Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Jak wygląda praca miejskich ogrodników?

Bieżące utrzymanie parków, zieleńców, skwerów i terenów w pasach drogowych odbywa się w oparciu o pracę miejskich ogrodników. Opieką nad tymi terenami w 18 krakowskich dzielnicach zajmuje się 10 ogrodników oraz 4 specjalnie wyznaczonych do utrzymania parków. Wszystko po to, by z uwzględnieniem przepisów i potrzeb mieszkańców jak najlepiej zajmować się zielenią w mieście.

Fot. Bogusław Świerzowski / www.krakow.pl

Każda z dzielnic ma swojego „zielonego” opiekuna, który kompleksowo zajmuje się utrzymaniem terenu i współpracuje przy tym z firmami wykonawczymi wyłonionymi w drodze przetargu.

Przydzielenie do poszczególnych dzielnic Krakowa pozwala na zaznajomienie się z danym terenem i jego specyfiką, aby w oparciu o to doświadczenie, a przede wszystkim posiadane wykształcenie kierunkowe, planować działania w zieleni. Na taką pracę składają się przede wszystkim to przede wszystkim pielęgnacja i nasadzenia drzew, krzewów, bylin czy cebul. Ogrodnik pracujący na przypisanym do niego obszarze i znający potrzeby oraz problemy, uwzględnia wnioski mieszkańców, a także prowadzi gospodarkę zielenią w sposób najbardziej racjonalny.

W ramach realizowanych nasadzeń zakres działań ogrodników miejskich polega na:

  • doborze gatunkowych nasadzeń w oparciu o warunki siedliskowe czy wytyczne m.in. służb konserwatorskich;
  • wyborze odpowiedniej lokalizacji z uwzględnieniem infrastruktury podziemnej, charakteru oraz funkcji terenu, do którego zieleń jest wprowadzana;
  • kontroli użytego materiału roślinnego;
  • kontroli wykonania nasadzeń zgodnie ze sztuką oraz wyznaczonymi standardami;
  • odpowiednim zabezpieczeniu nasadzeń w zależności od lokalizacji;
  • kontroli nasadzeń.

Ogrodnicy miejscy w trakcie codziennych zadań współpracują zarówno z Radami Dzielnic, innymi instytucjami i jednostkami miejskimi, jak i z mieszkańcami, reagując na zgłoszenia oraz interwencje dotyczące zieleni. Taka współpraca prowadzona jest również w ramach zadań inwestycyjnych oraz wniosków zgłaszanych do budżetu obywatelskiego.

Bieżące utrzymanie terenów zieleni to także opieka nad wszelkimi elementami infrastruktury rekreacyjnej, takiej jak chociażby place zabaw, siłownie na świeżym powietrzu oraz wszelkie elementy małej architektury. W trakcie codziennej pracy ogrodnik miejski wykonuje również kontrolę drzewostanu, zlecając konieczne zabiegi pielęgnacyjne, np. usuwanie posuszu czy cięcia.

Nowe nasadzenia oznaczane są arbotagami, dzięki którym drzewa podlegają automatycznie inwentaryzacji. Znakowanie ich w ten sposób pozwala na prowadzenie tzw. karty drzewa, na której zapisywane są wszelkiego rodzaju badania oraz zalecenia, z których korzystają zarówno ogrodnicy miejscy, jak i zespół Oficera ds. drzew.

Ogrodnik miejski opiekujący się konkretną dzielnicą daje możliwość spójnego kreowania i rozwoju podległych terenów zieleni w zgodzie z obowiązującymi standardami.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-10-04
Data aktualizacji: 2023-11-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź