Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Spółka Kraków5020 może działać normalnie

Mamy ostateczne postanowienie sądu. Spółka Kraków 5020 może działać normalnie, ale potrzebne są zmiany. Włączamy w ten proces radnych i to oni muszą wspólnie umożliwić nam wyjście z tej sytuacji. Zapraszamy do wspólnej pracy – powiedział Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.

Fot. Jan Graczyński

23 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał postanowienie podkreślające wyłączną kompetencje Prezydenta Miasta Krakowa do tworzenia i rozwiązywania spółek miejskich. W ten sposób zakończył się konflikt ustrojowy pomiędzy radnymi i prezydentem. 360 mln złotych pieniędzy mieszkańców zainwestowane ze środków UE w centrum konferencyjne zostało ocalone. Teraz czas na znalezienie rozwiązań, które zagwarantują Radzie Miasta komfort współpracy przy rozwoju spółki.

– Przestrzegałem radnych przed tworzeniem uchwał wprowadzających chaos w spółce Kraków5020. I miałem racje. Sąd w swoim wyroku podkreślił, że tworzenie i rozwiązywanie spółek leży w moich kompetencjach. Dziś kończymy ten okres i zaczynamy działać ze zdwojoną siłą, ale chcemy ją diametralnie zreformować – szczególnie w obszarze prowadzenia własnych mediów, które wzbudzały wątpliwości mieszkańców – powiedział Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski – Dodatkowo, wysyłam zaproszenie do radnych w celu włączenia ich w proces wprowadzania zmian w funkcjonowaniu spółki i zgodnie z ich prośbami. Bez względu na decyzje środki na realizacje zadań związanych z zarządzeniem ICE muszą być zabezpieczone na kolejne lata i wprowadzone do wieloletniej prognozy finansowej, bez względu na to kto i w jaki sposób zarządza ICE. Koszty z tym związane to minimum 25 mln po stronie miasta i te wydatki nie znikną. Umowa na zarządzanie ICE wygasa 31 grudnia i do tego czasu musimy mieć już docelowe rozwiązanie tego problemu. To będzie wytężony okres pracy dla nas i dla radnych.

Sąd w swoim postanowieniu podkreślił, odrzucając skargę spółki, że „uchwała nie mogła stanowić podstawy wykreślenia jej z rejestru przedsiębiorców. Do tego niezbędna była uchwała organu spółki…, a więc w rozpatrywanej sprawie Prezydenta Miasta Krakowa.”
Od decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego przysługuje możliwość złożenia kasacji. Doradcy prawni rozważą dalsze kroki biorąc pod uwagę możliwość powielania takich działań przeciwko innym spółkom miejskim.

– To byłby niebezpieczny precedens. Na szczęście decyzja WSA wprowadza porządek prawny, dzięki któremu uda się uniknąć takich przypadków w przyszłości. Zarząd Spółki Kraków5020 może teraz działać normalnie i skoncentrować się na promocji Krakowa i przyciąganiu do Krakowa turystów, a nie walkami kompetencyjnymi. Od właściciela, czyli Prezydenta Miasta Krakowa zależy to w jakim kierunku pójdą ewentualne zmiany w funkcjonowaniu tego podmiotupodkreśla mec. Rafał Zięba z Kancelarii Zięba i Partnerzy doradzającej prezydentowi Krakowa w kwestiach prawnych.

– Teraz przed nami czas pracy służb prezydenta oraz radnych. Kraków5020 musi odrobić straty po chaosie, w którym istniała. Dziś najważniejsze jest skuteczne zarządzanie centrum, pozyskiwanie nowych klientów i wzmocnienie relacji z partnerami. Teraz najważniejsza jest współpraca z radnymi, żeby przygotować program rozwojowy dla centrum i zakończenie chaosu jaki powstał wokół spółki w ostatnich miesiącach – mówi Magdalena Sroka, społeczny doradca prezydenta Krakowa ds. współpracy międzysektorowej w obszarze przemysłów kreatywnych.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-09-08
Data aktualizacji: 2023-09-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź