Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Jeździectwo, czyli sposób na spędzanie wolnego czasu

W tym sporcie gwarancją sukcesu jest udana praca zespołowa. Drużyna jest jednak wyjątkowa, bo tworzą ją człowiek i… zwierzę. Jeździectwo to obecnie coraz popularniejszy sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu. Kraków jest natomiast znakomitym miejscem, żeby zacząć tutaj swoją przygodę z tą niezwykłą dyscypliną.

Fot. ZIS

Jeździectwo jest mocno powiązane z Krakowem i uprawiane w tym mieście z sukcesami przez dziesięciolecia. Już w 1890 roku założono tutaj Towarzystwo Międzynarodowych Wyścigów Konnych. Wówczas na Błoniach krakowskich zbudowano tor wyścigowy i cztery stajnie, a już w 1903 roku zorganizowano tam pierwsze międzynarodowe zawody hippiczne. Wychodząc naprzeciw ciągle rosnącemu zainteresowaniu jeździectwem, przez lata Kraków był miastem gospodarzem wielu wyścigów konnych. Bogate tradycje jeździeckie w naszym mieście owocowały również sukcesami na najważniejszych imprezach sportowych – warto wspomnieć brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Paryżu (1924 r.) w konkurencji skoków przez przeszkody, który wywalczył mjr Adam Królikiewicz (należący do Krakowskiego Klubu Jazdy Konnej).

Jeździectwo – sport dla każdego

Obecnie sport ten nie jest już zarezerwowany tylko dla elit i cieszy się sporą popularnością.

– Bardzo dużo osób chce uprawiać jeździectwo rekreacyjne, powstają kolejne kluby jeździeckie, coraz więcej dzieci i młodzieży startuje w zawodach. My już 10 lat temu wprowadziliśmy cykl rozgrywek Małopolska Liga Jeździecka i Małopolski Towarzyski Puchar Jeździectwa. Na każde zawody przyjeżdżają nowi jeźdźcy, co bardzo nas cieszy, bo widać, że jeździectwo się rozwija – mówi Krzysztof Koziarowski, wiceprezes ds. portu i trener jeździectwa w WLKS Krakus Swoszowice.

Przygodę z tym niezwykłym sportem można zacząć w każdym wieku – nawet kilku lat. Może być początkiem pasji na całe życie i doskonałą lekcją empatii, odpowiedzialności oraz szacunku do zwierząt.

Jak zacząć?

Wystarczy znaleźć odpowiednią stadninę, gdzie świadczone są usługi jazdy konnej. Jeździectwo może przyjąć wiele form. Dla wszystkich spragnionych wytchnienia od codziennego zgiełku idealna będzie jazda rekreacyjna. Miłośnicy silniejszych wrażeń mogą docelowo wybrać jedną z dyscyplin jeździeckich: skoki, ujeżdżanie, wszechstronny konkurs konia wierzchowego, rajdy, powożenie, reining (konkurencja jeździecka w stylu westernowym) czy woltyżerkę (trening akrobatyczny na stępującym lub galopującym koniu). Udając się na pierwszą przejażdżkę, należy pamiętać o specjalnym ubiorze – ważne są wygodne spodnie i buty z płaską podeszwą.

Gdzie trenować?

Kraków dysponuje dobrą bazą do uprawiania tego sportu. Ośrodki posiadają kryte ujeżdżalnie, co daje możliwość jazdy konnej przez cały rok. Wśród krakowskich klubów jeździeckich, bogatym doświadczeniem i kompleksową ofertą wyróżniają się Krakowski Klub Jazdy Konnej, Sekcja Jeździecka WLKS Krakus Swoszowice czy Ośrodek Jazdy Konnej „Pegaz”. Aktualną listę wszystkich działających tutaj klubów jeździeckich, wraz z adresami, można znaleźć na stronie Małopolskiego Związku Jeździeckiego.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-02-26
Data aktualizacji: 2021-03-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź