budapesztu. (Więcej w działach: Jubileusze i prezentacje oraz Wizyty oficjalne).
  • We wrześniu 2006 roku w Domu Polskim w Budapeszcie gościła wystawa wielkoformatowych zdjęć krakowskiego fotografika Wiesława Majki przedstawiających Kraków nocą. (Więcej w dziale: Współpraca ze środowiskami polonijnymi).
  • W marcu 2007 roku odbyła się prezentacja Krakowa w Budapeszcie zorganizowana przez Urząd Miasta Krakowa, we współpracy z Miastem Budapeszt oraz Centrum Węgierskim w Krakowie. W ramach prezentacji odbyły się koncerty Kwartetu Jarka Śmietany, oraz zespołów Motion Trio i Cracow Youth Jazz Band zorganizowane na statku A38 cumującym na brzegu Dunaju. Do organizacji wystaw plenerowych Galerii Plakatu Krzysztofa Dydo oraz wielkoformatowych fotografii artystycznych wykorzystano przystanki autobusowe i stacje metra w sercu miasta, oraz kultowy klub Szimpla. Rozwiązania te pozwoliły na wniknięcie w codzienne życie wielomilionowego miasta.
    - W ramach prezentacji zatytułowanej Weekend z Krakowem odbyły się również koncerty Capelli Cracoviensis, projekcje filmów krótkometrażowych krakowskiego Festiwalu Filmowego Etiuda i Anima oraz pokaz filmów Pracowni Filmu Animowanego ASP. (Więcej w działach: Jubileusze i prezentacje oraz Turystyka).
  • W czerwcu 2011 na krakowskim Rynku Głównym zaparkował Batory Express – objazdowa galeria w kolorowej Nysie, która odwiedziła 14 miast na trasie Budapeszt–Warszawa. Galeria prezentowała fotografie ukazujące Węgry głównie w latach 60-tych i 70-tych, kiedy to słynny pociąg Batory najczęściej woził Polaków do Budapesztu. Projekt został zorganizowany przez Centrum Węgierskie w Krakowie z okazji przejęcia przez Polskę prezydencji w Radzie UE.
  • W Budapeszcie dwukrotnie prezentowana była wystawa fotografii autorstwa Wiesława Majki pod tytułem Tajemnice skrywane pod ziemią. Dotknąć historii Wystawa prezentowała atrakcje trasy turystycznej w podziemiach Rynku Głównego. Pierwszy raz wystawa odwiedziła stolicę Węgier w maju 2012 roku, a następnie była prezentowana od 6 stycznia do 5 lutego 2013 roku.
  • Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Magdalena Sroka wzięła udział w Forum Środkowoeuropejskich Stolic Kultury, które odbyło się 22 lutego 2013 roku w Budapeszcie. Podczas Forum Magdalena Sroka przedstawiła doświadczenia Krakowa związane z projektem Europejska Stolica Kultury.
  • 18 marca 2016 roku na Zamku Królewskim w Budapeszcie uroczyście otworzono wystawę: „Na wspólnej drodze – Budapeszt i Kraków w Średniowieczu”. Wystawa została zrealizowana przez muzea historyczne Krakowa i Budapesztu i otrzymała patronaty Prezydentów obu krajów. Uroczystość otwarcia wpisała się w obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej 2016 r. (Więcej w dziale: Wizyty oficjalne).
  • W sierpniu 2016 roku w Budapeszcie” gościli członkowie dziecięcego zespołu pieśni i tańca „Mali Krakowiacy. Zespół wziął udział w budapeszteńskich dożynkach. Punktem kulminacyjnym pobytu był występ na Zamku Królewskim, gdzie zaprezentowali również program zabaw dziecięcych z regionu krakowskiego. Występy „Małych Krakowiaków” dopełniały pokazy zespołów z Węgier i Litwy. (Więcej w dziale: edukacja i współpraca środowisk młodzieżowych).
  • 16 sierpnia 2016 roku w Budapeszcie wystąpił Piotr Grząślewicz z zespołem Kraków Street Band. Udział krakowskich artystów  w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym SZIGET 2016 został dofinansowany przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.
  • 28 marca 2017 roku w Budapeszcie gościł zespół Cracovia Danza, który przedstawił spektakl baletowy „Wesele w Ojcowie”. Spektakl odbył się w sali teatralnej peszteńskiego pałacu DUNA. Zobaczyło go wielu oficjalnych gości  w tym między innymi  Ambasador RP na Węgrzech prof. Jerzy Snopek, wiceprezydent miasta Budapeszt Alexandra Szalay-Bobroviniczky, a także przedstawiciele Ministerstwa Zasobów Ludzkich Węgier oraz władz samorządowych dzielnic V i X. (Więcej w dziale: Współpraca ze środowiskami polonijnymi).
  • 5 czerwca 2017 roku, przebywający z oficjalną wizytą w Krakowie Nadburmistrz Budapesztu Istvan Tarlós oraz Prezydent Jacek Majchrowski wspólnie zainaugurowali w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa wystawę „Kraków-Budapeszt. Na wspólnej drodze”. Powstała ona w wyniku współpracy Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Muzeum Historii Budapesztu. Wystawa stanowiła opowieść o podobieństwach i różnicach pomiędzy dwoma miastami w okresie średniowiecza i we wczesnej epoce nowożytnej. W 2016 roku jako pierwsi mieli okazję oglądać ją mieszkańcy Budapesztu. (Więcej w dziale: Wizyty oficjalne).
  • W sierpniu 2017 r. Kraków odwiedziła młodzieżowa grupa folklorystyczna z Budapesztu „Mali Csepelanie”. Młodzież wystąpiła ze specjalnym programem artystycznym na scenie 41. Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej w Krakowie. (Więcej w dziale: Edukacja i współpraca środowisk młodzieżowych).
  • 21 kwietnia 2018 roku w Liszt Academy Concert Center w Budapeszcie odbyła się węgierska premiera kompozycji Lery Auerbach pn. „72 Angels. In splendore lucis” w wykonaniu Cracow Singers oraz Rascher Saxophone Quartet. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski objął przedsięwzięcie Patronatem Honorowym. Koncert zgromadził liczne grono melomanów i był znaczącym sukcesem zespołu Cracow Singers na arenie międzynarodowej.
  • W listopadzie 2018 roku w związku z 100 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę,  krakowski Teatr Ludowy zaprezentował w Budapeszcie przedstawienie „Zahipnotyzuj mnie – Piosenki Zygmunta Koniecznego”. Dla uczczenia rocznicy, widzowie wspólnie z aktorami odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego. Po spektaklu odbyło się spotkanie z widzami, w którym uczestniczyła wybitna reżyserka Marta Meszaros. (Więcej w dziale: współpraca ze środowiskami polonijnymi.)
  • 28 stycznia 2019 roku w Krakowie odbyła się międzynarodowa konferencja Oferta bibliotek a dostępność odbioru kultury, w której wzięli udział przedstawiciele Budapesztu. Ágnes Kerékgyártó z Biblioteki Metropolitalnej Ervina Szabó w Budapeszcie mówiła o cyfryzacji zasobów bibliotecznych. W przeddzień konferencji dyrektor Biblioteki Kraków Stanisław Dziedzic i dyrektor Biblioteki Miejskiej im. Ervina Szabó w Budapeszcie Péter Fodor podpisali umowę o współpracy instytucji. Umowa zawarta została na okres 3 lat i obejmowała m. in. wymianę doświadczeń i zbiorów obu miast, organizację wspólnych przedsięwzięć i wzajemną promocję.
  • 5 czerwca 2019 roku delegacja Biblioteki Kraków wzięła udział w konferencji „Digital World” organizowanej przez Bibliotekę Miejską im. Ervina Szabo w Budapeszcie. Tematem wiodącym konferencji był związek między bibliotekami i nowymi technologiami cyfrowymi. Krakowska delegacja zaprezentowała referat pt. „Edukacja informacyjna i cyfrowa w polskich bibliotek na przykładzie Biblioteki Kraków.”
  • W okresie pandemii Covid-19 współpraca skoncentrowała się na projektach realizowanych online. Na portalu Kraków Otwarty na Świat pojawiały się regularnie cykle informacyjno-promocyjne mające na celu przybliżenie poszczególnych miast współpracujących z Krakowem. Budapeszt prezentował się w cyklach poświęconych dziedzictwu epidemii oraz sportowi.

  • W kwietniu 2023 r., w Bibliotece Metropolitarnej im. Ervina Szabo w Budapeszcie prezentowana była wystawa poświęcona Stanisławowi Lemowi. Wystawa prac Przemka Dębowskiego zatytułowana  „Lem na okładce” przygotowana została  przez Bibliotekę Kraków we współpracy z Wydawnictwem Literackim z okazji obchodów stulecia urodzin Stanisława Lema. Przedsięwzięcie było kolejnym projektem zrealizowanym w ramach współpracy Biblioteki Kraków i budapeszteńskiej Biblioteki Metropolitalnej.

Ochrona zabytków

  • We wrześniu 2008 roku odbyły się uroczyste obchody 30. rocznicy wpisania Krakowa na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Uroczystościom towarzyszyła konferencja poświęcona ochronie dziedzictwa kulturalnego. Gábor Demszky, Burmistrz Budapesztu przedstawił wystąpienie zatytułowane: „Społeczne i polityczne znaczenie światowego dziedzictwa w krajach Europy Środkowej i Wschodniej". (Więcej w dziale: Wizyty oficjalne).
  • 5 września 2013 roku odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Krakowa z okazji 35. rocznicy wpisania historycznego centrum Krakowa i Kopalni Soli „Wieliczka" na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. W uroczystościach uczestniczył m.in. przedstawiciel Budapesztu. (Więcej w dziale: Wizyty oficjalne).
  • Od 31 marca do 2 kwietnia 2014 roku w Krakowie odbył się Europejski Kongres Informacji Renowacyjnej (EKIR 2014) – jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń poświęconych odnowie zabytków, zorganizowane przez wydawnictwo Renowacje i Zabytki we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa. W Kongresie uczestniczył również przedstawiciel Budapesztu. (Więcej w dziale: Wizyty oficjalne)

Pomoc społeczna i polityka senioralna

  • W dniach 21-23 września 2016 roku w Budapeszcie odbyła się międzynarodowa konferencja organizowana przez Węgierskie Stowarzyszenie Dyrektorów i Ekspertów Spraw Społecznych. Konferencja była okazją do zaprezentowania najnowszych trendów w polityce społecznej oraz koncepcji rozwoju tej branży, jak i innowacyjnych form opieki oraz usług. W konferencji udział wziął przedstawiciel Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa. Przedstawił on działania podejmowane w Krakowie w zakresie spraw społecznych, koncentrując się na kwestiach polityki senioralnej.

Sport i rekreacja

  • Budapeszt, podobnie jak Kraków, należał do grupy uczestników projektu Vital Cities, realizowanego w latach 2015-2018 w ramach programu URBACT III. Projekt miał na celu zachęcenie mieszkańców miast do aktywności fizycznej. Partnerzy projektu stworzyli platformę wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w tej dziedzinie.

Środowisko

  • Od 22 do 23 maja 2017 roku w Krakowie odbyło się seminarium „SMART&GREEN” poświęcone zarządzaniu terenami zielonymi w miastach. Budapeszt merytorycznie reprezentowała Pani Noemi Takacs z Wydziału Zarządzania Środowiskiem Urzędu Miasta. Reprezentantka węgierskiej stolicy przedstawiła prezentację poświęconą zarządzaniu obszarami zielonymi w Budapeszcie. (Więcej w dziale: Wizyty oficjalne).

Turystyka

  • Od 30 do 31 marca 2007 roku odbyła się prezentacja Krakowa w Budapeszcie zorganizowana przez Urząd Miasta Krakowa, we współpracy z Miastem Budapeszt oraz Centrum Węgierskim w Krakowie. W jej ramach prezentowano również walory turystyczne Krakowa. Jedną z głównych atrakcji był zachęcający do wizyt w Krakowie Lajkonik, prezentowany na głównych placach węgierskiej stolicy. (Więcej w działach: Jubileusze i prezentacje oraz Kultura).

Wizyty oficjalne

  • W maju 2006 roku oficjalna delegacja Budapesztu wzięła udział  w otwarciu prezentacji Budapesztu w Krakowie. Oprócz uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych związanych z prezentacją delegacja odbyła szereg spotkań kurtuazyjnych. Na czele delegacji stali z wiceprezydent Janos Schiffer i burmistrz dzielnicy XVI Budapesztu, Matyas Szabo. (Więcej w działach: Kultura oraz Jubileusze i prezentacja).
  • Gábor Demszky, Burmistrz Budapesztu odwiedził Kraków 6-7 września 2008 roku. Była to pierwsza oficjalna wizyta Burmistrza w Krakowie. Burmistrz wziął udział w uroczystych obchodach 30. rocznicy wpisania Krakowa na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO był również prelegentem na towarzyszącej obchodom konferencji. 6 września 2008 roku Demszky spotkał się z Prezydentem Miasta Krakowa, Jackiem Majchrowskim. (Więcej w dziale: Ochrona zabytków).
  • 5 września 2013 roku w Krakowie gościł zastępca Prezydenta Budapesztu dr. Balázs Szeneczey. Przedstawiciel Budapesztu uczestniczył w obchodach 35. rocznicy wpisania historycznego centrum Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Z tej okazji zorganizowano nadzwyczajną sesję Rady Miasta Krakowa. (Więcej w dziale: Ochrona zabytków)
  • W dniach 31 marca do 2 kwietnia 2014 roku. Kraków odwiedził Główny Architekt Miasta Budapeszt Sándor Finta. Przedstawiciel Budapesztu brał udział w Europejskim Kongresie Informacji Renowacyjnej. To prestiżowe wydarzenie poświęcone było odnowie zabytków. Zorganizowało je wydawnictwo Renowacje i Zabytki we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa.  (Więcej w dziale: Ochrona zabytków)
  • Przedstawicielka administracji miasta Budapesztu wzięła udział w odbywającym się w Krakowie w dniach 4-5 maja 2015 roku. Europejskim Kongresie Samorządów.
  • W dniach 17-19 marca 2016 roku. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przebywał z oficjalną wizytą w Budapeszcie. Prezydent spotkał się z Burmistrzem Budapesztu Istvánem Tárlosem aby omówić dalszą współpracę pomiędzy miastami. Ponieważ ważnym elementem wspólnych działań miast jest kultura, w spotkaniu udział wzięła również Naczelnik Wydziału Kultury Melinda Nagyne Varga a także Przewodnicząca Stołecznego Samorządu Polskiego Dorota Varnai oraz Naczelnik Biura Stosunków Międzynarodowych Adrienn Magyar. Wizyta obejmowała również szereg spotkań roboczych , które pomogły zapoznać się z działaniami Budapesztu w zakresie rewitalizacji zabytkowej tkanki miasta, wspierania kultury oraz zarządzania ruchem w mieście. Prezydent Majchrowski wziął również udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, odwiedził Parlament Węgierski oraz uczestniczył w otwarciu wystawy „Na wspólnej drodze – Budapeszt i Kraków w Średniowieczu”. W uroczystości udział wzięli również Prezydenci Polski i Węgier Andrzej Duda i János Áder. (Więcej w dziale: Kultura)
  • W dniach 5-6 marca 2016 w Krakowie przebywały Zastępczyni Burmistrza Budapesztu Alexandra Szalay-Bobrovniczky oraz Naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Budapesztu Melinda Nagyne Varga i Patrik Boros specjalista ds. współpracy międzynarodowej w budapeszteńskim magistracie. Goście wzięli udział w II Europejskim Kongresie Samorządów oraz odbyli szereg spotkań z przedstawicielami Urzędu Miasta Krakowa. Wizyta była również okazją do omówienia dalszych planów współpracy.
  • W dniach 22-23 maja 2017 roku w Krakowie gościli Pani Noemi Takacs z Wydziału Zarządzania Środowiskiem Urzędu Miasta Budapesztu oraz odpowiedzialny za współpracę z Krakowem pracownik Biura Współpracy Zagranicznej Patryk Boros. Goście wzięli udział w seminarium „SMART&GREEN” poświęconym zarządzaniu terenami zielonymi w miastach. (Więcej w dziale: Środowisko).
  • W dniach 4-6 czerwca 2017 roku z oficjalną wizytą w Krakowie przebywał Nadburmistrz Budapesztu István Tarlós. Głównym punktem programu wizyty było podpisanie „Umowy o współpracy na zasadach miast bliźniaczych” pomiędzy miastami. Dokument podpisany został podczas oficjalnego spotkania 5 czerwca 2017 roku. Obecna była również Konsul Generalna Węgier w Krakowie Adrienne Körmendy. Tego samego dnia Nadburmistrz Tarlós oraz Prezydent Jacek Majchrowski wspólnie zainaugurowali w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa wystawę „Kraków-Budapeszt. Na wspólnej drodze”. (Więcej w dziale: Kultura).
  • W dniach 8-9 kwietnia 2019 roku delegacja z Budapesztu po raz kolejny gościła na  Europejskim Kongresie Samorządów. Podczas piątej edycji wydarzenia Budapeszt reprezentowali Naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Budapesztu Melinda Nagyne Varga i Patrik Boros specjalista ds. współpracy międzynarodowej. Wizyta w Krakowie była również okazją do omówienia planów współpracy z Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa Jerzym Muzykiem. Delegacja odwiedziła również krakowski MOCAK i spotkała się z Dyrektor Anną Marią Potocką. Goście chcieli zapoznać się z zasadami funkcjonowania krakowskiego muzeum ponieważ Budapeszt planuje otwarcie podobnej miejskiej instytucji.
  • 5 czerwca 2019 roku Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski spotkał się z Nadburmistrzem Budapesztu Istvánem Tárlosem. Nadburmistrz przewodniczył delegacji Budapesztu uczestniczącej w odbywającym się w Krakowie 15. Kongresie Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa. Budapeszt, podobnie jak Kraków, jest członkiem organizacji. Spotkanie miało charakter kurtuazyjny. Rozmawiano na temat perspektyw dalszego rozwijania współpracy obu miast.

 

Współpraca ze środowiskami polonijnymi

  • 10 listopada 2005 roku w Budapeszcie oficjalnie zainaugurowano wystawę poświęconą papieżowi Janowi Pawłowi II, autorstwa Wiesława Majki. Wystawa była eksponowana przez 2 miesiące w siedzibie Dzielnicy XVI, a potem w Domu Polonijnym. Wydarzenie było elementem obchodów Święta Narodowego, organizowanego przez budapeszteńskie środowisko polonijne.(Więcej w dziale: Kultura).
  • Od 10 września do 1 października 2006 roku Urząd Miasta Krakowa, Dzielnica XVI w Budapeszcie, Zarząd i Rada Dzielnicy VII w Krakowie oraz budapeszteńska Polonia, zorganizowały w Domu Polskim w Budapeszcie wystawę wielkoformatowych zdjęć Wiesława Majki przedstawiających Kraków nocą. (Więcej w dziale: Kultura).
  • Dzięki współpracy Stołecznego Samorządu Polskiego oraz Samorządu Polskiego V dzielnicy Budapesztu, 28 marca 2017 roku w Budapeszcie gościł zespół Cracovia Danza, który przedstawił spektakl baletowy „Wesele w Ojcowie”. Spektakl zobaczyła duża grupa przedstawicieli społeczności polskiej w Budapeszcie oraz wielu oficjalnych gości. (Więcej w dziale: Kultura).
  • Na zaproszenie Samorządu Narodowości Polskiej V Dzielnicy Budapesztu w listopadzie 2018 roku w stolicy Węgier gościł Krakowski Teatr Ludowy z przedstawieniem „Zahipnotyzuj mnie – Piosenki Zygmunta Koniecznego”. Spektakl cieszył się dużym zainteresowaniem polskiej mniejszości. Dla uczczenia stulecia niepodległości Polski wspólnie z artystami widzowie zaśpiewali Mazurek Dąbrowskiego. Przeprowadzono również rozmowy na temat dalszej współpracy polskiej społeczności Dzielnicy V z Teatrem Ludowym. (Więcej w dziale: Kultura)

Zarządzanie kryzysowe

  • Od 15 do 17 marca 2004 roku w Krakowie gościli Bela Danielisz, Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Zgromadzenia Ogólnego Budapesztu oraz generał Peter Bende, Komendant budapeszteńskiej straży pożarnej. Celem wizyty było zapoznanie się z działalnością krakowskich służb pożarnych, policyjnych oraz straży miejskiej. Delegacja odwiedziła miejskie centrum zarządzania kryzysowego, siedzibę Straży Miejskiej oraz Szkołę Aspirantów Pożarnictwa.
  • W kwietniu 2005 roku w Krakowie zorganizowana została konferencja poświęcona ocenie dotychczasowej działalności jednostek pomocniczych, w której wziął udział Matyas Szabo, Burmistrz XVI Dzielnicy Budapesztu. Burmistrz Szabo spotkał się z Kazimierzem Bujakowskim, Zastępcą Prezydenta Krakowa.
  • 9 i 10 maja 2007 roku pod patronatem Prezydentów Krakowa i Budapesztu, w Urzędzie Miasta Krakowa zorganizowano seminarium naukowe i wystawę poświęconą bezpieczeństwu dzieci i młodzieży. W seminarium udział wzięli m. in. przedstawiciele Budapeszteńskiej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. Uczestnicy omawiali praktyczne sposoby poprawy bezpieczeństwa uczniów szkół podstawowych i gimnazjów; działania Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego; projekt nawiązania współpracy ze Środkowoeuropejską Akademią Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Budapeszcie oraz sposoby organizacji bezpieczeństwa w dużych centrach handlowych. (Więcej w dziale: Edukacja i współpraca środowisk młodzieżowych).