Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Opinie, stanowiska, polemiki

Sławomir Pietrzyk w odpowiedzi Klubowi Jagiellońskiemu

2021-10-21

Poniżej zamieszczamy stanowisko Sławomira Pietrzyka, radnego Miasta Krakowa i przewodniczącego Oddziału Małopolskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, w sprawie tekstu Karola Wałachowskiego. Pierwotnie opublikowany na stronie Klubu Jagiellońskiego, został potem zamieszczony w „Dzienniku Polskim” pod tytułem „Magistrat, czyli gotowanie żaby po krakowsku”.

Fakty kontra fakty prasowe

2021-09-24

Czy gdy piszą Państwo wniosek do urzędu to oczekują Państwo odpowiedzi? Czy chcieliby Państwo, by odpowiedź, która do was przyszła zawierała uzasadnienie decyzji urzędnika, czy wystarczyłoby tylko „bo nie podoba nam się Pana/Pani wniosek”? Odpowiedzi na te pytania wydają się oczywiste. Ale jak się okazuje nie dla wszystkich.

„Pod budowę zburzyli rodzinny dom pani Anny” – polemika

2021-09-20

20 września na łamach „Gazety Krakowskiej” ukazał się artykuł opisujący wątpliwości, powstałe w związku z budową ronda na skrzyżowaniu ulic Sołtysowskiej i Centralnej oraz zajęciem pod tę inwestycję prywatnej działki. Poniżej publikujemy polemikę w tej sprawie.

Czy jest za co skarżyć Kraków? Kilka faktów o finansowaniu krakowskiej oświaty

2021-09-10

7 września 2021 r. na łamach krakowskiego wydania „Gazety Wyborczej” ukazała się rozmowa pt. „Będzie skarga na Kraków?”. W rozmowie przeprowadzonej przez red. Angelikę Pitoń z Piotrem Pawłowskim, współtwórcą mapy pokazującej koszty religii w szkołach, padają słowa, że informacja o wydatkach na realizację zajęć religii w Krakowie jest „tajna i trudna do wyliczenia”. Odnosząc się do tych słów oraz chcąc przedstawić bliżej kilka faktów związanych z finansowaniem zadań oświatowych w Krakowie, przedstawiamy poniższą polemikę.

Oświadczenie w sprawie czynności CBA

2021-09-09

W związku z zatrzymaniem przez Centralne Biuro Antykorupcyjne zastępczyni dyrektora Zarządu Dróg Miasta Krakowa oraz byłych pracowników urzędu, pracujących w pionie nadzorowanym przez byłą zastępcę Prezydenta Miasta Krakowa informujemy, że Urząd Miasta Krakowa nie posiada wiedzy na temat śledztwa prowadzonego przez organy ścigania, a tym samym nie ma możliwości odniesienia się do sytuacji.

„Nie przymykam oczu na nieprawidłowości” – polemika

2021-08-12

11 sierpnia 2021 r. na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” ukazał się wywiad z Barbarą Nowak, Małopolskim Kuratorem Oświaty. Odnosząc się do poruszonych w przywołanej rozmowie kwestii dotyczących arkuszy organizacji szkół i przedszkoli na rok szkolny 2021/2022, Urząd Miasta Krakowa przekazuje niniejszą polemikę.

Upał coraz większy, a konie dorożkarskie mimo to na Rynku Głównym – polemika z artykułem „Gazety Krakowskiej”

2021-08-09

Szanowny Pan
Wojciech Mucha
Redaktor naczelny „Gazety Krakowskiej”

W nawiązaniu do artykułu autorstwa Pana Piotra Ogórka, który zamieszczony został 28 lipca 2021 r. na portalu informacyjnym krakow.naszemiasto.pl i dotyczył upałów i koni dorożkarskich na Rynku Głównym, Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa wyjaśnia:

Pomnik Bohdana Smolenia – wyjaśnienia Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego

2021-07-21

W nawiązaniu do informacji na temat inicjatywy wzniesienia pomnika Bohdana Smolenia na rogu ulic Jabłonowskich i Czapskich przy Domu Studenckim „Bratniak”, Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wyjaśnia, że wskazana lokalizacja znajduje się w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej.

Wyjaśnienia w sprawie zalania terenu budowy linii KST do Górki Narodowej

2021-07-26

W związku z trwającymi od wielu dni intensywnymi opadami deszczu i lokalnymi podtopieniami okolic Górki Narodowej, w wyniku których w zeszłym tygodniu ucierpiał plac budowy linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju i okoliczne nieruchomości, wyjaśniamy:

Sprostowanie artykułu w gazetach Polska Press

2021-07-14

Sprostowania informacji zawartej w artykule redaktora Piotra Ogórka, pt. Plany placu Grzegórzeckiego. Mieszkańcy mają obawy, domagają się konsultacji, który ukazał się 10–11 lipca 2021 r. w wydaniach „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”.

Nieprawdziwe jest zdanie, które brzmi: „Tak, zwariował pan, mogę pana umówić na wizytę do specjalisty”. Cytat ten nie znajduje odzwierciedlenia w wypowiedzianych przeze mnie słowach. Słowa te zostały mi przypisane przez red. Piotra Ogórka.

Liczę na wydrukowanie sprostowania, choć wiem, że redakcja odrzuca podobne prośby.

Andrzej Kulig
zastępca prezydenta miasta Krakowa

Znajdź komunikat