Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kierunek – zieleń! ParkoBus rusza w drogę

Już od kilku lat wspólnie podróżujemy ParkoBusem po wyjątkowych i często nieznanych zielonych miejscach w Krakowie. Wycieczki zaplanowane w tej edycji pokażą różnorodność świata przyrody, która w zależności od pory roku, potrafi wzbudzać ciekawość. Po zielonych zakamarkach, ze zwróceniem uwagi na życie zwierząt, już 27 kwietnia, poprowadzą uczestników edukatorzy przyrodniczy oraz przedstawiciele środowisk naukowych.

Fot. ZZM

W tej edycji uczestnicy będą mieli do wyboru spacer lub zajęcia z nordic walking. Wycieczki są bezpłatne, ale obowiązują zapisy, które znajdą się na stronie internetowej Kraków w zieleni w zakładce „Wydarzenia”. Zapisy będą uruchamiane tydzień przed każdym wydarzeniem. Kolejna wycieczka już 27 kwietnia.

Świat przyrody zaprasza do środka

Wycieczki ParkoBusu cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Docieraliśmy do najodleglejszych miejsc naszego miasta, ćwiczyliśmy prawidłowe chodzenie z kijami nordic walking, a także zgłębialiśmy tajemnice fotografii przyrody. Każdego roku nasze wyprawy przybierały nieco inną formułę, więc i tym razem pojawiło się w programie wycieczek coś nowego.

Spokojnie, dalej będziemy podróżować do zielonych miejsc w naszym mieście. Tegoroczna edycja ParkoBusu w zieleni nosi podtytuł „Naturalne relacje”. Każda wyprawa, nie tylko zabierze nas w inne ciekawe miejsca, ale będzie okazją do poznania fascynującego świat przyrody oraz zależności pomiędzy różnymi organizmami. Odwiedzimy osiem wyjątkowych miejsc i zapoznamy się z ich charakterem, a przede wszystkim z mieszkańcami. Popływamy razem z żabą trawną, wzbijemy się na wyżyny z jaskółką, otworzymy szeroko oczy w nocy razem z gackiem, wsłuchamy się w głos drzew, poskaczemy z płatka na płatek z konikiem polnym, odpoczniemy w norce chomika, zasmakujemy się w jadalnym krajobrazie oraz przymierzymy kapelusz od maślaka.

– Spacery, które zaplanowaliśmy w tym roku mają nam pokazać i nauczyć, jaki świat przyrody jest wyjątkowy i warto, a nawet trzeba budować z nim własne, naturalne relacje. Celem tegorocznego ParkoBusu jest pokazanie innych światów, istniejących tuż obok nas oraz skłonienie uczestników wycieczek, do zbudowania relacji ze światem przyrody, którego przecież jesteśmy częścią – podkreślają organizatorzy ParkoBusu z ZZM.

Wiosna:

  • 13 kwietnia – park Zakrzówek – spacer herpetologiczny – Bartłomiej Zyśk, dr UKEN;
  • 27 kwietnia – Lasy Tynieckie – spacer ornitologiczny – Rafał Bobrek, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków;
  • 25 maja – park rzeczny Wilga – spacer chiropterologiczny – Ewa Pierzchała, CEE „Egzotarium” w Sosnowcu oraz doktorantka na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Lato:

  • 8 czerwca – park im. Anny i Erazma Jerzmanowskich – spacer dendrologiczny – dr inż. arch. kraj. Wojciech Bobek z Katedry Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej
  • 13 lipca – Łąki Nowohuckie – spacer entomologiczny – Dawid Masło, kierownik oraz edukator w CEE „Symbioza”
  • 3 sierpnia – os. Piastów i Lasek Łęgowski – spacer teriologiczny (o chomiku europejskim) – Paweł Wrona, członek Związku Polskich Fotografów Przyrody.

Jesień – terminy w trakcie ustaleń:

  • staw Płaszowski – Małgorzata Kalemba-Drożdż
  • park Tetmajera i Uroczysko w Rząsce – spacer mykologiczny – Maciej Kozak.

parkobus 2024

pokaż metkę
Autor: Patrycja Piekoszewska
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-03-28
Data aktualizacji: 2024-04-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź