Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wsiadanie i wysiadanie na przystankach określa ustawa o transporcie drogowym

Krzysztof Kwarciak ze stowarzyszenia „Ulepszamy Kraków” zwrócił się do MPK SA w Krakowie z apelem o to, aby kierowcy autobusów, które stoją w korku, otwierali drzwi na prośbę pasażerów poza przystankami. Dotychczasowe postępowanie naszych prowadzących, którzy umożliwiają wysiadanie pasażerom tylko na przystankach, uznał za „biurokratyczne absurdy”. Nie wątpimy w to, że Krzysztof Kwarciak miał dobre chęci, wykazał się jednak całkowitym brakiem znajomości obowiązującego w Polsce prawa.

Zasady wykonywania krajowego transportu, a do nich należy świadczenie usługi przez MPK SA w Krakowie, określa ustawa o transporcie drogowym. Ustawa, podczas wykonywania przewozów regularnych, zabrania „zabierania i wysadzania pasażerów poza przystankami określonymi w rozkładzie jazdy” (art. 18b ust. 2 pkt. 3). Niezastosowanie się do tej zasady wiąże się również z karą w wysokości 3 000 zł.

Jeżeli więc Krzysztof Kwarciak rzeczywiście chce zmienić te „biurokratyczne absurdy”, swój apel powinien skierować nie do MPK SA w Krakowie, tylko do organów stanowiących w Polsce prawo.

Odnosząc się do pomysłu Krzysztofa Kwarciaka warto zwrócić uwagę także na aspekt podstawowych zasad bezpieczeństwa przewozu pasażerów. Prowadzący otwierają drzwi autobusów i tramwajów na wyznaczonych w tym celu przystankach, bo to miejsca zapewniające pasażerom bezpieczne wsiadanie i wysiadanie z pojazdu. Warto także, aby pomysłodawca odpowiedział sobie na pytanie, kto poniesie odpowiedzialność w sytuacji, gdy z powodu korków pasażerowie wysiądą w niedozwolonym miejscu i komuś stanie się krzywda?

Oczywiście rozumiemy zdenerwowanie pasażerów, którzy podróżują w autobusie stojącym w korku. Dla nas jednak rozwiązaniem tego problemu nie jest łamanie obowiązującego prawa i jednocześnie narażenie pasażerów, w tym dzieci i osoby z ograniczoną mobilnością na niebezpieczeństwo poprzez umożliwianie im wysiadania z autobusów w dowolnym, niedostosowanym do tego miejscu.

Marek Gancarczyk
Rzecznik prasowy MPK SA w Krakowie

pokaż metkę
Autor: Marek Gancarczyk
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-12-28
Data aktualizacji: 2023-12-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź