Opinie, stanowiska, polemiki

W odpowiedzi na tekst „Koronawirus w Krakowie. Czy piesi nie będą musieli dotykać przycisków na przejściach?”,  jaki ukazał się 17 marca na stronie gazetakrakowska.pl pragnę poinformować, że decyzje podejmowane w tym zakresie przez służby miejskie w Krakowie wynikają wyłącznie ze specyfiki zastosowanych rozwiązań i z dynamiki sytuacji, z jaką mamy do czynienia.

Lokale użytkowe, o których mowa w artykule prasowym zostały przeznaczone na wynajem w trybie przetargu. Wynajęte przez przedsiębiorcę pomieszczenia  udostępnianie są firmom i podmiotom realizującym usługi na ternie Krakowa i okolic, celem zakwaterowania pracowników. Najem ten więc nie stanowi krótkoterminowego najmu turystycznego

11 lutego 2020 r. na portalu internetowym wyborcza.pl ukazał się artykuł Angeliki Pitoń, „Na Rynku coraz ciaśniej. Artyści uliczni będą musieli się wynieść poza centrum Krakowa”. Zarówno tytuł artykułu, jak i jego treść komunikują oczywistą nieprawdę, że artyści uliczni nie będą mogli prowadzić swojej działalności w centrum Krakowa, z wyjątkiem 15 performerów, którzy mieliby mieć prawo do prezentacji na tym terenie.

W artykule „Parking zamiast drzew” (Gazeta Wyborcza z 5 lutego br.) autorstwa Pani Redaktor Magdaleny Kursy wkradł się błąd. Wbrew informacji zamieszczonej w materiale, przedmiotem postępowania o wycinkę nie są głównie drzewa owocowe.

W sobotnim artykule „Podwójne standardy prezydenta Majchrowskiego. Niejasne decyzje personalne w urzędzie miasta”, redakcja „Dziennika Polskiego” po raz kolejny udowodniła, że jest w stanie bez problemu zrezygnować ze zdrowego rozsądku na rzecz z góry przyjętej tezy. Dziennikarze – przedstawiający się zawsze jako obrońcy słabszych i pokrzywdzonych – uparcie udają, że nie widzą żadnej różnicy między osobami, którym zarzuca się popełnienie przestępstwa urzędniczego a osobą, której współpracownicy zarzucili krzywdzenie podwładnych.

3 grudnia w portalu Onet został opublikowany artykuł red. Dawida Serafina na temat liczby wycinanych i sadzonych w ich miejsce drzew w Krakowie. Autor sugeruje, że Miasto wydając pozwolenia na wycinkę drzew nie kontroluje faktycznego wykonania nasadzeń zastępczych, a w mieście sadzi się zdecydowanie mniej drzew niż wycina. Tymczasem jest zupełnie inaczej.

W imieniu Prezydenta Krakowa przekazuję najbardziej aktualne informacje na temat sytuacji w Teatrze Bagatela w związku z zarzutami grupy obecnych i byłych pracownic teatru wobec dyrektora tej instytucji.

W dzisiejszym edytorialu w Dzienniku Polskim Piotr Ogórek komentuje temat trudności finansowych, z jakimi boryka się w ostatnich miesiącach miasto Kraków. Jako ofiara nieuchronnych cięć i zmian budżetowych wskazywana jest budowa linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej. Wydaje się jednak, że pogłoski o „śmierci” tej dużej inwestycji na północy są zdecydowanie przesadzone i przedwczesne.

W artykule „Boiska i restauracje czy kolejne biura i parkingi przy Reymonta?”, w akapicie poświęconym komercyjnemu najmowi Pawilonu Medialnego Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana, red. Piotr Tymczak napisał: „Od stycznia 2018 r. do końca sierpnia 2019 r. obiekt był wynajmowany komercyjnie (oprócz udostępniania na mecze Wisły) 51 razy za łączną kwotę 6 tys. 750 zł netto.”

W związku z informacjami medialnymi o rzekomych przeciekach w Rynku Podziemnym, oddziale Muzeum Krakowa, informuję, że w Muzeum w ostatnim czasie nie nastąpiły przecieki wody z płyty Rynku Głównego w jakikolwiek sposób zagrażające pracy oddziału bądź utrudniające jego zwiedzanie.

POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA