Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Opinie, stanowiska, polemiki

Zasady funkcjonowania dorożek konnych na Rynku Głównym

2024-03-07

Stanowisko Urzędu Miasta Krakowa w przedmiotowej sprawie było wielokrotnie prezentowane przez Wydział Spraw Administracyjnych, tj. przekazywane do wiadomości publicznej poprzez udostępnianie w powszechnych formach masowego przekazu. Stanowisko jest poparte wynikami badań przeprowadzanych przez specjalistów z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, z których wynika, że konie dorożkarskie na Rynku Głównym nie pracują ponad siły, wszystkie badane parametry mieszczą się w normie. Również umowy, jakie są zawierane z przedsiębiorcami – dorożkarzami zobowiązują ich do sprawowania należytej opieki nad końmi.

Informacja dotycząca sklepu  „Witaminka”

2024-03-05

W ostatnim czasie pojawiają się w mediach informacje o likwidacji kolejnych sklepów i placówek usługowych, które tworzą część krakowskiego krajobrazu, niejednokrotnie od dziesięcioleci. Apel o wsparcie zagrożonych likwidacją miejsc jest dobrym kierunkiem zmierzającym do budowania wśród mieszkańców mody na kupowanie produktów w lokalnych sklepach, nie zaś wyłącznie przez internet. Natomiast próba obarczania miasta za zaistniałą sytuację, w kontekście polityki czynszowej, stanowi dowód na to, że autorzy takich populistycznych sugestii nie posiadają wiedzy w zakresie uregulowanych ustawowo zasad normujących gospodarowanie użytkowym zasobem komunalnym, jak również w kwestii zagadnień związanych z realiami prowadzenia działalności gospodarczej w aktualnych warunkach rynkowych. 

Mieszkanie za remont w Krakowie – najważniejsza jest liczba punktów z wniosku

2024-03-01

Szanowni Państwo, chciałem odnieść się do dzisiejszych wydarzeń w związku ze składaniem wniosków w Programie „Mieszkanie za remont” i wyjaśnić szereg nieporozumień.

Prowadzący MPK w Krakowie od wielu lat mogą zgłaszać uwagi do rozkładów jazdy

2024-02-21

W związku z pojawiającymi się medialnymi informacjami, wyjaśniamy, że w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym SA w Krakowie już od wielu lat funkcjonuje procedura, która umożliwia prowadzącym pojazdy zgłaszanie wszelkich uwag, w tym do rozkładów jazdy. Zdajemy sobie sprawę jak jest to ważny temat dla naszych pracowników. Bardzo cenimy ich uwagi i od wielu lat dajmy im możliwość realnego wpływania na zmiany, których celem jest poprawa ich komfortu pracy.

Krótko o najmie krótkoterminowym

2024-02-13

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej informacjami, iż działalność w zakresie najmu krótkoterminowego nie przysparza przychodów dla miasta, niniejszym przedstawiamy informacje nt. skutków finansowych jej prowadzenia.

Stanowisko Gülermaka w sprawie prac na ul. Lublańskiej

2024-01-23

Poniżej prezentujemy stanowisko Krzysztofa Dziobka, dyrektora kontraktu odpowiedzialnego za budowę linii do Mistrzejowic, w sprawie prac realizowanych przy przedszkolu, w rejonie ul. Lublańskiej.

Polemika z artykułem red. Aleksandry Łabędź w „Dzienniku Polskim” i „Gazecie Krakowskiej” z 9 stycznia

2024-01-11

W związku z artykułem red. Aleksandry Łabędź, który ukazał się w „Dzienniku Polskim” i „Gazecie Krakowskiej” w dniu 9 stycznia 2024 r. pt. „Prof. Stanisław Mazur: Kraków potrzebuje nowej strategii walki ze smogiem, napisanej wspólnie z mieszkańcami i ekspertami” pragniemy wyjaśnić, że Urząd Miasta Krakowa nigdy nie twierdził, że za zanieczyszczenie powietrza odpowiadają wyłącznie gminy ościenne. Jednak w związku z wymianą prawie wszystkich kotłów na paliwa stałe na urządzenia ekologiczne, główną przyczyną zanieczyszczeń pyłowych w Krakowie jest emisja napływowa, co potwierdzają prowadzone badania.

Wsiadanie i wysiadanie na przystankach określa ustawa o transporcie drogowym

2023-12-28

Krzysztof Kwarciak ze stowarzyszenia „Ulepszamy Kraków” zwrócił się do MPK SA w Krakowie z apelem o to, aby kierowcy autobusów, które stoją w korku, otwierali drzwi na prośbę pasażerów poza przystankami. Dotychczasowe postępowanie naszych prowadzących, którzy umożliwiają wysiadanie pasażerom tylko na przystankach, uznał za „biurokratyczne absurdy”. Nie wątpimy w to, że Krzysztof Kwarciak miał dobre chęci, wykazał się jednak całkowitym brakiem znajomości obowiązującego w Polsce prawa.

Oświadczenie ZIM ws. wspólnej konferencji Łukasza Gibały i Darii Gosek-Popiołek

2023-09-06

W nawiązaniu do tez poruszonych na konferencji prasowej radnego Łukasza Gibały oraz posłanki Darii Gosek-Popiołek 5 września informujemy:

Znajdź