Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Bądź gotów! Zanim w Krakowie zawyją syreny

Projekt Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski oraz Samorządu Miasta Krakowa „Bądź gotów! Zanim w Krakowie zawyją syreny” ma na celu omówienie i wypracowanie zasad tworzenia obrony cywilnej (wspólnie z m.in. WP, WOT, PSP, OSP, policją, strażą miejską) budowania systemu odporności państwa oraz radykalne zwiększenie poziomu bezpieczeństwa obywateli w przypadku potencjalnych zagrożeń, takich jak klęski żywiołowe, ataki terrorystyczne, hybrydowe, cyberataki, w tym na system bankowy czy w najgorszym przypadku, wojna.

Fot. materiały prasowe

W ramach pilotażowego projektu „Bądź gotów! Zanim w Krakowie zawyją syreny” odbędzie się szereg działań:

  • Cykl debat i paneli z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, ekspertów, specjalistów, których wiedza i doświadczenie będą nieocenione w kontekście identyfikacji zagrożeń oraz wypracowania konkretnych i niezbędnych zdolności na poziomie samorządu.
  • Spotkania z mieszkańcami – otwarte spotkania i sesje informacyjne dla mieszkańców Krakowa (zarazem Małopolski), podczas których mogliby dowiedzieć się więcej na temat procedur bezpieczeństwa, sposobów ochrony oraz działań prewencyjnych. Te spotkania mogą również służyć jako platforma do dyskusji oraz wymiany doświadczeń między mieszkańcami a specjalistami.
  • Zainicjowanie szkoleń dla przedstawicieli lokalnych władz i służb ratunkowych, obejmujących praktyczne aspekty stworzenia zdolności i zarządzania sytuacjami kryzysowymi oraz współpracy cywilno-wojskowej. Wierzymy, że wypracowane przez nas w Krakowie i Małopolsce rozwiązania - stworzenie działającego i efektywnego systemu ochrony oraz realnego przygotowania na wypadek sytuacji kryzysowych będą przykładem dla samorządów w całej Polsce.

Jest to szczególnie ważne, a wręcz niezbędne w obliczu aktualnej i trwale pogarszającej się sytuacji na arenie międzynarodowej – szczególnie agresywnego imperializmu Rosji zagrażającemu bezpieczeństwu Polski.

Pierwsza z debat eksperckich odbędzie się w piątek, 21 czerwca o godz. 18.00 w auli Wydziału Prawa i Administracji UJ na ul. Krupniczej 33A.

Debata „Bądź gotów! Zanim w Krakowie zawyją syreny. Jak chronić siebie, rodzinę, dom podczas zagrożeń? Nowy system obrony cywilnej” organizowana jest pod patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej oraz Prezydenta Miasta Krakowa, a jej celem jest omówienie i wypracowanie zasad tworzenia nowego systemu obrony cywilnej. W wydarzeniu oprócz Aleksandra Miszalskiego – prezydenta Krakowa oraz Jakuba Koska – przewodniczącego Rady Miasta Krakowa wezmą udział znani eksperci: dr Jacek Bartosiak, Marek Budzisz oraz doradcy Ministra Obrony Narodowej: gen. dr Mieczysław Bieniek, gen. broni Edward Gruszka. Debatę moderował będzie Kazimierz Barczyk – przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski.

Więcej informacji oraz darmowe wejściówki na debatę dostępne są na stronie badzgotow.pl.

Zobacz materiał filmowy dotyczący akcji „Bądź gotów! Zanim w Krakowie zawyją syreny”.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-06-11
Data aktualizacji: 2024-06-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź