Aktualności

Centrum Młodzieży uczy i animuje w sieci

Młodzieżowe domy kultury aktywnie działają w przestrzeni internetu – to w ten sposób docierają dziś do najmłodszych krakowian. Wiele ciekawych aktywności prowadzonych on-line przygotowało Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana.

Miasto wspiera uczniów i nauczycieli w organizowaniu zdalnej nauki

Kraków wystąpi o środki przyznawane samorządom w ramach konkursu grantowego „Zdalna szkoła”, ogłoszonego przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Z dotacji zakupione zostaną tablety dla uczniów. Niezależnie od tego Urząd Miasta Krakowa prowadzi rozmowy z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy również chcą wesprzeć uczniów sprzętem potrzebnym do nauki.

Kamery z Politechniki Krakowskiej mierzą temperaturę w szpitalu

Kamery termowizyjne Politechniki Krakowskiej stanęły  w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II - we właśnie uruchomionym punkcie triażu, czyli wstępnej oceny medycznej nowych pacjentów. Służą do pomiaru temperatury z bezpiecznej odległości.

Rozrysuj rodzinę, zrób zdjęcie pracy i zgłoś do konkursu!

Dla dzieci i rodziców, którzy w tym trudnym okresie szukają sposobów na pożyteczne spędzenie wspólnego czasu, Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana ma ciekawą propozycję. Przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych mogą wziąć udział w konkursie plastycznym „Portret rodziny”, w którym zadaniem jest przygotowanie drzewa genealogicznego. Podróż do przeszłości własnej rodziny może być naprawdę fascynująca.

Bank pomysłów, czyli ciekawe zabawy z najmłodszymi

W Banku pomysłów zbieramy propozycje zabaw, zajęć, porad itp., które  zostały przygotowane specjalnie z myślą o dzieciach do lat 3, pozostających w domach ze względu na pandemię koronawirusa. Zabawy dla dzieci, które są w ich żłobkowych grupach, opracowały opiekunki z krakowskich żłobków miejskich. Najciekawsze publikujemy, aby mogli z nich korzystać także rodzice i opiekunowie.

Biblioteka Kraków w wersji on-line

Zewsząd zasypywani jesteśmy informacjami, jak wedle zasady #Zostańwdomu wykorzystać przymusowy czas wolny. W dzisiejszych czasach, dzięki dostępowi do internetu, nie wychodząc z domu możemy podróżować po świecie, odwiedzać instytucje kultury, uczyć się nowych języków czy gry na instrumencie. Czasami potrzebujemy jednak chwili, w której możemy zanurzyć się w lekturze. Naprzód oczekiwaniom wychodzi Biblioteka Kraków. 

Paulina Siuta

#zostańwdomu po nowohucku i uszyj maseczkę

Jeśli tylko masz w domu kawałek materiału, możesz uszyć sobie i swoim bliskim maseczki ochronne. Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Skorzystaj z filmiku instruktażowego Ośrodka Kultury Kraków – Nowa Huta przygotowanego w ramach akcji #zostańwdomu po nowohucku.

Szkoły pomagają medykom

Uczniowie i nauczyciele krakowskich szkół włączyli się w pomoc medykom walczącym z epidemią koronawirusa. Szyją i drukują sprzęt pierwszej potrzeby: maseczki ochronne i przyłbice. Setki sztuk, które powstały w pracowniach Zespołu Szkół Łączności, II Liceum Ogólnokształcącego oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1, trafiły już do lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia.

Społeczność Politechniki Krakowskiej  pomaga medykom

Naukowcy i studenci Politechniki Krakowskiej włączyli się w akcję pomocy dla polskich medyków w czasie walki z koronawirusem. Na drukarkach 3D w różnych jednostkach uczelni oraz sprzęcie domowym pracowników PK powstają przyłbice ochronne dla medyków, przekazywane do szpitali zgodnie z zamówieniami płynącymi do PK z całej Polski.

Krakowskie szkoły i przedszkola otrzymują dotacje w pełnej wysokości

Stan epidemii wymusił zawieszenie zajęć w przedszkolach i szkołach. Co w takiej sytuacji z dotacjami dla niesamorządowych jednostek? – pytają media i mieszkańcy. Wyjaśniamy: w tym zakresie nic się nie zmieniło. Mimo czasowego ograniczenia funkcjonowania zarówno przedszkola, jak i szkoły i placówki otrzymują dotacje na dotychczasowych zasadach.