Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków zaświeci dla kobiet na pomarańczowo

Kraków obok wielu innych miast na świecie weźmie udział w kampanii przeciwko przemocy i dyskryminacji wobec kobiet i dziewcząt – „Orange the World”. Dziś wieczorem w geście solidarności z kobietami – ofiarami przemocy rozświetlą się na pomarańczowo kładka im. Bernatka, TAURON Arena Kraków oraz wieża telewizyjna firmy Emitel na Krzemionkach.

Orange the World
Fot. materiały prasowe

Kampania „Orange the World”, w Polsce pod nazwą „Orange Day”, rozpocznie się w Krakowie 25 listopada i potrwa do 10 grudnia (na zakończenie akcji obiekty ponownie zaświecą w kolorze pomarańczowym). Akcję, którą prowadzi Międzynarodowa Organizacja Soroptimist International, objął honorowym patronatem prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Akcja ma zwrócić uwagę na problem przemocy wobec kobiet i polega na tym, że w całej Europie na kolor pomarańczowy podświetlane są budynki użyteczności publicznej. 

Fakty są zatrważające. Co piąta kobieta w Polsce doświadczyła przemocy, spośród nich jedna na trzy fizycznej lub seksualnej, w tym 22 proc. z rąk partnera. Ponad 20 proc. młodych kobiet zgłasza molestowanie seksualne w internecie.

Przemoc wobec kobiet jest jedną z najbardziej drastycznych form dyskryminacji ze względu na płeć. Kobiety stanowią 90 proc. dorosłych ofiar przemocy w rodzinie, ale nie otrzymują kompleksowej pomocy – ich zeznania bywają podważane, a otoczenie często usprawiedliwia sprawcę.

– Nie pozwólmy na to, aby społeczeństwo nie reagowało na przemoc. Razem jesteśmy silne, bądźcie z nami w geście solidarności z ofiarami z całego świata! – apelują organizatorzy.

W roku 2021 roku w „Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet” Kraków uruchomił pierwszy miejski portal poświęcony przeciwdziałaniu przemocy i rozpoczął kampanię edukacyjną „Przemoc niejedno ma imię”, by skuteczniej pomagać osobom jej doświadczającym. W tym roku kontynuujemy te działania, skupiając się w szczególności na temacie przemocy seksualnej.

Więcej informacji na stronie obywatelski.krakow.pl.

pokaż metkę
Autor: Joanna Dubiel
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-11-24
Data aktualizacji: 2022-11-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź