Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Przegubowy autobus wodorowy już wozi pasażerów

Przez najbliższych kilka tygodni pasażerów linii nr 128 będzie woził przegubowy autobus zasilany wodorem – Solaris Urbino 18 Hydrogen.

Solaris Urbino 18 hydrogen
Fot. MPK SA w Krakowie

Ten nowoczesny autobus jeździ z zajezdni Płaszów na Prądnik Czerwony. Pojazd jest zeroemisyjny – jedyną substancją wydzielaną podczas jazdy jest para wodna. Przystosowany został do przewozu osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Ma klimatyzację, monitoring i system informacji pasażerskiej. Jednocześnie może przewieźć 123 osoby, w tym 44 na miejscach siedzących.

Do tankowania wodoru w MPK SA w Krakowie służy mobilna stacja ORLEN Południe, zlokalizowana na terenie zajezdni autobusowej w Płaszowie. Przypomnijmy, że jest to pierwsza mobilna stacja Orlenu do tankowania wodoru w Polsce.

MPK SA eksploatuje autobusy wodorowe już od czerwca 2022 r. Do tej pory były to pojazdy o długości 12 m. Teraz po raz pierwszy na linię wyjechał autobus przegubowy. Wodorowy autobus przegubowy miał swoją światową premierę w 2022 r. w Krakowie.

Krakowski przewoźnik planuje zamówić 10 autobusów zasilanych wodorem. W ubiegłym roku został złożony wniosek o dofinansowanie ich zakupu ze środków Unii Europejskiej.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-02-27
Data aktualizacji: 2024-03-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź