Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

19 maja Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelit

Dziś, 19 maja, kładka o. Bernatka, TAURON Arena Kraków oraz wieża telewizyjna firmy Emitel na Krzemionkach rozświetlą się na fioletowo w geście solidarności z pacjentami chorującymi na nieswoiste zapalenie jelit. Tym samym Kraków wesprze akcję edukacyjno-informacyjną z okazji przypadającego 19 maja Światowego Dnia Nieswoistych Zapaleń Jelit (World IBD Day).

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

„NZJ nie ma wieku” - to temat przewodni tegorocznego Światowego Dnia Nieswoistych Zapaleń Jelit (NZJ), który ma zwracać uwagę na problemy pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna m.in. poprzez podświetlenie na fioletowo gmachów i obiektów w Polsce i na całym świecie.

Inicjatorzy obchodów, Europejska Federacja Stowarzyszeń Choroby Crohna i Colitis Ulcerosa (EFCCA), a w Polsce Towarzystwo „J-elita”, koncentrują się w tym roku na osobach powyżej 60. roku życia i chcą sprawdzić, jak choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego wpływają na jakość ich życia i zapotrzebowanie na opiekę. Częstość występowania NZJ u osób starszych rośnie, a niewiele się o tym mówi – wyjaśnia Magdalena Sajak-Szczerba członek zarządu EFCCA i Towarzystwa „J-elita”.

– Szacuje się, że w następnej dekadzie starsi pacjenci z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna będą stanowić ponad jedną trzecią wszystkich osób z NZJ. Jednak niewiele jest badań naukowych, które pozwoliłyby nam zrozumieć, w jaki sposób NZJ wpływa na jakość życia starszych chorych – dodaje.

Specjaliści zwracają uwagę, że seniorzy zmagający się z NZJ wymagają większej opieki, ponieważ bardzo często chorobom jelit towarzyszą inne poważne schorzenia, w tym nowotwory złośliwe oraz osłabienie układu odpornościowego i związane z tym zwiększone ryzyko infekcji. Ponadto występowanie w tej grupie starszych pacjentów innych chorób wiąże się z większym ryzykiem powikłań podczas leczenia chirurgicznego. Trudniej im także dobrać odpowiednie leczenie, ponieważ seniorzy z tymi schorzeniami stanowią niewielki odsetek uczestników badań klinicznych oraz osób objętych długoterminowym nadzorem nad bezpieczeństwem farmakoterapii. Natomiast dla osób 60+, które utrzymują się często z niskich emerytur i rent, dużym wyzwaniem są m.in. ceny leków, witamin i suplementów diety oraz produktów do utrzymania odpowiedniej diety.

Na NZJ, czyli wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego-Crohna choruje 10 milionów osób na całym świecie i blisko 100 tysięcy Polaków. To przewlekłe choroba z okresami zaostrzeń i remisji, objawiająca się silnymi bólami brzucha, biegunkami, zmęczeniem, utratą masy ciała, a u dzieci opóźnieniem wzrastania. Jest nieuleczalna i wiąże się z częstymi pobytami w szpitalu – chorzy muszą przyjmować leki przez całe życie. Szczyt zachorowań przypada między 15. a 35. rokiem życia, a co czwarta zdiagnozowana osoba to dziecko. Pacjenci z powodu zaostrzeń są często hospitalizowani, wielu z nich przechodzi operację usunięcia fragmentu lub całego jelita. Dla wielu z nich choroba oznacza niepełnosprawność, utratę pracy z powodu krępujących objawów oraz izolację społeczną.

Towarzystwo „J-elita” powstało w 2005 r. i jest największą w Polsce organizacją wspierającą chorych na NZJ. Liczy blisko 3 tys. członków i ma oddziały w 14 województwach. Na stronie stowarzyszenia: www.j-elita.org.pl można znaleźć wiele informacji dla chorych i ich najbliższych, m.in. bezpłatne poradniki i materiały edukacyjne o chorobie, metodach leczenia i diecie.

pokaż metkę
Autor: Joanna Dubiel
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-05-16
Data aktualizacji: 2022-05-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź