Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

W Krakowie nadal obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem

Przypominamy, że od 1 września 2019 r. na terenie miasta obowiązują zapisy uchwały antysmogowej. Osoba naruszająca jej przepisy może zostać ukarana mandatem do 500 zł lub grzywną do 5000 zł.

Fot. Urząd Miasta Krakowa

Miasto prowadzi akcję informacyjną, przypominającą o obowiązywaniu w Krakowie uchwale antysmogowej dla Krakowa. Grafiki pojawiły się m.in. w automatach Krakowskiej Karty Miejskiej oraz w pojazdach komunikacji miejskiej.

Kontrole trwają

– Straż miejska cały czas prowadzi intensywne kontrole prewencyjne związane z uchwałą antysmogową dla Krakowa szczególnie teraz, w sezonie grzewczym, kiedy może dochodzić do łamania tych przepisów. Są to zarówno kontrole interwencyjne na zgłoszenia od mieszkańców jak i planowe. Jak widać na bazie ostatnich dwóch miesięcy zdarzeń, które ujawniły nie przestrzeganie przepisów w stosunku do liczby przeprowadzonych kontroli było niecałe 2 proc. – mówi Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta ds. jakości powietrza.

Od 1 października przeprowadzono ponad 1000 kontroli z czego ujawniono 18 wykroczeń (w ramach kontroli przestrzegania uchwały antysmogowej). Nałożono sześć mandatów karnych, pięć wniosków o ukaranie do sądu, zastosowano siedem pouczeń.

Dodatkowo miały miejsce sytuacje spalania odpadów na powierzchni ziemi – funkcjonariusze odnotowali 26 wykroczeń.

Kontrole realizowane przez straż miejską są również prowadzone przy użyciu dronów, a także przy użyciu kamery termowizyjnej, co pozwala na działania prewencyjne w godzinach wieczornych po zmierzchu.

Zgłoś telefonicznie lub aplikacją

Przypominamy, mieszkańcy mogą zgłaszać wszystkie niepokojące sytuacje, związane ze spalaniem drewna, węgla, lub odpadów na telefon alarmowy straży miejskiej pod numer 986 lub za pomocą aplikacji Powietrze Kraków 2.0.

pokaż metkę
Autor: Kamil Popiela
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-11-28
Data aktualizacji: 2023-01-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź