Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Rozpoczęły się wiosenne zielone porządki

Połacie przebiśniegów i krokusów, coraz głośniej brzmiące ptaki i przyjemna temperatura powietrza – w Krakowie wyraźnie czuć nadejście wiosny. Do rozpoczęcia tej kalendarzowej pozostało jeszcze trochę czasu, ale w parkach i zieleńcach ruszają już pierwsze pozimowe porządki. Przycinanie krzewów, wymiana piasku w piaskownicach, odświeżanie ławek i stolików to tylko niektóre z zadań, jakie wykonują w tym czasie pracownicy ZZM.

Fot. ZZM

Po śniegu w Krakowie już nie ma śladu, dlatego najpierw demontowane są ogrodzenia górek saneczkowych oraz mat solnych, które znajdowały się wzdłuż ciągów komunikacyjnych. Alejki spacerowe oczyszczane są z piasku, który zimą sypany był na oblodzone powierzchnie. Aby zapewnić bezpieczeństwo najmłodszych również place zbaw przechodzą przegląd. Sprawdzany jest np. stan piasku –w razie konieczności dochodzi do wymiany na nowy.

Konserwowane są elementy małej architektury, czyli odbywa się czyszczenie i czasami malowanie np. ławek czy stolików.

Wiosenne porządki to również grabienie liści, które nie uległy rozłożeniu w czasie zimy, w miejscach, gdzie nie bytują zwierzęta. Jest to konieczne, by nowa trawa mogła szybko wzrosnąć i się zazielenić. Ogrodnicy zajmują się także przycinaniem krzewów oraz traw ozdobnych, tak aby i w tym sezonie bujnie wyrosły zdobiąc przestrzeń miasta.

Porządki dotyczą również elementów wodnych, których czyszczenie po zimowej przerwie jest szczególnie ważne. Usuwane są zalegające glony oraz inne materie organiczne, jak np. liście. Instalacja wodna jest sprawdzana pod kątem technicznym, tak aby mogła na nowo cieszyć oko mieszkańców.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-02-29
Data aktualizacji: 2024-04-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź