Kraków dla powodzian – zmiana godzin otwarcia magazynu
Od tygodni mieszkańcy Krakowa i okolic przyjeżdżają do magazynu na al. Jana Pawła II 188 z darami dla poszkodowanych w powodzi na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Od 1 października zmieniły się godziny otwarcia magazynu – dary można przynosić od poniedziałku do piątku w godz. 11.00–19.00. Uruchomione zostały także specjalna infolinia oraz adres mailowy.
Punkt przyjmuje transporty od mieszkańców, ale i z mniejszych zbiórek prowadzonych w szkołach, przedszkolach czy radach dzielnic. Dary można przynosić do magazynu straży miejskiej na al. Jana Pawła II 188, wjazd od ul. Śliwkowej. Sztaby z poszczególnych miejsc wskazują konkretne zapotrzebowanie na produkty. Dary z Krakowa są pakowane na palety i wysyłane ciężarówkami do Nysy, Kłodzka, Wałbrzycha, Wrocławia i innych miejscowości, gdzie rozdzielane są dalej. Do 25 września z krakowskiego magazynu wyjechało 329 palet. Ważne jest, aby odpowiadać na potrzeby i nie gromadzić zbędnych przedmiotów, które utrudniają służbom przekazywanie realnego wsparcia poszkodowanym.
Po konsultacji z udzielającymi bezpośredniej pomocy na terenach dotkniętych powodzią publikujemy aktualną listę potrzebnych rzeczy:
- agregaty
- pompy
- osuszacze
- tabletki do uzdatniania wody
- chemia gospodarcza do sprzątania
- łopaty
- szczotki
- miotły
- grabie
- wiadra
- latarki
- baterie alkaliczne AA/AAA
Rzeczy spoza tej listy nie będą przyjmowane.
Pomóc można również w formie wolontariatu. Wolontariusze organizowani przez Fundację IB Polska i Chorągiew Krakowską ZHP pracują w magazynie w godzinach 11.00–15.00 oraz 15.00–19.30. Szczegółowe informacje znajdują się tutaj.
Zmiana godzin otwarcia magazynu – od 1 października
Od dziś, 1 października dary można przynosić od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00–19.00. Lokalizacja pozostanie bez zmian, czyli al. Jana Pawła II 188.
Kraków pomaga
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski zaapelował do mieszkańców Krakowa o włączenie się w zbiórkę dla ofiar powodzi. – Jesteśmy w kontakcie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego i innymi miastami z regionu dotkniętego powodzią, bo one najlepiej są w stanie określić najpilniejsze potrzeby – powiedział prezydent.
Prezydent zaapelował szczególnie do firm, które mogą zapewnić pomoc w ilościach hurtowych i zawieźć dary na miejsce swoim transportem. Na stronie krakow.pl zamieszczone zostały adresy, pod które można przywozić dary. W Wałbrzychu został uruchomiony taki magazyn przy ul. Stacyjnej 12.
Firmy lub instytucje dysponujące własnym transportem dary mogą kierować bezpośrednio do magazynów we Wrocławiu i Wałbrzychu:
Wrocław
Dolnośląskie Centrum Druku 3D
ul. Tyniecka 2
czynny od godz. 7.00 do 19.00
Wałbrzych
teren Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”
ul. Stacyjna 12
czynny całą dobę
O dodatkowych miejscach zbiórek informujemy w osobnym komunikacie.
Infolinia i adres mailowy
W Urzędzie Miasta Krakowa została uruchomiona infolinia i adres e-mail dla osób, które chcą pomagać:
- infolinia: 885 303 129 (czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–15.30)
- e-mail: krakowwspiera@um.krakow.pl
Na rzecz powodzian można również przekazywać pieniądze. Zbiórki dla powodzian uruchomiło wiele organizacji. Poniżej zamieszczamy numery kont, na które można wysyłać datki.
Pomoc w drodze
We wtorek, 17 września, do Wrocławia wyruszyły ciężarówki Wodociągów Miasta Krakowa z dwoma mobilnymi spalinowymi agregatami pompowymi. Urządzenia o wydajności 850 i 300 m3/h zabezpieczą Wrocław podczas przejścia fali powodziowej. Agregaty będą obsługiwane przez pracowników wodociągów Krakowa i Gdańska.
Do Wrocławia wysłaliśmy także 50 tysięcy worków na piasek. Pomogą one zabezpieczyć miasto przed powodzią.
Pierwsze dwa transporty z pomocą dla powodzian wyjechały z Krakowa w czwartek, 19 września. Dary pojechały w rejony Wałbrzycha i Wrocławia. W piątek, 20 września, transport wyjechał do Kłodzka. Każda z ciężarówek to ponad 30 palet z darami, które cały czas przynoszą krakowianie.
Do środy, 25 września, z krakowskiego magazynu wyjechało 329 palet z pomocą dla powodzian.